Bolu'da BolununSesi Gazetesi okunur

Tebrizli Köroğlu'na, Bolu'yu gösterdiler!

Tebrizli Köroğlu'na, Bolu'yu gösterdiler!
  24 Haziran 2013
  Tebrizli Köroğlu'na, Bolu'yu gösterdiler!Tebrizli Köroğlu'na, Bolu'yu gösterdiler!

      İran rejimi baskısından dokuz yıl önce Türkiye'ye sığınan Cavit Murtezaoğlu İstanbul'daki ikametgah günleri sona eriyor. Dünyaca Ünlü Mülteci Müzisyene yeni ikametgah adresi olarak Bolu gösterildi. 

       Türkiye' de pek çok sanatçıya da ses eğitimi veren Azeri müzisyen Cavit Murtezaoğlu 10 yıl kadar önce İran rejim baskısından Türkiye' ye sığınmıştı. 9 yıldır İstanbul' da yaşayan Murtezaoğlu kısa bir süre önce oturma izninin sona erdiğinin söylenmesi üzerine yeni adres Bolu olarak belirtildi. Bunun üzerine sıkıntılı günler geçiren ünlü Azeri müzisyenin sevenleri Murtezaoğlu'na destek vererek "Söyleyin Bolu Beyi'ne Köroğlu geliyor" ifadesinde bulundular...

       Cavit Murtezaoğlu 15 gün içerisinde Bolu'ya gelip yerleşmesi gerekiyor. Müzik çalışmaları için İstanbul'da kalması gerektiğini belirten Murtezaoğlu'nun sıkıntılı günler geçirdiği söyleniyor...

       Cavit Murtezaoğlu Türkiye' de bulunduğu dönem içerisinde 2004 yılında "Virtüözler ve Cavit Murtezaoğlu" isimli bir albüm çıkarttı. "Ses Atölyesi" isimli bir eğitim merkezi açan Murtezaoğlu kendi tarzında şan dersleri vermeye başladı. Bir dönem TRT'de program yapan ünlü müzisyen ayrıca beş kitaptan oluşan doğu ve batı sentezli vokal metodu kitabını da müzik severlerin hizmetine sundu... Tebriz doğumlu Azeri müzisyen İran'da ki rejim baskısı yüzünden 2004 yılında Türkiye'ye gelmişti...

       Murtezeoğlu'nun, Ntvmsnbc ile yaptığı röportajından önemli başlıklar şöyle; 
       'İRAN'A DÖNMEK İNTİHAR OLUR'
  "Eğer emniyete o gün gitmeseydim kaçak durumuna düşecektim" diyen Murtezaoğlu, yaşadığı tehlikeyi şu sözlerle anlatıyor: "Daha sonra yakalansaydım sınır dışı edilebilirdim. Ben İran Devrimciler Mahkemesi'nde yargılanmış bir 'Ehli Hakk' sanatçıyım. Orada hem halkın desteği hem de delil yetersizliğinden serbest bırakıldım. Ancak buraya geldikten sonra İran rejimi aleyhine bazı açıklamalarda bulundum. Bu da benim bir daha geri dönme şansımı imkânsız hale getirdi. Türkiye'de konuştuğumun yüzde 1'ini bile orada konuşmuş değilim. Bu koşulda İran'a dönmek benim için intihar olur. Ama mülteci olduğumuz için şu anda geri gönderilme durumumuz yok."

      'ELDİVENİN RENGİNE DEĞİL, İÇİNDEKİ ELE BAKACAKSIN'
        İran'dan konu açılmışken, reformcu aday Hasan Ruhani'nin geçtiğimiz günlerde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığını hatırlatıyorum.

       "Reformcu" kelimesine itiraz eden Murtezaoğlu, şu ifadeleri kullanıyor: "İran'da reformcu diye bir şey yoktur, bunlar siyasi oyunlardır. İran'ın siyasetinin temeli yanlıştır. Bu yanlış zemin üzerinde ne yapabilirsin ki! Kim seçilirse seçilsin, oyuncak gibi sistemin elindedir. Gerçekten üzülüyorum, yeşili siyahtan daha iyi sanıyorlar. Bir eldivenin rengi ne olursa olsun -eğer sistemin elindeyse- o eldivene değil, içindeki ele bakacaksın. Halka tavsiyem şudur ki; kendilerini değiştirsinler ki camia da değişsin."

       'O PUZZLE'I YAPMAYA NİYETİMİZ YOK'
  Yıllar sonra bu durumun yaşanmasını pek anlayamadığım için "Bu karar peki neden 9 sene sonra çıktı?" şeklinde bir soru yöneltiyorum.

       Murtezaoğlu'nun buna yanıtı şöyle oluyor: "Kardeş Türküler solisti Feryal Öney'le birlikte TRT'de yaptığımız Tebriz'den Toros'a programı iptal edildi. Bundan sonra bazı süreçler yaşadık, bazı fikir ayrılıkları oldu. Daha sonra belediye konserlerimizi iptal etti. Bazı ihtimalleri yan yana koyarsak ortaya bir puzzle çıkıyor. Ancak bizim bunu yapmaya niyetimiz yok."

        YENİ ADRES: BOLU
        Mültecilik başvurusundan sonra kendisine Bolu'nun adres olarak gösterilmesini "doğal bir süreç" olarak nitelendiren Azeri sanatçı, "Devletin bir yerleştirme planı var. Van'a da, Erzincan'a da, Karabük'e de gönderebilir. İnisiyatif devlettedir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa listede yok. Biz sadece diyoruz ki, bu ülkeden gidene kadar acaba İstanbul'da kalma şansımız var mı... Yoksa, Bolu da bizim şehrimizdir elbette" diyor.

        'İSTANBUL'A DA, BOLU'YA DA, NEW YORK'A DA SIĞMAM'
  Araya girerek "İstanbul'a daha yakın bir kent olsaydı..." diyorum. Bu sözlerime şöyle yanıt veriyor;
       "Sakarya da olsa, Tekirdağ da olsa yine sonuçta İstanbul'dan kopmak var, 9 yıllık bir düzenin bozulması var. Ben böyle bir sorunla karşılaştığımda hayatımı hep bir yumurtaya çevirerek duvara vurup gitmişim. Nesimi der ki; 'Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam'. Tabii ki; İstanbul'a da, Bolu'ya da, New York'a da sığmayabilirim. Ama nihai karar karşısında boynumuz kıldan incedir."

        Cavit Murtezaoğlu kimdir;
       Cavit Murtezaoğlu, İran'ın Tebriz kentinde dünyaya geldi. Genç yaşta müzikle ilgilenen Murtezaoğlu, bir süre sonra solistlik yapmaya başladı.
       Müzik eğitimi almaya karar veren Cavit Murtezaoğlu, Azerbaycan'ın yolunu tuttu. Bakü Konservatuarı'nda okuyan Murtezaoğlu, İslam Rızayev'in öğrencisi oldu. Bu ülkede "Tebrizim" isimli albüm yayımlayarak, memleketine selam gönderdi.
       Daha sonra İran'a geri dönen Murtezaoğlu, "Senli Günler" ve "Susmam" isimli iki albüm çıkardı. Film ve belgesel müzikleri hazırlayan Azeri sanatçı, "O 3" (Leyla ile Mecnun) isimli bir müzikale de imza attı.
      Murtezaoğlu'nun hazırladığı video klip, düzenlenen yarışmada birinci seçildi.
      Bir yandan da edebi çalışmalarını sürdüren Murtezaoğlu'nun "101 Nefes" isimli ilk şiir kitabını yayımlandı.
       Felsefi yazılar da kaleme alan Murtezaoğlu, İran, Avustralya, Azerbaycan, Almanya ve Türkiye'de çeşitli seminerler verdi.
      2004 yılında Türkiye'ye gelen Cavit Murtezaoğlu, "Virtüözler ve Cavit Murtezaoğlu" isimli bir albüm çıkardı.
     "Ses Atölyesi" isimli bir eğitim merkezi açan Murtezaoğlu, kendine özgü bir yöntemle şan dersleri vermeye başladı.
      Ayrıca beş kitaptan oluşan doğu ve batı sentezli vokal metodu kitabını da müzikseverlerin hizmetine sundu.
      Usta müzisyen, Kardeş Türküler'in solistlerinden olan Feryal Öney'le birlikte "Tebriz'den Toros'a" isimli çalışmaya imza attı.
       Bir dönem TRT'de program yapan Murtezaoğlu, Beykent Üniversitesi'nde "Şan-Solfej ve Sahne Organizasyonu" dersi verdi.
        Murtezaoğlu, halen "Brastam Acapella" isimli grubun sanat yönetmenliğini devam ettiriyor.  

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak