Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

BOFSAD, fotoğrafta telif haklarına dikkat çekti

BOFSAD, fotoğrafta telif haklarına dikkat çekti
  28 Aralık 2012
  BOFSAD, fotoğrafta telif haklarına dikkat çekti

        Her  hafta üyeleriyle fotoğraf üzerine fotoğraf sohbetleri ve fotoğraf sunumları gerçekleştiren Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği (Bofsad)'ın bu haftaki konusu 5846 sayılı Fikir Ve Sanat Eserleri Kanunu oluşturdu. Av. Erol Altıntaş Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği Üyelerine Fotoğrafta Telif Hakları, Fotoğrafı çekenin ve fotoğrafı çekilenin hakları konusunda bilgi verdi.
        Perşembe günü Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği Merkezinde gerçekleştirilen 5846 Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hakkındaki söyleşiye Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği üyeleri ve Komşu illerdeki fotoğraf tutkunları katıldı. Av.Erol Altıntaş, 5846 sayılı yasaya göre fotoğrafın 'eser' kapsamına alındığını ve hem çekenin hem de çekilenin bir dizi haklarının bulunduğunu söyledi. Av. Erol Altıntaş, "Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre fotoğraf  'güzel sanat eseri' olarak değerlendirilmektedir. Fotoğraf Makinesinin deklanşörüne kim bastıysa fotoğraf o kişinin eseridir ve üzerinde hakları vardır. Ancak fotoğraf çekilenin de bir hakkı olduğunu unutmamamız gerekir" dedi. İzleyicilerin sosyal medyada yayınlanan fotoğraflar ile ilgili olarak sordukları soruya Av. Erol Altıntaş, "Siz eserinizi kendiniz halka servis ettikten sonra ticari amaç taşımamak kaydıyla başkaları da alıp kullanabilir. Bu yüzden sosyal medyada paylaşacağınız fotoğraflar ileride size para kazandıracak fotoğraflar olmamalı. Yine ayrıca sosyal medyada paylaştığınız ve izin almadan çektiğiniz fotoğraflar da başınızın ağrımasına sebep olabilir" diye konuştu.
         Konuşmacının soru yağmuruna tutulduğu söyleşi sonrasında bir açıklama yapan Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği (Bofsad) Başkanı Seza Vardallı, "Derneğimizin amacı fotoğraf sevgisini üst düzeyde tutarak yaşadığımız kente olan sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. 200'ü aşan üye sayımız ile yaşadığımız ilin tanıtımına katkı sağlıyoruz. Ayrıca fotoğraf gibi güzel bir hobi birlikteliğimiz oluştu. Her hafta bir etkinlik düzenleyerek fotoğrafla ilgili yaptığımız sohbetlerde fotoğraf bilgimizi artırmaya çalışıyoruz. Farklı konularda üyelerimize bilgiler aktarmaya gayret ediyoruz. Telif Hakları bizim için çok önemliydi" dedi.

  • ihsan ayıtkan2 Ocak 2013 . 21:54

   bu yazılardan 2 ocak 2013 tarıhı saat 21:46 da haberım olmustur. anlasılmaktadır kı yukarıda yorumu olan bır yorumcu benımde içerisinde bulundurğum bı grubu temsılen bır yorum yapmıstır. Ancak cevaben boludan rumuzu ıle yazı yazan sahıs ise anlaşılıyorkı bofsadın degerlı yonetım kadrosundan dır. bu cevaba teessüflerimle yanıt vermek gerekmektedir. Eğitimci pozisyonundaki kişi zannederim benim ama olayın bu şekilde büyümesi sebebi yine zannederim bağlı ve yönetici konumundaki boludan yorumcuları sebebi ile olmuş olay kapatılmak yerine büyütülmeye yüz tutulmuştur. Çocuk diye yorumladığınız ama tc de 18 yaşını aşmış kişiler tarafından olay bu denli büyütülmese hatta büyütülmesi için üstü kapalı çaba sarfedilmese imiş saygılarımla
   ihsan ayıtkan
  • Yıldız Aladağ31 Aralık 2012 . 23:20

   BSM deki Fotoğraf sergisinin ardından her perşembe klasikleşen kişisel fotoğraf sergisi yerine. telif hakkı muhabbeti. BOFSAD ın neyin peşinde olduğu amacın ne olduğunu ortaya çıkarmıştır. kaldıki fotoğrafları sergilenen kişiler aynı zamanda sizlerinde öğrencisi olup yorum kendilerine bırakılmıştır. bofsad hiç bir zaman 200 değil 300 kişide olsa BSM deki dokuyu ve ruhu yakalayamayacaktır. keşke bsm de bir dernek olabilse...
  • Boludan29 Aralık 2012 . 10:39

   Oncelikle bofsadi organizasyonlari icin tebrik ve takdir ediyorum.  Ancak Telif haklari konusunda veriler seminerde, telif haklarini ihlal eden katilimci kisilerin sovanist tavirlarla govde gosterisi yapmasi seminer ahlakina, bunun otesinde belli bir yasam seviyesine ulasmis egitimci pozisyonundaki kisilere yakismamistir. Belki de ancak bu kadar yakismistir.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Çatı Tamiri