Bolu'da BolununSesi Gazetesi okunur

Patates para etmezse nohut ekeceğiz

Patates para etmezse nohut ekeceğiz
  7 Ağustos 2013
  Patates para etmezse nohut ekeceğizPatates para etmezse nohut ekeceğizPatates para etmezse nohut ekeceğiz

        Bolu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün, patatese alternatif ürünler konusunda yaptığı çalışmalar kapsamında Kındıra Köyü'nde 7 tarlaya ekilen nohutun üretimi başarıyla gerçekleşti.

        Patates ve buğdaya dayalı olarak devam eden tarımsal üretim modeline bir yenisi daha katıldı. İlimizde genel olarak çok küçük alanlarda üretilen nohut, Kındıra Köyü'nde 7 tarlada dört çeşit olarak ekimi yapılarak, başarılı bir şekilde üremi sağlandı. Bolu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Erdal Kaya, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nuri Erikli, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Nuray Karatepe ile çevre köy muhtarları, üreticiler ve teknik personelin katılımıyla nohut ekili tarlalarda incelemede bulunuldu.
   
        İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün çalışmaları sonucu geçtiğimiz yıllarda soya fasulyesi, kanola, aspir gibi yağ bitkileri ile silajlık mısır ve yem şalgamı üretilmesi çalışmaları yapılırken, bu yıl ise öncelikli olarak susuz tarım yapılan bölgelerde alternatif ürün çalışması yapıldı. Nohut üretiminin yapılabilirliği Kındıra Köyü'nde kanıtlandı.
   
         Sulama konusunda yeterli kaynağı olmayan ve kuru tarım yapılan alanlarda genel olarak her yıl hububat üretimi yapılırken, kuru tarım yapılan alanlarda nohut ekiminin yapılmasının çiftçiye iki kat kazanç sağladığı bildirildi. İnsan beslenmesinde de faydaları sayılamayacak kadar fazla olan nohut, alternatif bir ürün ve gelir kapısı olmaya aday oldu.

  • sabri9 Ağustos 2013 . 17:03

   Ercan arkadas sulama birliginden allah razi olsun tabiki artezyenlerden sulama ucreti alinmasi gerekli benimde artezyenim var bende oduyorum ciftci kendi uzerine dusen gorevleri eksiksiz yaptiginda hethangi bir problem cikmaz srningibi belescilerde artezyen su ucretlerine tepki gosterir vaktin oldugunda birlige ugrarsan ordaki arkadaslarr sana kanunlarini gosterir
  • ercan 8 Ağustos 2013 . 09:41

   önceikle köylü üretici degil çiftçi degil hamal çifçiden fazla parayı sulama birligi alıyor onlar çamurda ugraşıyor dakarı 5 lira neyinize yetmiyo tabi jiplere kim binecek bey diye kim hitap edecek .......işe bakya ADAM SONTAJ YAPTIRMIŞ ARTEZJEN SUYU VAR BAHCEDE PATATES SULUCAK PARA ALACAKMIŞ ALIRSIN ARABADAN SOGANI ADAM SULAMA YAPMAMIŞ VER PARA DUR ÖNCE BİLİR KİŞİNİ KÖYLÜYE TANIT NEYMİŞ BİLİRKİŞİ YAZDIRMIŞ BAŞKASININ EŞŞEGİYLE ODUNA GİTME SEMER ATAR

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak