Bayram tebrik ilanlarınızı İNANDIĞINIZ, GÜVENDİĞİNİZ gazetelere veriniz

Patates güvesiyle mücadeleye devam

Patates güvesiyle mücadeleye devam
  16 Şubat 2016
  Patates güvesiyle mücadeleye devam

         Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü patates güvesiyle mücadele kapsamında çiftçileri bilgilendirmeye devam ediyor.
  Konuyla ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklama da şu ifadelere yer verildi;

         “Son yıllarda artan patates güvesi zararına karşı, üreticilerimizin en az zarar görmesi için;  İlimizde patates depolarında uygulamaya başladığımız Biyoteknik mücadele yöntemlerinden olan feromon tuzaklar kontrol edilerek "patates güvesi ile mücadele yöntemleri" ile ilgili çiftçilerimiz bilgilendirilmeye devam edilmektedir. Depolara asılan feromon tuzaklarda yakalanan kelebek sayılarına bakıldığında depolarda güve kelebeğinin popülasyonunda önemli azalmalar gözlenmiştir.   Bundan da mücadelenin başarılı olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca çiftçilerimiz bu uygulamadan memnun olduklarını bildirmişlerdir.  
  Deposunda patates olan üreticilerimizin havaların ısınmaya başladığı şu günlerde daha dikkatli olmaları patates depo pencere ve kapılarının sineklik takılarak kapatılması, patatesini satan üreticilerimizin depolarını temizlemesi varsa zararlı yuvası olabilecek çatlakların kapatılarak tüm deponun  ilaçlanması gibi kültürel önlemlere önem vermesi gerekmektedir.”

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Tonet Sandalye Cafe Koltukları Cafe Masa Sandalye Cafe Sandalye Bolu Dezenfeksiyon