Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Ressam Orhan Ersoy'un adı verildi

Ressam Orhan Ersoy'un adı verildi
  8 Temmuz 2015
  Ressam Orhan Ersoy'un adı verildiRessam Orhan Ersoy'un adı verildi

          Bolulu Ressam Orhan Ersoy'un isminin Alpağutbey Mahallesi'ndeki sokağa verilmesine, Bolu Belediye Meclisi Üyeleri oy birliği ile karar verdi.
          Bolu'dan yetişen ünlü sanatçılardan Ressam Orhan Ersoy Bolu'da yaşadığı sokağa isminin verilmesi ile ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada; "Oturduğum sokağa adımın verilmesini büyük bir memnuniyetle öğrendim. Bana bu kadirşinaslığı gösteren Bolu Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz'a ve Encümen üyelerine teşekkür ediyorum" dedi.     

          Ressam Orhan Ersoy'un özgeçmişi;       
          1928 Akçakoca doğumlu olan Orhan Ersoy, babasının görevi nedeniyle gençlik yıllarında Anadolu'nun çeşitli yörelerinde yaşadı. İçinde ve resimlerinde yansıttığı doğa sevgisi, kanımca unutamadığı güzel anılarla dolu bu yıllardan kaynaklanıyor.

         1957 yılında I.D.G.S.A. sinden mezun olan sanatçı 1957-1970 yılları arasında Bolu ve İstanbul'da resim öğretmenliği, Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde tablo eksperi, restoratör ve yönetici olarak görev yaptı. Avrupa 'da Mısır ve Hindistan 'da sanatıyla ilgili incelemeler yapan Orhan Ersoy 1984'ten bu yana çalışmalarını serbest olarak sürdürüyor.

         Yurt içi ve yurt dışı koleksiyonlarda ve çeşitli müzelerde eserleri bulunan sanatçının, üstün yeteneği ve içindeki doğa sevgisiyle yasayan doğayı ve doğanın yaşam sevincini görüntülediği yapıtlarında, sanata ve kişiligine saygılı bir Usta' nın titizliği görülüyor. O, yasadığı ve yasattığı özgün uslubu ve yorumlarıyla estetiği gözardı etmeden tuvallere aktardığı renkler, lekeler, uzak yakın espaslar, görüntüler, ışık, gölge oyunlari, hepsi gereksiz ayrıntılardan temizlenerek arı ve duru yerli yerini buluyor. Ersoy, yasamdan algıladıklarını tüm coşkusu, bilgisi ve sevgisiyle kendi süzgecinden geçirerek adeta yeniden yaratıyor tuvallerde. Ve bizler bu yapıtları izlerken sanatın dokunulmaz güzelliğine, ışıklı şiirselliğine bir kez daha tanık oluyoruz.

         Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında birçok karma sergiye katılmış, kişisel sergiler açmış, resim dalında ödüller almış olan sanatçı Bolu Alpağutbey Mahallesi'nde yaşamaktadır.

  • Ercan Daylan10 Temmuz 2015 . 12:18

   Bolu belediyesi meclisini aldığı bu karardan dolayı kutlarım. ORHAN  Hocam gibi kıymetler  her ile  nasip olmaz. Sağlığında  bu işin yapılması son derece gurur verici.

  • Cumhur Bandakçıoğlu8 Temmuz 2015 . 14:04

   Sanatçı Orhan Ağabeyimize yakışır
  • Murat PEÇENEK8 Temmuz 2015 . 12:23

   Alınmış olan karar son derece onere edicidir. orhan beyin mezarı bile hazırdır kızının yanında şehitler mezarlığında. Gerçek sanat adamının yakınında, ne yazıkki sadece elif yücetürk ve hüseyin aköğretmen'den başka kimse bulunmamaktadır. Bu tür kişileri yalnız bırakmamak lazımdır. Eserlerini de BOLU KENT MÜZESİ'NDE adına yakışır şeklinde galeriye dönüştürmek en büyük arzumdur. Tebrikler Bolu belediyesi

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak