Bolu'da BolununSesi Gazetesi okunur

Haydi 1 yaşını dolduran çocuklar yuvaya

Haydi 1 yaşını dolduran çocuklar yuvaya
  24 Haziran 2013
  Haydi 1 yaşını dolduran çocuklar yuvaya

      Ülkemiz, okul öncesi eğitimde 4 ve 5 yaşlarındaki çocukları eğitirken, gelişmiş ülkeler artık 1- 3 yaş çocuklarını da zorunlu eğitim kapsamına almaya başladılar.
      Bolu Bağışçılar Vakfı bu gelişmeyi önceden tahmin ettiklerini ve Bolu'da 1-3 yaş çocuklarının eğitimini öncelikleri arasına aldıklarını belirtti. Böylece Bolu'da iyi eğitilmiş çocuklarla birlikte gelecek planlaması yaptıklarını zira gelecekte gençlerin daha başarılı olmasının iyi ve kaliteli bir okul öncesi eğitimden geçtiğini vurguladı...
  İşte sizlere Almanya'dan bir örnek :
      Almanya genelinde 1 Ağustos'tan itibaren bütün ebeveynler yasal olarak 1 ve 2 yaşını doldurmuş çocuklarını yuvaya gönderme hakkına sahiptir. Şimdiden Berlin'de 1-3 yaş arası çocukların yüzde 66'sının bir yuvaya devam ettiğini belirten Berlin Eğitim Bakanı Sandra Scheeres (SPD), hedeflerinin bu oranı yüzde 70' e çıkarmak olduğunu kaydetti. Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Scheeres, Berlin'in yıl sonuna kadar 6 bin çocuğun yuvaya gidebilmesi için alan oluşturduğunu ve bu kapasitenin değerlendirileceğine dikkat çekti. Şu anda Berlin' de 144 bin yuva yerinin mevcut olduğunu ifade eden Bakan Scheeres, bunun 6 bininin doldurulmadığını ve çocukların yuvalardan okullara geçtiği taktirde yerlerin boşalacağını söyledi. Federal İstatistik Dairesi'nin hesaplamalarına göre Almanya genelinde 2012 yılı sonu itibarıyla 220 bin yuvaya ihtiyaç duyuluyordu.
     Bolu Bağışçılar Vakfı'nın düşüncesine göre 1-3 yaş çocukları için kreş (yuva), 4-5 yaş çocukları için de Ana Okulu kampanyası başlatmanın uygun olacağını belirtti.
     Üniversite bünyesinde kurulan "A.İ.B.Ü. Bolu Bağışçılar Vakfı Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi"nde bu çocukları iyi ve kaliteli bir eğitimle nasıl yetiştiririz' in araştırmasını yaparak hedeflerinin Bolu olarak bütün illerin önüne geçmek olduğunu dile getirdi.

  • maksat25 Haziran 2013 . 13:20

   maksat sizin çocuğunuzu kendi kriterlerine göre yetiştirmek. ağaç yaş iken eğilir.
  • z25 Haziran 2013 . 13:15

   Bu kurumlarda üniversite mezunu insanları çalıştıracaksanız güzel en azından çocuklar bakıcı elinde ziyan olmaz
  • murat25 Haziran 2013 . 12:14

   ALMANYADAN İYİ GÜZEL ÖRNEKLER VERMİŞSİNİZ AMA ORANIN FİZİKİ KOŞULLARI İLE VE YAŞAM STANDARTLARI ÜLKEMİZDEN DAHA İYİ AYRICA BURADAKİ KREŞTE BİR ÖĞRETMENE KAÇ ÇOCUK DÜŞÜYOR BUNLARI DA SÖYLEYİNDE MİLLET BİLSİN.1 İLE 3 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN AİLE SEVGİSİNE SICAKLIĞINA İHTİYACI VARDIR.BUNU HİÇ BİR ZAMAN KREŞLER VEREMEZ.
  • bolulu24 Haziran 2013 . 23:41

   anasının karnındayken alın
  • Mehmet Gündoğdu24 Haziran 2013 . 20:54

   Almanya bunu bir eğitim politikası olarak uygulamaya başlamışsa birilerinin Almanları uyarması gereekir, yanlış yaptıkları için.
  • orhan eryorulmaz24 Haziran 2013 . 19:38

   Uzm. Dr. R. Cahit Temizkan konuyu gayet net aktarmış... fazlasını söylemek bize düşmez ama... zorunlu olmadıkça... eğitimin 3 yaşına kadar ailenin vermesi sanki daha iiyyii
  • Uzm. Dr. R. Cahit Temizka24 Haziran 2013 . 17:27

   1 yaşını dolduran çocuklar yuvaya yazınızı okudum. Çocukların gelişmesinde 3 yaş çok önemlidir. 1'e 1 eğitim gereklidir. Soyut düşünme, sosyal gelişme, paylaşma kurallara uyma ancak 3 yaştan sonra gelişir. 3 yaş önce çocukların yuvaya verilmesi kafasinin karişmasina yol açar. 1.5 yaştan önce eğitim kurallara uyma doğru değildir. 1.5 yaş sonrasi eğitim ve kurallar bire bir verilir. 3 yaş öncesi 10 çocuk 10 ayri çocuktur. 3 yaş sonrasi grup oluşturma sosyalleşme başlar. Öncesi istediğiniz kadar eğitim verin çocuğun kafasinin karişmasina ve güvensizliğe yol açar. Mecburiyet olmadıkça 3 yaş sonrası kreşe verilmesi daha uygun olur kanaatindeyim. Ancak daha ayrıntılı bilgi çocuk psikiyatri uzmanı tarafından verilebilir. Saygilarimla.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak