Bolu'da BolununSesi Gazetesi okunur

Üniversite Elif Yücetürk'le yücelecek !

Üniversite Elif Yücetürk'le yücelecek !
  26 Aralık 2013
  Üniversite Elif Yücetürk'le yücelecek !

         Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde Ocak ayında yapılacak olan rektörlük seçimleri öncesi basın toplantısı düzenleyerek projelerini açıklayan Prof. Dr. E. Elif Yücetürk, açıkladığı projeleri ile mevcut adayların birkaç adım önünde olduğunu gösterdi. Üniversitemizdeki başarılı çalışmalarıyla kendinden söz ettiren Yücetürk, basın mensuplarından da tam not aldı. 
         Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Adaylığını açıklayan Prof. Dr. Elif Yücetürk, "Sizlerin de katkılarınızla geleneği olan büyük üniversite yaratmak için desteğinizi istiyorum. Meslek hayatımda ilkem hep dürüstlük, katılımcılık ve hakkaniyet oldu. Amacım üniversitemizi hızla gelişen, toplumla bütünleşen, ortak bir ruh ve sinerji yaratarak akademik başarılara imza atan bir kurum haline beraber getirmektir" dedi.  
          

         Prof. Dr. Elif Yücetürk'ün basın toplantısından satır başları şöyle;
         Amacım Bolu'ya marka bir üniversite kazandırmak       
         Bir Bolulu ve bu üniversitede çalışan bir akademisyen olarak şunun farkındayım: Güçlü üniversite gelişmiş bir şehirle olur. Amacım sizlerle beraber marka şehirleşmeye doğru giden yolda Bolu'ya marka bir üniversite kazandırmak. Bu ise üniversitelerin yapı taşları olan tüm akademik ve idari personelin amaç birliği ile aynı noktaya bakabilmesinden geçmektedir.  Bunun için sadece rektör, rektör yardımcıları ve dekanların ortak aklıyla değil, tüm üniversite personelinin ortak ruhu ve aklıyla hareket etmek gerekir. Kimseyi ne için olursa olsun ötekileştirmeden sonuna kadar fikirlerinden ve emeğinden yararlanarak bu süreci adeta bir bayrak yarışı gibi algılayarak tüm enerjimizi, katılımcı bir şekilde gelecek projelere aktaracağımız bir dönemi sizden talep etmekteyim. Sizlerin de katkılarınızla geleneği olan büyük üniversite yaratmak için desteğinizi istiyorum. Gerçekleştirmeyi amaçladığım projelerimi ana hatları ile sizlerle paylaşıyorum. Sizlerin de katkılarınızla geleneği olan büyük üniversite yaratmak için desteğinizi istiyorum."

          Projelerini sıralayan Yücetürk şunları söyledi; 
  • Akademik Liyakat: Uzun dönemli olarak farklı gerekçelerle ötekileştirilen ve bu yüzden bir yasal hak olan özlük hakkı verilmeyen akademik personelin mağduriyeti bir an önce giderilecektir. Yasal haklar kadar bizler için manevi değeri yüksek olan kul hakkına her zaman saygı gösterilecektir.
  • İdari Personel: Atamalar yapılırken, gerekli koşulları sağlamış üniversitemiz personeli mevcut ise önceliğimiz kendi personelimizin liyakat kurallarına göre bu kadrolara getirilmesi olacaktır. Yetişmiş kurum personeli dururken, kamu yönetiminde paraşütleme yöntemlerle dışarıdan bu kadrolara atama yapmaktan kaçınılacaktır.
  • Bilimsel Araştırma Projeleri: Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Komisyonu, daha etkin çalışabilmesi için sağlık, sosyal, eğitim ve fen bilimleri olarak yeniden yapılandırılacaktır.
  • Yükseköğrenim Alanındaki Hareketlilik: Öğrenci ve öğretim elemanlarının uluslararası hareketliliği teşvik edilecektir.
         Döner sermaye
         Döner sermaye oranları ve dağıtılma sistemi adil bir şekilde düzeltilecek, yöneticilerin kamu vicdanını sızlatacak şekilde yüksek düzeyde döner sermayeden pay alması engellenecektir. Bu konudaki ölçüsüz, haksız ve sır dolu tüm hesaplamalar, şeffaf olarak yapılacaktır. Böylece kanayan vicdanlar bir an önce rahatlatılacaktır.
         Kampüste yaşam
  • Ulaşım: Üniversite şehir ulaşımında eksikliği hissedilen kalıcı konutlar ve üniversite arasına toplu taşıma sağlanacaktır.
  • Kampüste Alternatif Alanlar: Kampüste hem öğretim elemanlarının hem de öğrencilerin gidebileceği fiyat açısından uygun farklı restoranlar ve kafeler oluşturulacaktır.
          Kurumsal iletişim
  • Bilgi İşlem: Fakülteler düzeyinde bilgi-işlem birimleri kurulacaktır. Bilgi işlem İnternet altyapısı güçlendirilecektir. Üniversitenin bilgi işlem merkezinin modernize edilip kendi yazılımını kendisinin üretmesi sağlanacaktır. Kampüs alanı içinde her noktada kablosuz yerel alan ağı (wireless) olanağı sağlanacaktır.
  • Ombudsman Sistemi: Anlaşmazlıkların çözümünde cezalandırma sistemi yerine ombudsmanlık sistemi kullanılacaktır.
  • Tanıtım: Üniversitemizin markalaşması yolunda sosyal medya ve ulusal medya aracılığıyla tanıtımına önem verilecektir. Bu süre içerisinde tanıtım faaliyetleri, politikamızın önemli bir parçasını oluşturacaktır. Burada özen gösterilecek husus; rektörün kendisi değil, üniversite ve hizmetlerinin tanıtılmasıdır.
          Ekoloji
  • Ekolojik Köy: Öğrencilerin ve öğretim elemanlarının yararlanacağı açık hava müzesi, resim, müzik gibi aktivitelerin de yer alacağı hobi bahçeleri, salyangoz ve mantar gibi ürünlerin yetiştirileceği bölümlerin bulunacağı ekolojik bir köy oluşturulacaktır.
  • Ağaç Parkı (Arboretum): Halen kampüsümüzde ağaç parkı olarak kullanılan parkın, daha zengin bitki türleriyle çeşitlendirilmesi sağlanarak ağaçların, yaz ve kış sergilenmesini olanaklı kılacak biçimde yeniden yapılandırılacaktır.
          Kültür ve sanat
          Üniversitemizdeki her tür sanatsal aktivite daha çok desteklenecektir.
          Kaynak yaratmaya dayalı projeler
  • Sağlık Turizmi: Üniversitemizi fizik tedavi ve dişçilik alanında uluslararası ve ulusal anlamda bir turizm merkezi haline getirilecektir.
  • Yaşlılık Bilim Merkezi (Geriatri Merkezi): Yaşlılar hastanesi de diyebileceğimiz bu merkezde 65 yaş ve üzerindeki kişilerin sağlık sorunlarının çözümü ve rehabilitasyon hizmetleri gerçekleştirilecektir.

         Toplumla bütünleşme
  • AİBÜ Koleji: Nitelikli eğitim gerçekleştirecek, ilk, orta ve lise eğitimi verecek bir eğitim kurumu, mevcut anaokulunun devamı olarak Bağışçılar Vakfı işbirliği ile düşünülmektedir.
  • Kampüs Dışı Alternatif Alanlar: Üniversitemiz belediye ve/veya özel sektör işbirliğiyle şehir merkezinde dünya ve Türk mutfağı üzerine hizmet veren aynı zamanda aşçılık ve gastronomi bölümü için de eğitim merkezi olan bir kafe-restoran açılması planlanmaktadır.
  • Gastronomi ve Aşçılık Uygulama Restoranı ve Prestij Ofis: Mengen ve Bolu'nun yemek kültürü ile Üniversitemizin tanıtılması amacıyla çeşitli sanat etkinliklerinin de gerçekleştirileceği, markalaşmaya dönük İstanbul'da faaliyet gösterecek bir tesis oluşturulması planlanmaktadır.

         Destek birimleri ve merkezleri
         Üniversitemizin her türlü akademik ve sosyal yönlü çalışmalarını desteklemek amaçlı destek birimleri ve merkezleri oluşturulacaktır.
  • Engelli Öğrenciler Merkezi
  • Üstün Yetenekli Çocuklar Uygulama ve Araştırma Merkezi
  • İngilizce Destek Birimi
  • Kariyer Merkezi
  • Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi
  • Girişimcilik, Yenilikçilik Uygulama ve Araştırma Merkezi
  • Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
  • Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi
         Fiziksel altyapı
   • Kütüphane: Kütüphanenin çalışma saatleri artırılarak, öğrencilerinin zamanlarının çoğunun burada geçirilmesi teşvik edilecektir.
  • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Laboratuvarı: Eksikliği hissedilen yüksek okul laboratuvarlarının ihtiyaca uygun olarak geliştirilmesi ile fakülteye dönüşümü sağlanacaktır.

         Prof. Dr. E. Elif Yücetürk kimdir?
        Prof. Dr. E. Elif Yücetürk 1960 yılında Bolu'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini sırasıyla Bolu Sakarya İlkokulu, Atatürk Ortaokulu ve Atatürk Lisesinde tamamladı. 1982 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun oldu. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi programından yüksek lisans ve 1998 yılında doktora derecesi aldı.
  Lisans eğitiminden sonra 1984 -1989 yılları arasında Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı Bolu Köy Hizmetleri Müdürlüğü'nde görev aldı. Bu görevi, mesleki kariyerine deneyim ve bilgi açısından önemli katkı sağladı. Gazi Üniversitesi Bolu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde 1989 yılında başladığı araştırma görevliliğine, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin kurulmasıyla bu üniversitede 1998 yılına kadar devam etti. Aynı üniversitede kamu yönetimi bölümünde 1999 yılında yardımcı doçent oldu. 2007 yılında kamu yönetimi temel alanında doçentlik sınavını kazanarak doçentlik derecesi aldı. 2013 yılı Ocak ayında profesörlüğe atandı. Prof. Dr. Elif Yücetürk, 07.06.2011 tarihinde Mengen Meslek Yüksek Okul Müdürlüğü'ne atanmış; bu görevi nedeniyle Abant İzzet Baysal Üniversitesi Senato üyesi olmuştur. 15.11.2013 tarihinde rektör aday adaylığı nedeniyle bu görevinden istifa etmiştir.
  Halen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanlığı ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanlığı görevlerini yapmaktadır.  Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin kuruluşundan bu güne kadar çeşitli sosyal, kültürel, sanatsal ve bilimsel çalışmalarda yer alan Prof. Dr. Yücetürk, üniversitenin tanıtımında aktif rol almıştır. Halkla İlişkiler, İletişim, İmaj, Etik ve Mobbing konularında çeşitli kurumlarda ve halka dönük çok sayıda konferans ve seminer vermiştir.
   Daha akademik yıllarının başlangıcında, "Hastanelerde Halkla İlişkiler Çalışmalarının Önemi: Yeterliklerin Saptanması Yönünden Bolu Devlet Hastanesinde Bir Araştırma" konulu yüksek lisans teziyle başladığı akademik çalışmaları, daha çok Bolu'ya yönelik olmuştur. Bolu'nun kalkınması amacıyla hazırlanan il gelişme plan çalışmalarında proje yöneticiliği de yapmıştır. Son on yıldır çalışmakta olduğu işyerlerinde psikolojik yıldırma (mobbing) konusunda 2009 yılında Oklahoma Üniversitesi'nde araştırma ve incelemelerde bulunmuştur. Gazi Üniversitesinden pedagoji ve University of Oklahoma'dan ikinci dil eğitimi sertifikalarına da sahiptir. Akademik alanlarıyla ilgili konularda ulusal ve uluslararası indekslerde yer alan makale, kitap bölümü, kitap, editörlük çalışmaları ile birlikte bilimsel dergilerde hakemlik yapmıştır. Bu çalışmalarına ulusal ve uluslararası olmak üzere yüzün üzerinde atıf almıştır.

  • Mustafa Yaman1 Ocak 2014 . 18:43

   Bolu ili ve Abant Izzet Baysal Universitesi icin cok buyuk bir deger. Rektörluk seciminde kendilerine basarilar diliyorum.
  • e.d28 Aralık 2013 . 22:03

   Düzce kadar olamadıkmı bolulular şans dilemeyin şansını artıracak girişimlerde bulunun bolunun siyasetcileri bolunun önde gelenleri bir düzce gibi davranın bolu için üniversitemiz için izzet babamız için bir şey yapın alınan oya bakmayın 4 senede yerinden oynamayan taş kalmıyor biat edecek kadrolar oluşturuluyor işin demokratik tarafına hiç bakmayın alınan oya bakmayın bir bolulu olarak belki huzuru getiri üniversiteye
  • Emir27 Aralık 2013 . 21:08

   Kamuran bey 1071 malazgirtin boş boş yorumlarını neden yayınlıyorsunuz
  • 1071malazgirt27 Aralık 2013 . 19:18   şans'in kötüsü olmaz.  

   Kötü bir sans


  • Geredeli27 Aralık 2013 . 13:11

   Artık Üniversitemizi,döner,atamalar,ilişkiler vs.gibi söylemlerden  uzak, akedemik başarılarından söz ettiren dünya üniversiteleri arasında yer alabilen bilim yuvası olarak görmek istiyoruz, İzzet babamızında kemikleri sızlamasın. Elif hocam bu temennilerimize en uygun aday olduğunuza inancımız sonsuz. C.Allah yolunuzu açık etsin.
  • s. aksoy27 Aralık 2013 . 13:00

   her sey cok güzel ama bu sistem de secilenler degil de sayin abdullah Gulun atamalari gecerli olursa ???? inseallah hayirlisi demokraside olmasi gereken secilen olur
  • şenda aksungur27 Aralık 2013 . 11:47

   sn Elif Yücetürk e bir Bolulu olarak sonsuz başarilar dilerim en kısa zamanda bir basın toplantısı yaparsa çok seviniriz
  • Cumhur Bandakçıoğlu27 Aralık 2013 . 09:25

   Üniversitemiz için iyi bir şans olduğunu düşünüyorum ve başarılar diliyorum.
  • köprü26 Aralık 2013 . 21:48

   çok sayın yücetürk hocamıza üstün başarılarının devamını dilerim rektörlük seçiminde'de  kendilerine şans dilerim

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak