“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Tarihi eser olarak tescillenebilecek kadar tarihi görünümlü bir çeşme

Tarihi eser olarak tescillenebilecek kadar tarihi görünümlü bir çeşme
  8 Mayıs 2013
  Tarihi eser olarak tescillenebilecek kadar tarihi görünümlü bir çeşmeTarihi eser olarak tescillenebilecek kadar tarihi görünümlü bir çeşmeTarihi eser olarak tescillenebilecek kadar tarihi görünümlü bir çeşmeTarihi eser olarak tescillenebilecek kadar tarihi görünümlü bir çeşmeTarihi eser olarak tescillenebilecek kadar tarihi görünümlü bir çeşmeTarihi eser olarak tescillenebilecek kadar tarihi görünümlü bir çeşme

        Bolu'da Kökez çeşmelerini el işlemeleri ile süsleyen taş ustaları, hem ekmeğini taştan çıkartırken hem de işledikleri motiflerle görenleri şaşırtıyor. Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından yanlışlıkla tarihi eser olarak tescillenebilecek kadar güzel ve tarihi görünümlü olan bu çeşmeyi, Mimar Semih Dimicioğlu çizdi. Kayseri'de tamamen el işçiliğinden çıkan çeşmenin taşları, yine Kayseri'den gelen ve nesilleri tükenmekte olan taş ustaları tarafından işlenerek son hali veriliyor.  
       

        Bolu Belediyesi, kentte yapılan çalışmalar sırasında kökez çeşmelerinin de yenilenmesi için çalışma başlattı. Çeşmelerin Osmanlı mimarisine uygun halde değiştiği gözlenirken, Kayseri'den gelen Dadaloğlu Mihrap Taş İşletmeciliği Sahibi Ozan Karabudak, beraberindeki işçilerle birlikte hummalı bir çalışma başlattı.

        İzzet Baysal Caddesi'nde tarihi Tabaklar Hamamı önüne işadamı Orhan Uçar tarafından Merhum Babası Mevlüt Uçar adına yaptırılan Kökez çeşmesinde sona gelindi. Proje tasarım ve çizimleri Bolu Mimarlar Odası Başkanı Semih Dimicioğlu'na ait olan çeşmede, Türkçe açıklamalı 3 ayet ve bir hadis yer alıyor. Çeşmenin mermerlerini, taş işçileri el oymalarıyla süslendi. Ekmeğini taştan çıkardıklarını söyleyen İşletme Sahibi Ozan Karabudak, "Biz Kayseri firmasıyız. Bolu'da kökez çeşmesi yapıyoruz. Mermerler üzerine el işlemesi yaparak ayetler ve hadisler yaptık. Değişik motifler çizdik. Çevreden geçen vatandaşlar çeşmeyi görünce Osmanlı döneminden kalma bir çeşme zannediyorlar. Türkiye'de mermer oymacılığını yapan çok az sayıda firma var. Ancak bu oymaları elle yapan 5-6 kişiyiz diyebiliriz. Ben de arkadaşlarımla birlikte güzel bir eser ortaya çıkarmaya çalıştım" diye konuştu.

         Ozan Karabudak'la birlikte işçiler Ergin Selvi ve Cemil Özkan da baba mesleklerini sürdürerek mermer üzerine motifler yapıyor. Kökez çeşmesinin yenilenmesinin bir buçuk ay sürdüğü belirtildi.

  • ahmet öztürk10 Mayıs 2013 . 21:51

   Fevkalade hatalı bir noktaya yapılmaktadır.
   caddenin perspektifini bozmaktadir.yolun ortasındadır,zaten fazla sirkülasyonu olmayan tabaklar hamamı belediye aksını tam bu proje bağladı derken yayalara yine bu noktadan dönün der gibi set çekmektedir.tabaklar hamamı gibi önemli bir kültür mirasına hem bu kadar yakına inşa edilerek saygısızlık edilmiş hemde Koruma yasası gereği bilerek veya bilmeyerek suç işlenmiştir.
  • Bir Bolu'lu9 Mayıs 2013 . 09:54

     Bittiği zaman gerçekten harcanan paraya verilen emeğe değecek bir eser ortaya çıkacak emeği gecenlere teşşekürler ama yapımda bir yanlışlık var sanki üretici firma montaj değil şov yapıyor İzzet Baysal caddesiinin tozu gürültüsü yetmiyormuş gibi birde cadde ortasında mermer işleyip toz ve gürültü kirliliği yaratılıyor mermerlerin atölyede cevreye rahatsızlık vermeden işlenip deneme montajı sa yapılıp kontrol edildiktensonra yerine son montajının yapılması gerekmezmiydi?
  • Murat PEÇENEK8 Mayıs 2013 . 22:20

   İyiki varsın sevgili orhan abim, değerli dosttum.Biliyorumki reklamı sevmezsin.Alan ve veren elin bilmesini istemezsin.Hepinizden BOLUMUZA YAPTIKLARINIZDAN ALLAH RAZI OLSUN.
  • müyesser çakmak8 Mayıs 2013 . 19:35

   güzel bir çalışma ve osmanlının eserlerini tekrar yaşatma, emegi geçenlere, Semih Dimicioğlu'na, çalışanları ve çeşmeyi yaptıran, iş adamlarından olan orhan ucara teşekkürler babası mevlüt uçara rahmetler diliyoruz. bu tür çalışmaların devamını herkese nasip etsin diliyoruz ve gurur duyoruz bir bolulu olarak saygılar efendim..

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak