BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Göz bozukluğu başarısızlık nedeni !

Göz bozukluğu başarısızlık nedeni !
  25 Şubat 2016
  Göz bozukluğu başarısızlık nedeni !

      Çocuklarda olan göz rahatsızlığının okuldaki başarıyı etkilediğine dikkat çeken Özel Fatma Hatun Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Fahrettin Yılmaz ''Okula başlamadan 2 yıl önce çocukların mutlaka bir göz hekimine başvurup muayene olması gerekir'' dedi.

      Çocuklarda olan göz rahatsızlığının okuldaki başarıyı etkilediğine dikkat çeken Özel Fatma Hatun Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Fahrettin Yılmaz ''Okula başlamadan 2 yıl önce çocukların mutlaka bir göz hekimine başvurup muayene olması gerekir"dedi.

      Fatih Atabey'in sunduğu ''Sağlığınızdan Haberiniz Olsun"programının konuğu olan Özel Fatma Hatun Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Fahrettin Yılmaz, çocuklarda görülen göz rahatsızlıkları hakkında bilgi verdi.

      Beş duyu organımızdan biri olan gözün anne karnında gelişmesinin büyük bir kısmını tamamladığını, bir kısmınında doğumdan sonra devam ettiğini belirten Yılmaz, bir takım aksaklıklar olduğu durumlarda gelişmesini tamamlayamayıp görme kayıplarına neden olduğunu belirtti,ve bir takım uyarılarda bulundu.

  ÇOCUKLAR NE ZAMAN GÖZ DOKTORUNA GÖTÜRÜLMELİDİR?

      ''Çocuklar mutlaka muayene edilmelidir!"diyen Yılmaz, rahatsızlığı olsun olmasın bütün çocukların mutlaka muayene edilmesi gerektiğini belirtti. Ailelere bir takım önerilerde bulunan Yılmaz,çocuk 6 aylık olduğunda bir ışık hissi olur, ışıktan rahatsız olmaz,gözüne ışık geldiğinde kırpmaz,dışarı çıkarıldığında gözlerini kapatmazsa bu gibi durumlarda çocuğun mutlaka doktora götürülmesi gerektiğini söyledi ve bu gibi durumların çok yaşandığını ifade eden Yılmaz,en azından ailelerin çocukların okula başlamadan 2 yıl önce göz doktoruna muayene edilmeleri gerektiğini söyledi.

  "GÖZ RAHATSIZLIĞI TESPİT EDİLEN ÇOCUK DERS ÇALIŞMAKTA ZORLANIR"

       Çocukta herhangi bir rahatsızlık olmasa bile ailelerin çocukları doktora götürmesi gerektiğinin altını çizen Op.Dr.Fahrettin Yılmaz, "Tespit edilen herhangi bir göz tembelliği ya da görme azlığının tedavisi 2 yıl sürer. Okula başladıktan sonra göz rahatsızlığı tespit edilen çocuk ders çalışmakta zorlanır. Bu durumlarda kapama tedavisi uyguluyoruz. Kapama tedavisinde gözün biri kapandığı için çocuk ders çalışırken zor okur, uykusu gelir, okuduğunu anlamakta zorluk çeker, dikkati dağılır bu durumlarda okulda ve derslerde olan başarısı düşer " dedi.

      Bir hatırasını da anlatan Yılmaz, polikliniğe 12 yaşında bir erkek çocuğun gelip, ders çalışmak istemediğini, dersin başına oturduğu zaman uykusu geldiğini , ders çalışırken gözlerinin yaşardığını , okuduğunu anlamakta zorluk çektiğini, ders çalışırken dikkatinin dağıldığını gibi bir takım sorunları olduğunu ve öğretmeninin tavsiyesiyle göz doktoruna geldiğini anlattı. Yapılan muayene ve tetkiklerden sonra çocuğun göz rahatsızlığı olduğunu ve gözlük kullanması gerektiğini söyledim .Daha sonra çocuğun annesinin gelerek oğlunun ders çalışmaya başladığını ve derslerinin iyi olduğunu belirtip teşekkür ettiğini söyledi. 

  • adem26 Kasım 2019 . 22:23

   Sag gozumde goz tembelligi var tedavisi mumkunmu vede sol gozde astirmat var gozlukle ta bunun tedavisi mumkunmu saygilar

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak