“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Bolu Savaş Karşıtları Platformu düzenlediği miting ile savaşa hayır dedi

Bolu Savaş Karşıtları Platformu düzenlediği miting ile savaşa hayır dedi
  17 Ekim 2012
  Bolu Savaş Karşıtları Platformu düzenlediği miting ile savaşa hayır dedi

        Bolu Savaş Karşıtları Platformu üyeleri, düzenlediği mitingde; "Yaşasın Halkların Kardeşliği", "savaşa hayır", "barış hemen şimdi!" gibi savaşa karşı sloganlar atarak yazılı bir basın açıklaması yaptı.
        Bolu Savaş Karşıtları Platformu'nun yazılı basın açıklamaları şöyle;
   
       

        "AKP, Akçakale'ye düşen top mermileri ve meclisten geçirdiği tezkere ile Suriye'ye askeri müdahale hazırlıklarını sürdürürken, bu hazırlıklar kapsamında Hatay sınır kapısına cemseler dolusu asker sevk etti. Her fırsatta AKP'nin savaş çığırtkanı politikalarına arka çıkan yandaş medya da siyasi iktidar gibi savaş tamtamlarını daha güçlü çalmaya başladı.
        Geçtiğimiz günlerde Moskova-Şam seferini yapmakta olan Suriye yolcu uçağının Ankara Esenboğa Havalimanı'na inmeye zorlanması, uçakta bulunan yolcu ve mürettebatın alıkonularak ve uçağın kargo bölümünde bulunan malzemeye el konulması "komşu ülkelerle sıfır sorun" politikasından uzakta; savaşın izinden diğer ülkelerle yaratılan gerginliğin örneklerindendir. Keza Suriye'nin hava sahasını tüm Türkiye sivil uçaklarına kapatması da AKP dış politikalarının sonucudur.
        Suriye'ye yönelik izlenen savaşçı politikaların sonucunda Suriye iç savaşı Türkiye iç savaşı haline getirildi. AKP gizli üsler, askeri kamplar ve silah yardımı ile parçası olduğu iç savaş ile Suriye'ye yönelik örtülü bir savaş sürdürüyor. Suriye'de ve giderek bölgede yaşanan gelişme etnik ve mezhepsel temeldeki bir parçalanmayı güçlendiriyor. AKP iktidarının bölgede sürdürdüğü emperyalizmin aktif taşeronluğu rolü, sınır kentlerimizde insanlarımızın hayatını kaybetmesine yol açtığı gibi, savaşa ayrılan bütçeyle bu süreçte özellikle emekçi halkımız ve yoksullar daha büyük bedeller ödemek zorunda kalacaktır.
        Hatay ve çevre illerde yaşayan insanlarımız ise son derece tedirgin ve diken üstünde yaşamlarını sürdürmektedir. Etnik ve mezhepsel çatışmanın derinleştirildiği savaş ortamının yanında özellikle Hatay'da "ağırlanan" silahlı çetelerin varlığı yurttaşlarımızın tedirginliğini arttırmaktadır. Suriye'de ki rejime anti-demokratik ve Esad'a da diktatör diyen AKP ise Özgür Suriye Ordusu adı altında örgütlü gerici çeteleri destekleyerek Suriye'ye demokrasi götürmekten bahsetmektedir.
       Bu politikaları desteklemeyen karşı tutum sergileyen emek ve demokrasi güçlerine de yoğun bir saldırı kampanyası başlatılmıştır. Savaş karşıtı her türlü girişime özellikle üniversitelerde saldırılar düzenlenmektedir. AKP ise savaş karşıtı kampanyaları yürütenleri de "Esad'cı" olarak suçlamaktadır. Bizler ne Esad'ın otoriter rejimini ne de içinde istihbarat örgütlerinin cirit attığı, emperyalistlerin oyuncağı Özgür Suriye Ordusu'nu destekliyoruz. Bizler inanıyoruz ki Suriye'de ki rejimle bir hesaplaşma olacaksa bu hesaplaşma Suriye halkı eliyle yapılmalıdır.
       AKP Suriye'deki iç savaşa ülkemizi dahil etmek arzusuna, Ortadoğu'da yayılan kaotik siyasi ortamını ülkemize taşınmasına ve tüm savaş çığırtkanlıklarına karşı Bolu'da yüreği barış inancıyla atan binlerce yurttaşımızın yine barış için attığı imzaları bugün Başbakanlık'a gönderdik. Savaşa karşı atılan binlerce imza yalnızca bir tepkiselliğin ifadesi değil, "İnadına Barış" diyen tüm yurttaşlarımızın ortak vicdanıdır.
       Şimdi zaman, kardeş, komşu halklar arasında emperyalist emellerle körüklenmeye çalışılan kin ve nefret söylemlerine, ırkçı/şoven, dinci/mezhepçi kışkırtmalara karşı inatla bir arada ve yan yana durmanın, savaş çığırtkanlarına antiemperyalist dayanışmayla dur demenin, "Yaşasın Halkların Kardeşliği", "savaşa hayır", "barış hemen şimdi!" demenin zamanıdır.

  • mahmut17 Ekim 2012 . 23:53

   Asaf Sen savaşı devletler için iyi bir şeymi sanıyosun?Türkiyenin suriyeye girip  ABDnin ıraka girdiği gibi  oranın tüm yeraltı ve yerüstü kaynaklarını kendine geçirip çıkabilceginimi sanıyosun...Türkiye suriyeye girdiginde emin ol büsürü para kaybedip bi çokta şehit verir şavaş olup bittiginde arkasından aglayanlar gene analar babalar olur bazılarıda bu işten alacağı rantı fazlasıylada alır...Ortada bir şeyler dönüyor bizi bir yerlere çekmeye çalışıyolar... Tabi millet biraz oturup düşünse neler döndüğünü anlıycak ama bizim milleti uyutmak çok kolay :)
  • Asaf Sami17 Ekim 2012 . 20:04

   Dusman senin vatandasini top atesiyle oldurecek sen sinira asker yigamayacaksin. Neden? E baris...Senin ucagini hava savunma sistemiyle dusuren ulkenin hava savunma radari icin parcalar tasin bir ucagi sen durduramayacak ve o edevata el koyamayacaksin. Neden? E baris dedik ya... Hesaplasmayi onlar kendi ulkesinde yapsin denilen Suriye halki olumdan zor bela kacip ulkene siganacak Ozgur Suriye Ordusu kurup direnecek sen ona git kendi ulkende savas buraya gelme diyeceksin Neden? E yine baris... Ne dunyaya gelmisiz. Deliligin, tuhafligin, tutarsizligin ve en kotusu korkakligin adi baris olmus.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak