Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Yamyam tavuk yiyoruz !

Yamyam tavuk yiyoruz !
  29 Kasım 2016
  Yamyam tavuk yiyoruz !

         Bugün Sözcü Gazetesi'nden Nil Soysal'ın yaptığı haber ulusal kanallar, internet haber siteleri ve gazetelerde yer aldı, haberde Avrupa'nın yıllar önce terk ettiği rendering teknolojisinin Türkiye'de halen kullanılıyor oluşunun insan sağlığına aykırı olduğu iddia edildi.
        Ancak haberde tavukçuluk endüstrisinin atıklarla nasıl mücadele edeceği konusuna girilmedi. Rendering teknolojisi aynı zamanda beyaz etçilerin atıklarını yok etmesi amacını da taşıyor. 
   

         Tavukçuluk sektörünü üzecek olan Nil Soysal'ın haberi;
  Tavukçuluk sektörünün büyük bir bölümü, tavukların kafasını, tüylerini, bacaklarını ve iç organlarını rendering işleminden geçirip yem yapıyor. Sonra da, tavuklara kendi artıklarından yapılan bu yemi yediriyor... Eğer tavuk sakatatının yem yapılmasını yasaklayan karar yürürlüğe girmezse, “yamyam tavuk” yemeye devam edeceğiz!
        Tavukçuluk sektörünün büyük bir bölümü, tavukların kafası, tüyleri, bacakları, bağırsakları, kanı ve kullanılmayan iç organlarını “rendering” adı verilen işlemle yem haline getirip, tavuklara yediriyorlar. Yani yediğimiz tavuklar, insan tüketimine uygun olmayan kendi artıklarını yiyerek besleniyorlar. Tavuk sakatatının yem olarak kullanılmasını yasaklayan karar yürürlüğe girmezse, “yamyam tavuk” yemeye devam edeceğiz. Rendering işlemi; tavukların iç organları, kafaları, tüyleri, bacaklarının kıyılarak, 20 dakika süreyle 133 santigratta işlenmesiyle gerçekleşiyor. Daha sonra bu ürünlerden et unu, et kemik unu, kanatlı unu, tüy unu, kan unu, balık unu, don yağı veya kanatlı yağı gibi ürünler elde ediliyor. Ve bunlar yemle karıştırılarak, tavuklar bunlarla besleniyor.
         BİR YIL DAHA UZATILDI
         24 Aralık 2011'de Resmi Gazete'de yayımlanan ancak uygulamaya 5 yıl sonra konması için ertelenen yasak, 1 Ocak 2016'da bitmesine karşın… Geçen yıl bir yıl daha uzatılarak 1 Ocak 2017'ye ertelendi. Bu uygulamaya tavukçuluk sektörünün kendisini hazırlaması için 5 yıl süre verilmişti. Ancak 1 Ocak 2016'da yasaklanması gerekirken, tavukçuluk lobisinin gayretleri sonucu bu yasak 1 yıl daha uzatılıp, Ocak 2017'de yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı. Ama şimdi sektör yetkililerinin bu yasağın 5 yıl daha ertelenmesi için büyük bir lobi çalışmasını başlattığı söyleniyor.
         AB'DE BU YEM YASAKLANDI
         Öte yandan, İngiltere'de koyunlardan elde edilen ve scarpie proteini içeren rendering yemlerin, sığırların beslenmesinde kullanılması sonucu sığırlarda süngerimsi beyin hastalığı oluştuğu gözlenmişti. Daha sonra bu hastalık, bu etleri yiyen insanlarda, başka bir forma dönüştü.
  Bunun sonucunda da Avrupa Birliği, 1994-95 yıllarında rendering yemlerinin tüketilmesini yasakladı. Avrupa'da olduğu gibi bizde de yasaklandığında, Rendering işlemiyle elde edilen bu tür un ve yağ halindeki yemlerin çimento fabrikalarında enerji
  olarak kullanılacağı, yağlarının ise kimya sanayiine katkı sağlayacağı belirtiliyor.
         RENDERİNG YEM NEDİR?
         Et üretimi sırasında ortaya çıkan ve insan gıdası olarak bir değer taşımayan atıklar, rendering tesislerinde işlenerek et-kemik unu ve hayvansal yağa dönüştürülüyor ve yem üretiminde hayvansal protein kaynağı olarak yeniden kullanılabilir hale getiriliyor.
  s10yem10cm
  Ancak AB ve İngiltere'de insan sağlığına aykırı olduğu için yasaklandı.
       TAVUKÇULUK SEKTÖRÜ BEŞ YIL DAHA ERTELEME İSTİYOR
         Tavuklar, kendi kesilen kafalarından, ayaklarından, bağırsaklarından, iç organlarından, tüylerinden ve akan kanlarından yapılan yemleri yiyor. Bu yöntemle yapılan yemler, çok proteinli olduğu için tavuklar kısa sürede gelişiyor. Sektördeki bu tür yem üretimi 1 Ocak 2016'da bitecekti… Ancak tavukçuluk sektörünün baskısıyla 1 yıl daha uzatıldı. Sektör yetkililerinin 5 yıl daha erteleme için lobi yaptıkları da iddia ediliyor.

  • hakan k8 Haziran 2018 . 17:32

   ben,m gördüklerimi görseniz et yemezsiniz arkamda zengin biri lazım resimleri atmam için her yere yoksa şenpiliç patronlerı beni bitirir sağlam avukat lazım çifçiyi bitiriyorlasr diye kayıtta var vede vebalı hayvan kesimişde var ölü tavuk kesenide
  • Dursun YILMAZ4 Aralık 2016 . 01:22

   Vatandaş rumuzlu kardeş  sen (intelligence quotient)kelimelerinin anlamını ve nasıl okunduğunu öğren.Sonra nasıl okunduğunu  fonetik harflerle buraya yaz.Senin IQ kaç çıkacak bakalım.Sende IQ sorunu olmaz tabii.Yok olan şeyin sorunumu olur?
  • vatandaş3 Aralık 2016 . 16:57

   DURSUN sende harbi IQ  Sorunu var
  • Dursun YILMAZ29 Kasım 2016 . 20:08

   Necati kalaycı kardeş ben susma hakkımı kullanıyorum.Bazılarına verilecek en güzel ders karşısında susmaktır.Bu birdi.İkincisi lütfen önce Türkçe kursuna yazıl sonrada edebiyat kursuna git.Çünkü dilin çok bozuk.Biri çıkar koparıverir.Maazallah.
  • vatandaş29 Kasım 2016 . 16:31

   CC  rumuzlu arkadaş kafana göre yazılyorsun toros tavuk en ucuz tavuk ayrıca neden her yerde satılmıyor bi araştır kırmızı et yemlerine neler kullanılıyor bi araştır bakalım türkiyenin yurt dışına en çok satabildiği ürün tavuk tur o yüzden hergün çamur atıyorlar sizde duyduğunuza inanın yazık bu kadar ön yargılısınız sen tavuk tan ziyade içtiğin colaya yediğin bisküvilere margarinlere çayları bi araştır baklalım ne haberler yazılıyor lan siz sigaranın zehir olduğunu bile bile içiyorsunuz be
  • Necati Kalaycı29 Kasım 2016 . 16:29

   Dursun valla busefer EMME kötü geydirmişler, bu size biraz gider!
   Yorumlara bakıyorumda Dursun Bey  insanlar haklı, bencede siz bişi yazmayın, IQ sorunu var bu bariz belli
  • Dursun YILMAZ29 Kasım 2016 . 12:59

   Goca Bolulu rumuzlu arkadaş.Yorumun da bende az veya çok zeka olduğunu ve beynimin olduğunu fark etmen bile büyük başarı.Hele hele beynin oksijenle beslendiğini bile bilmen beni bahtiyar etti.Emme velakin yorumumun sonundaki cümleyi okuduğun halde anlamamışsın.Senin beynine oksijen gittiği halde anlamıyorsun.Ne diyor son cümlemde;emme velakin sağlığımız söz konusu ise gülmeyi bırakıp düşünmeye başlayalım.Sağlıktan daha iyi hayır mı olur hayırsız.Sen bu cümleyi abdestsiz mi okudun?Hadi abdestini tazele.
  • selam kelam29 Kasım 2016 . 12:26

   Millet zaten yeterince iftira yalan dolanı sosyal hayatlarına soktukları için yamyam tavuk zaten garip gelmiyor. Millet zaten gıybet iftira yalanlarla pisliklerle birbiribib etini zatn yiyor. Tavuk eti yiyen tavuk haberinin hiç bir haber değeri yok. Sİz zombiliğe devam edin bir gün birbirinizin de etinin yediğininiz farkına varırsınız. Belki.
  • vidivodo29 Kasım 2016 . 11:21

   Belediye başkanına bikaç kümes yapıp uzun süre sesini kestiler, ilerde bu hayvanların atıklarının içme sularına karışıp kanser çoğalmaya başladığında acaba insanları bu kümeseciler mi kurtaracak. Başkan dünyalığı yaptın ama bakalım yarıcakmı!!!!!! Haberi yapan kişiyi tebrik ederim. Konu göründüğünden daha vahim. Ama konu para ve menfaatler olunca insan sağlığı geri planda,SAĞLIK İLE OYNAYANIN KAZANDIĞI PARA BU DÜNYADA YARAMAZ!
  • Yılmaz Yücel29 Kasım 2016 . 11:18

   Kümesçiler fazla kazanalım diye halkımızı bile bile zehirliyorlar.HELAL KAZANÇMIDIR SORUYORUM..**
  • Goca bolulu29 Kasım 2016 . 11:15

   Dursun beyin-zeka durumunu göz önünde bulundurarak yazdıklarını hoş karşılıyorum, kardeş ne yorumlarında ne yazdıklarında,ne anlayışında,ne esprilerinde hayır yok, ya mevlam seni neden herşeyden yoksun kıldı anlamadım.yada abdestsiz biyeremi bastın evladım? Bu güzelim haberin altına yazdığın ciddiyetsiz sevimsiz yazından dolayı kınıyorum, sende beyine giden oksijen de sorun olduğunu düşünüyorum.
  • emar29 Kasım 2016 . 10:25

   Ne marka yerseniz yeyin hepsi aynı. Yapılmasi gereken köy tavuğu yetistiriciligini ve tüketimini artırmak
  • cc29 Kasım 2016 . 09:34

   işte sırf bu yüzden aktoros marka tavuk tüketiyorum. biraz pahalı ve heryerde satılmıyor. satış noktaları nette mevcut. ayrıca kesim usulü de tamamen dine uygun. bir tane bile leş (öldükten sonra kesilen) tavuk yiyemezsiniz.
  • Dursun YILMAZ29 Kasım 2016 . 00:34

   Haberi görünce biz tavukları yiyoruz tavuklarda bizi yemeye başladı zannettim.Yamyam kelimesi kafamı karıştırdı.Bazen insanlarda insanın kafasının etini yiyor da onlar yamyam olmuyor.Dünya'ya hep ağlamaya zırlamaya mı geldik.Birazda gülelim.Emme velakin sağlığımız söz konusu ise gülmeyi bırakıp düşünmeye başlayalım.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Çatı Tamiri