Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Ercoşkun'dan bayram öncesi sevindirecek açıklama

Ercoşkun'dan bayram öncesi sevindirecek açıklama
  3 Eylül 2016
  Ercoşkun'dan bayram öncesi sevindirecek açıklama

        Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, "Yenikapı'da milletimizin el ele gönül gönüle gerçekleştirdiği Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nin verdiği moral ve güçle canhıraş mesai yapan yüce Meclis'imiz SGK'ya borcu bulunan vatandaşlarımızın bayram öncesi yüzünü güldürecek. SGK sigorta primleri ile vergi borçları yeniden yapılandırılacak, yeni bir taksit imkanı daha sağlanacak. Peşin ödemelerde ise, vatandaşımıza yüzde 50 indirim yapılacak" dedi.

        AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, 2014 yılının Eylül ayından çıkarılan yasayla vergi ve prim borçlarının taksitler halinden ödenmesine imkân sağlandığını hatırlatarak, prim borcu bulunan pek çok vatandaşın bu taksit  imkanından yararlanarak prim borçlarını ödediğini belirtti. Açıklamalarında, taksit imkanlarından yararlanamayıp, sosyal güvenlik sistemine dâhil olmayan sigortalıların da bulunduğuna işaret eden Ercoşkun, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi ile SGK sigorta primleri ve vergi borçlarının ödenmesinde yeni bir taksit imkanının daha sağlanacağını ve daha önce taksit imkanından faydalanmayan en az 3 milyon vatandaşa yeni bir şans sağlanmış olacağını söyledi.

        "PRİM BORCU İÇİN 36 TAKSİT İMKANI"

         Ercoşkun, bayram öncesi SGK'ya borcu bulunan vatandaşların yüzlerini güldürecek açıklamalarında, şu ifadeleri kullandı:

         "Prim borcunu ödemeyen vatandaşlara 36 aydan oluşan yeni bir taksit imkânı sağlanacak. Prim borcu nedeniyle sosyal güvenlik sistemine dâhil edilemeyen sigortalıların, prim borçlarını taksitlendirmeleri halinde yeniden sisteme girmesi mümkün olacak. Eğer sigortalı taksitlendirilen borç tutarını düzenli olarak süresi içerisinde öderse, borçlu olunan süreler sigortalılık süresinden sayılacak. Böylece prim borcu olan vatandaşların mağduriyetleri giderilecek."

        PEŞİN ÖDEMELERDE YÜZDE 50 İNDİRİM 

        Ercoşkun, yeni düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin açıklamasında, peşin ödemelerde yapılacak indirimin büyüklüğüne dikkat çekti. SGK'nın bildirgeleri zamanında vermeyene kestiği idari para cezasında ciddi indirim yapacağını belirten Ercoşkun, açıklamasını örneklendirerek, "SGK tarafından kesilmiş 1010 liralık idari para cezası, ana parayla birlikte 6 yılda 2 bin 495 liraya çıkarken, düzenleme ile peşin ödeme yapanların borcu 631 liraya düşecek. Bu rakamlara göre, peşin ödeme indirimi vatandaşımızın cebine yüzde 50 oranında yansıyacak" dedi. 

        GSS BORÇLUSU SAĞLIKTAN FAYDALANMAYA DEVAM EDECEK

       Ercoşkun, açıklamalarının devamında, düzenlemenin bir başka önemli ayrıntısını  daha açıklayarak, şunları söyledi: "Genel sağlık sigortası prim borcu olanlara 31 Aralık 2015 tarihine kadar borcu olmama şartı aranmadan sağlık yardımlarından yararlanma imkânı getirilmişti. Bu süre daha sonra 30 Haziran 2016 tarihine kadar uzatmıştır. Yeni bir düzenlemeye daha gidilerek, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için GSS prim borcu olup sağlık yardımlarından yararlanma imkanı 31 Aralık 2016'ya kadar uzatıldı."

        İLK 2 TAKSİTİ AKSATMAYIN

        Ercoşkun, açıklamalarında ayrıca, önceki borç yapılandırmalarından farklı olarak bu defa, ilk iki taksitin mutlaka ödenmesi koşulu getirildiğini söyledi. Ercoşkun, şöyle konuştu: "İlk iki taksiti ödemeyenler, yeniden yapılandırma haklarını kaybedecekler. Önceki yapılandırmalarda bir yıl içinde iki taksiti zamanında yatırmayanlar haklarını kaybediyordu. Bunda ise zamanında ödenemeyen bir veya iki taksitin yıl sonuna kadar yatırılması halinde hak kaybı olmadan yapılandırma uygulaması devam edecek. Bir yılda ikiden fazla taksiti aksatanların ise yapılandırması bozulacak."

         YENİKAPI DOPİNGİ MECLİS'TE DEVAM EDİYOR

         Ercoşkun, açıklamalarının son bölümünde, "Yenikapı'da milletimizin el ele gönül gönüle gerçekleştirdiği Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nin verdiği moral ve güçle yüce Meclis'imiz  canhıraş mesai yapmaya devam ediyor. Torba Yasa Tasarısı'nın ardından yeni bir kanun teklifi ile SGK borçlularına ödeme kolaylıkları sağlamaya ve vatandaşlarımızın bu sayede borçlarından kurtulmalarını imkan sağlamaya çalışıyoruz. Kanun teklifi yasalaştığında,  prim borcu olanlar ile haklarında idari para cezası uygulanmış olanlar açısından çok büyük indirimler getirilmiş olacak" diye konuştu.

  • AS3 Eylül 2016 . 12:46

   bizler peşin ödedik bize de müjde vamı.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak