BolununSesi, Bolu'nun Gerçek Sesi !

Bolu'ya yakışan bir çeşme oldu

Bolu'ya yakışan bir çeşme oldu
  11 Mayıs 2013
  Bolu'ya yakışan bir çeşme olduBolu'ya yakışan bir çeşme olduBolu'ya yakışan bir çeşme oldu

       Geçtiğimiz günlerde; "Tarihi eser olarak tescillenebilecek kadar tarihi görünümlü bir çeşme" başlığıyla verdiğimiz haberde, Bolulu Hayırsever İşadamı Orhan Uçar tarafından Merhum Babası Mevlüt Uçar adına yaptırdığı çeşmenin güzelliğinin, daha yapımı sırasında ortaya çıkarak dikkatleri çektiğine değinmiştik.
       11 Mayıs İzzet Baysal Günleri'ne yetiştirilen Mevlüt Uçar Çeşmesi'ni görenler, tamamen taş işçiliği ile Osmanlı tarihini çağrıştıran motifleriyle çok güzel bir çeşme ortaya çıktığını belirterek; "Yapandan, yaptırandan Allah Razı olsun, Bolumuz'a böyle güzellikler yakışır" şeklinde ifadelerde bulundular. Bolu'ya böyle güzel bir çeşme kazandırdığı için Orhan Uçar'a teşekkür eden vatandaşlar,  çeşmenin konulduğu yer olarak da, tarihi Tabaklar Hamamı'nın önünün seçilmiş olmasının tam isabet olduğunu, burada tarihi bir bütünleşme meydana geldiğini ifade ettiler. 
         

         Çeşmenin Mimarı Semih Dimicioğlu      
         İşadamı Orhan Uçar tarafından Merhum Babası Mevlüt Uçar adına yaptırılan Kökez çeşmesinin, Proje tasarım ve çizimleri Bolu Mimarlar Odası Başkanı Semih Dimicioğlu'na ait. Çeşmede, Türkçe açıklamalı 3 ayet ve bir hadis yer alıyor. Çeşmenin mermerlerini, taş işçileri el oymalarıyla süsledi. Kayseri'de tamamen el işçiliğinden çıkan çeşmenin taşları, yine Kayseri'den gelen ve nesilleri tükenmekte olan taş ustaları tarafından işlenerek tamamlandı.  
       

   

   

  • bolulu13 Mayıs 2013 . 14:33

   teşekkürler tesekkurler bizi cok güldürdün bu yorumunla.muhabbetle kal
  • MUSTAFA COP12 Mayıs 2013 . 19:17

   Teşekkürler..."Mevlüt Uçar" Sebili..."İzzet Baysal" Caddemize de çok yakıştı...İşte bu...harika...emeği geçenleri kutluyoruz...ana caddemize çok yakıştı...artık kimse "şan zelize"...elize  melize diyemez buraya değilmi...muhabbetle.
  • cadde1412 Mayıs 2013 . 16:45

   Sayın Orhan Uçar Beye yapmış olduğu bu çeşme için Allah razı olsun der merhum babasına rahmet dilerim.Babalarımızın mekanı cennet olsun inşallah...
  • ömer 12 Mayıs 2013 . 11:55

   caddeye yapılan ender güzelliklerden bir tanesi.emeği gecen herkese tesekkurler.harika olmuş.haberın yorumlarına baktımda kımse yorum yapmamış.eğer eleştirilecek bir konu olsaydı herkes ahkam keserdi.Türk milleti olarak sadece eleştirmeyi biloruz sanırım.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak