Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Stresin sebebi çok, kaçış da yok

Stresin sebebi çok, kaçış da yok
  14 Aralık 2012
  Stresin sebebi çok, kaçış da yokStresin sebebi çok, kaçış da yok
         İnsanların hayatlarını büyük ölçüde etkileyen ve çağımızın en büyük sorunlarından biri olan "Stres", her yönüyle Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde (AİBÜ) ele alındı. AİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Emre Şenol Durak, stresin hem olumlu hem de olumsuz yönlerini anlattığı sunumunda, stresten kurtulma yolları hakkında da ipuçları verdi.
  Kültür Merkezi Pembe Salon'da, AİBÜ Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nce "Stresle Başa Çıkma: B Planınız Var mı?" konulu bir seminer düzenlendi. Doç. Dr. Emre Şenol Durak, stresin tanımını yaparak başladığı sunumunda, stressiz bir hayatın düşünülemeyeceğini, stresin hayatın tuzu biberi olduğunu söyledi.
        Sunumunda ilk olarak stresin olumsuz etkilerinden bahseden Doç. Dr. Şenol Durak, "kalabalık, trafik, medeni durum, işsizlik-iş kaybı ve ekonomik problemler" in birer stres kaynağı olduklarını ve uzun süre strese maruz kalmanın kalp, diyabet ve kanser gibi hastalıkların yanında psikolojik rahatsızlıklara yol açabileceğini vurguladı.
        Doç. Dr. Şenol Durak, stresin sonuçlarından olan tükenmişlik duygusunun belirtileri hakkında bilgi vererek, "Aile, arkadaş ya da sevilen kişilerle ilişkilerin zayıflaması, uyku düzeninin bozulması, iştahta değişiklik, duygusal bitkinlik, karamsarlık, gerginlik, çaresiz hissetme...Bu gibi durumlarda çözümün 'siz' olduğunu unutmayın. Paylaşmak için güvenebileceğiniz birini bulun, gerçekçi hedefler belirleyin, yaşama gerçekçi bakın, kendinizi tanıyın, kendinize dürüst olun, neler yapabileceğinizi bilin, kendinize zaman tanıyın. Sorunlarınız devam ediyorsa mutlaka profesyonel yardım alın" diye konuştu.
        Stresin sadece olumsuz değil olumlu etkilerinin de olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Şenol Durak, "Kalp krizi geçirmiş bir insanın yeniden nefes alabilmenin mutluluğunu yaşaması gibi, kişi kendisini öncesinden daha güçlü hissedecektir. Öldürmeyen acının güçlendirmesi gibi düşünebiliriz. Aynı zamanda bu durum kişisel ilişkilerde yakınlık sağlayabilir, kişi yaşamdaki yeni olasılıkları görebilir, manevi duyguları güçlenebilir" dedi. 
        Doç. Dr. Emre Şenol Durak, sunumunun sonunda, salonda bulunanlara stresi azaltma yöntemlerinden biri olan gevşeme tekniklerini uygulattı.  
  • m.çelik15 Aralık 2012 . 03:18

   Teşekkürler Kardeşlerim. biz bolululara kalpten sevgilerinizi ve salamlarınızı gönderiyor. bizleri kalbinizde yaşattığınızı ve her zaman kalbinizde olduğumuzu söylemeye çalışıyorsunuz. umarız bizler de sizler için ülkenin bu zor zamanında bizlere göstermiş olduuğunuz bu sevgi ve saygıya layık olmaya çalışıyoruz. Kar kış soğuk yamur çamur demeden silivri Toplama kamplarında vatanseverlere sahip çıkmaya dolayısı ile cumhuriyeti ve değerlerini korumaya çalışıyor insan haklarına , egemenlik hakkının millete ait olduğunu savunuyor hukuk devletinin yıkılmaması için mücadele veriyoruz siz de bizleri kalbinizde yaşatıyorsunuz. Teşekkürler güzel kardeşmerim.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak