Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Birçok baz istasyonu kaçak duruma düştü !

Birçok baz istasyonu kaçak duruma düştü !
  14 Eylül 2015
  Birçok baz istasyonu kaçak duruma düştü !Birçok baz istasyonu kaçak duruma düştü !

           Danıştay'ın, yaşam alanları, eğitim kurumları ve çocuk parkları çevrelerine baz istasyonu ile verici kurulmasına imkan tanıyan yönetmeliği iptal ettiği ortaya çıktı. Danıştay'ın kararına göre birçok istasyon kaçak duruma düştü. Bolu Belediyesi tarafından şehirde birçok yere kurdurulan ve tepesine Osmanlı arması ve saat konularak kamufle edilmeye çalışılan baz istasyonların bu karardan sonra ne olacağı merak ediliyor. 
          Baz istasyonu ile televizyon ve radyo vericilerinin kurulduğu alanlarla ilgili tartışmalar sürerken Danıştay'ın kritik bir karar verdiği ortaya çıktı. Danıştay 13. Dairesi'nin 22 Mayıs 2015'te baz istasyonu ve televizyon vericilerinin kurulduğu alanlara ilişkin yönetmeliğin ilgili maddelerini iptal ettiği belirlendi. Bu karara göre, insanların ikamet ettiği yaşam alanlarına, eğitim kurumları ve çocuk parklarının çevresine baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerinin montajı yapılamayacak. Yine kararla birlikte Türkiye'de uygulanan elektromanyetik alan şiddet limit değerlerinin de iptal edildiği belirtildi. 
         Sertifikalar geçersiz
         Gelişmeyi Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar ile Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mert Güvenç ortak açıklama ile duyurdu. Açıklamada Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından söz konusu baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerini kuran firmalara verilen güvenlik sertifikaları da Danıştay 13. Dairesi'nce geçersiz kılındığı belirtildi. 21 Nisan 2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 'Elektronik Haberleşme Cihazlarından Kaynaklanan Alan Şiddetinin Uluslararası Standartlara Göre Maruziyet Limit Değerlerinin Belirlenmesi , Kontrolü ve Denetimi Hakkında Yönetmelik'in 6 maddesinde iptal kararı verdiği kaydedildi.

          Limit değerin, bugünkü değerlerin 10'da 1'ine indirilmesi gerekiyor
          Açıklamada baz istasyonları ve vericilerle ilgili elektromanyetik alan şiddeti konusunda dünyanın birçok ülkesinde, en küçük elektromanyetik alan şiddeti değerini dikkate alan ihtiyat ilkesi kuralının uygulandığı ifade edildi. Türkiye'nin uyguladığı limit değerin en azından bugünkü değerlerin onda birinden daha aşağı indirilmesi gerektiği kaydedildi.
      
           Tamamı kaçak hale gelen vericilerin mühürlenmeleri gerekiyor             
            Danıştay'ın kararıyla yerleşim yerlerine gelişigüzel monte edilen, limit değerleri yüksek olan ve güvenlik sertifikaları geçersiz hale getirilen tüm baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerinin ihtiyat ilkesine aykırı bir duruma düştüğüne dikkat çekildi. Açıklamada şöyle denildi: “Yerleşim yerlerine, okul öncesi eğitim ve temel eğitim kuruluşları ile çocuk parklarının yakınına konulan baz istasyonları, televizyon ve radyo vericilerinin tamamı kaçak hale gelmiştir. Vericilerin mühürlenmesi gerekmektedir. İlçe belediyeleri bu konuda yetkilidir."

            Belediye kendi koydurduğu baz istasyonlarını nasıl mühürleyecek?                 
            Danıştay'ın bu kararıyla birlikte tamamı kaçak hale gelen baz istasyonlarının birçoğunu Bolu Belediyesi şehirde birçok yere kavşakların ortasına diktirdiği saat kulesi görünümlü ve üzerlerinde Osmanlı arması kamuflajlı bir şekilde direklerin içine koydurdu. Kararda ise vericilerin mühürlenmesi gerektiği ve bu mühürleme işlemini belediyelerin yapması gerektiği belirtiliyor. İnsanların ikamet ettiği yaşam alanlarının ortasında bulunan bu kulelerin içindeki baz istasyonlarıyla ilgili Bolu Belediyesi'nin nasıl bir tutum izleyeceği merakla bekleniyor.    

  • ZABITA VE SAZ EKIBİ 15 Eylül 2015 . 11:33

   bolu zabıtası ve saz ekıbı elın garıbanıyla ugraşırlar yok lokantada 2 adet tuvalat olucak yok reklam panalolu şöyle olucak yok yasak hadı saz ekibi görev basına yapılması gerekenı yapabılıyomu bakalımmmmm
  • gökhan14 Eylül 2015 . 22:58

   baz istasyonunun sagligi nasil tehdit ettigini biliyoruz aylardir da sagolsun bolununsesi dikkat cekiyor olaya tebrik ediyorum. Fakat bu haberde bana dokunan sey Türkiye Cumhuriyeti devletinde Türk Bayragindan baska bayrak, Cumhuriyet Armasindan baska arma asilamaz. pkk pacavrasi asmaktan farki nedir bu yapilanin !!!
  • vatansever14 Eylül 2015 . 21:32

   ülke el mi değiştirdide osmanlı arması konuluyor yoksa oy b.kuna daha dindar kesimimi kandırıyorsunuz. osmanlı son zamanında memleketi bunlar gibi eline yüzüne bulaştırdı sattı ingilizlerle işbirliği yaptı . ak parti son faslında osmanlı bayrağı vaad ediyordu . Atatürkün kurduğu Cumhuriyet niye batıyor sizlere.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Cafe Masa Sandalye Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak