2021'de olursa bir şikayet, ölümden olsun…

Bolu'ya havalimanı yapılmamalı !!!

Bolu'ya havalimanı yapılmamalı !!!
  5 Haziran 2012
  Bolu'ya havalimanı yapılmamalı !!!

       Kentimizde yıllardır süregelen turizm toplantılarında çok konuşulan konulardan bir tanesi de "havalimanı yapılmasının gerekliliği" konusudur. Bu hususu turizmin kurtuluşu olarak değerlendiren çok sayıda turizmcimiz vardır. Genel görüş şu şekilde özetlenebilir; Bolu'da havalimanı yapılacak, uçaklar inecek, böylelikle turistler gelecek, oteller dolacak, para kazanacağız. Bu durum, Bolu'nun gelişmesinde çok büyük fayda sağlayacak...

      Açıklama basit ama enine boyuna incelediğinizde, bakınız nasıl bir tablo çıkıyor ortaya:
   
      Türkiye'de sivil ve askeri olmak üzere yaklaşık 70 adet havaalanı ve havalimanı var. Bu rakam dünya standartlarına göre normal, ancak Türkiye standartlarında oldukça fazla. Havaalanı ile havalimanı arasındaki fark, değişebilme ihtimali olduğundan çok doğru kullanılmasa da iç hatlar ve uluslararası olarak ayrılabiliyor. Daha yaygın olarak kullanılan "havalimanı" kelimesini tercih ederek, Bolu'da neden bir havalimanı olmasını istemediğimi açıklamaya başlayayım.   

      Ülkede toplam havalimanı sayımız neredeyse şehir sayımıza yakın, fakat ne yazık ki kullanılan havalimanlarımız % 30' u bile bulmuyor. Aktif olan yalnızca 20 civarı havalimanımız var. Bu anlamda "Türkiye havalimanı mezarlığı haline geldi"diyebiliriz.

       İllerimizin pek çoğu bir çocuğun oyuncağa olan hevesi gibi, istediklerini elde edinceye kadar ellerinden geleni ardlarına koymuyorlar. Nitekim bir şekilde bunu başardıktan sonra, daha öncesinde yapılmış yeterli iş planları olmadığından ötürü, bir süre için charter(dolmuş uçak) firma arayışı içerisine giriyorlar ve dış pazarda ekonomik fiyatlı firmalarla kurdukları temaslarda yetersiz altyapı sebebiyle sonuca ulaşamıyorlar. 

      İç hatlarda ise havayolu firmaları, 150-200 ortalamalı koltuk sayılarının yarısını bile ilgili uçuş noktalarında dolduramadıklarından dolayı, yetersiz yolcu sayısı nedeniyle bu uçuşları ya hiç gerçekleştiremiyor ya da kısa bir süre sonra son bulan denemelerden öteye götüremiyorlar.
       Genel olarak pek çok şehir için, havalimanı hevesi hüsranla sonuçlanıyor.
  Önce havalimanı yapılıyor. Kullanılabilmesi için bir süre çabalanıyor ve neticede ellerinde hiçbir işe yaramayan atıl durumda bir havalimanı kalıyor.

       Bu durumun en son örneklerinden birisi Batı Karadeniz Bölgesi ili olan Zonguldak'ta 2007 yılında hizmete giren "Çaycuma Havalimanı". İç hatlarda THY'nin bir kolu olan Anadolu Jet'in Bora Jet firmasından kiraladığı ATR 72-500 tipli küçük (72 koltuklu) pırpır uçakların denemelerinde bile yeterli yolcu sayısına ulaşılamadığı için uçuşlar durduruldu. Geçtiğimiz yıl Almanya'dan Öger Tour ile Germania Airlines adlı özel şirketle bir çalışma içerisine girdiler ancak sürdürülebilir bir çalışma olmadı. Bu yıl yeniden rezervasyonlu uçuşlarla Düsseldorf ile karşılıklı haftada 3  özel uçuş düzenliyorlar ancak kişibaşı 250-300 € larda olan fiyatlar 2.5 saat uzaktaki Sabiha Gökçen Havalimanı'na gelen uçak ortalamalarına kıyasla en az 100 € daha pahalı olabiliyor. Mecburiyetten uygulanan bu fiyatlarla, bu çalışmanın çok uzun soluklu olacağını söyleyemek mümkün değil.

       Sadece bu örnekler bile az önce bahsettiğim iki yoldan (charter ve yetersiz yolcu sayısı) geçti ve umarım yanılırım ama bana göre başarabilmeleri için pek şansları yok.

       Yakın gelecekte, Kastamonu'da havalimanı açılacağı bilgisini aldıktan sonra bu yazıyı yazmaya karar vermiştim. Aslında yaklaşık 20 yıl önce "Her İle bir Havaalanı" kampanyası sonrasında açılan ve hiç uçak inmeyen Kastamonu Uzunyazı Havaalanı, bir dönem düğün salonu olarak bile kullanılmıştı. 90'lı yıllarda 3 trilyon harcanan bu havalimanı örneği ne yazık ki Türkiye için tek değil. Benzer durumda onlarca havalimanı, Kastamonu'da olduğu gibi inşaat şirketlerine milyon dolarlar kazandıran bu kampanya neticesinde aynı kaderi paylaşmıştı.     
   
       Kastamonu'nun bu seferki çabası geçen defaya göre çok daha bilinçli olsa da emin olun, iç hatlarda daha iyi bir sonuç vermeyecektir. Çünkü Kastamonu, lokasyon ve nüfus olarak Zonguldak'a oranla bile elverişsiz durumda bir şehir. Biliyorum ki Orta Doğu'dan gelecek Arap turistler başta olmak üzere dış pazarı hedefliyorlar. Yine bu noktada sürdürülebilir olabilecekler mi müphem.

       Sanılanın aksine, Arap/Orta Doğu Pazarı Batı Karadeniz Bölgesi turizminin kurtuluşu olarak algılanmamalıdır.  Nedenleri ayrı bir yazı konusu olacak kadar uzundur. Bugüne baktığımızda yine de en doğru bağlantı, ekonomisi sallanan Avrupa'ya nispeten Orta Doğu pazarıdır. Gelen turistin ekonomik gücü, Alman, İngiliz ve Rus turiste göre çok üst düzeydedir. Kastamonu, bu anlamda doğru bir çalışma sürecinde olsa bile bu ortamdaki başarının sırrı Esenboğa, Sabiha Gökçen gibi havalimanlarına göre daha düşük bilet fiyatı sağlayabilecekler mi sorusunun cevabında saklıdır.

       Öte yandan, hiçbir zaman tüm yumurtaları aynı sepete koymamak gerekir. Öncelikle politik nedenleri ele alarak, bu kadar değişkenlik gösteren bir markette kitlesel turizm yapmak, diğer turist profillerine göre daha risklidir.

       Kastamonu'nun yaptığı bu çalışmayı Bolu olarak dikkatle izlemeli ve model almalıyız. Eğer bu girişim başarısız olursa, Bolu'da bir havalimanı yapılması fikri uzunca bir süre daha gündeme gelmez. Etrafı büyük şehirler ve havalimanları dolu bir şehir için bu talep, Türkiye'de uçuş yapan 7 havayolu şirketinin hiçbirisi tarafından olumlu karşılanmayacaktır.
       Başlıca sebepleri, iç hatlarda aynı Kastamonu ve Zonguldak'ta olan lokasyon sorunu ve düşük nüfus olarak gösterebiliriz. Bolu'ya havalimanı yapılırsa THY, AtlasJet, Pegasus gibi firmalarla Adana, Antalya, İzmir gibi şehirlere seyahat edebileceğinizi düşünmek hayalperestlik olacaktır.

       Diğer (charter uçuşlar) konuda ise şimdilik kısa bir süre sonra havalimanını açacak olan Kastamonu'yu izleyip görmeliyiz. Ben beklenilenin olacağını sanmıyorum. Bu şartlarda açıldıktan iki yıl sonra efektif biçimde turist ve yolcuların hizmetinde  kullanılmaya devam eden havalimanlarımız var. Bunlar, Türkiye'nin kapasitesi dahilinde olan bir kaç uzak ve bir kaç büyükşehir havalimanından ibaret. 30 yıldır aynı sorunları dinlemekten sıkılan okuyucularımız için, çoklarından farklı olarak Bolu'ya neden havalimanı yapılmasını istemediğimi anlatmaya çalıştım. Bir sonraki yazımda ise, benim düşünceme göre havalimanı konusuna takılmadan önce yapmamız gerekenlerden bahsedeceğim.

  Saygılarımla.

                                                                                 Fırat Oktar  

  • Bolulu1422 Ekim 2017 . 16:37

   Havalimani degil de direk esenboğaya bir havaş kaldirilsa cok iyi olur belkoairlerde sürünuyoz 30 lira ankara 10 lira belko aktarma da cabasi 2 ay oncesinden izmire 40 liraya bilet buluyom boludan esenbogaya gitmek daha uzun ve daha pahaliya geliyor
  • Murat Aksulu7 Haziran 2012 . 02:20

   Ne cok seviyosunuz bilmediginiz konular hakkinda atıp tutmayı adam yazmış  sebebini niye dogru olmadığını cok doğru ve haklı söylediği şeyler. ucaklar donüste nasıl dolar her hafta aynı yerden o kadar yolcu nasıl gelir dahası kac paraya mal olur? Geredede kac bilet satılıyomuş komik olmayın herkes aynı yere mi bilet alıyoda dolacak? siz anlamayıp sadece elestiriye devam edinde layıgınızı bulursunuz belki...
  • 10. Köylü7 Haziran 2012 . 01:57

   Nedenleri, bilgilendirmesi, öngörüsü ve örnekleri ile aciklanan bir konuyu ileri goruslu olmamakla suclama cesaretiniz varsa .... siz neden gerektigini ve nasil akla yatkin oldugunu aciklayinda ogrenelim sayin Yorumcu.. 90 yilinin parasiyla 3 trilyona dugun salonu yapan kastamonu ibret olacagi yerde hangi mantikla h.alani gerekir der bi insan? Metropoller arasi 2 saat karayolu mesafesi var ve yazidaki bilgiler ısıgında bence akliselim olan bu basligi savunur
  • halil kaya6 Haziran 2012 . 21:58

   tüm canlılar karınlarını doyurmak ve hayatlarını ve geleceği için yaşam boyu uğraş verir durur.nüfüsa göre bolu da kişi başına düşen tarım alanı ne kadara düştü bilen varmı diye sorsam sanırım kızmasınız.iki metropol şehrin hava alanlarına 2 veya üç saat olan bir yere hava alanı gerekirmi bilen uzman kişilere sorsak daha iyi olmazmı diye düşünüyorum.
  • gülenyüz6 Haziran 2012 . 21:34

   boluya havalimanı yapılmalı  esenboğadan cankurtarana kadar gaza basar´.. geredede frene basar boluda anca durur...
  • yorumcu6 Haziran 2012 . 20:40

   ilimizde havalimanın gereksiz olduğunu düşünek akla ve mantığa uygun değil aklıselim bir insan bu ulaşımı kullanırsa ne kadar gerekli olduğunu düşünelibir genelde bolu halkı  önce yenilikleri istemez sonrada tren kaçtıktan sonrada peşinden koşar havaalanı yapılırsa uçakalrın dolmayacağından korkmak ileri görememektir artık bolulu lütfen akıllı ol artık birde yenilikelere açık ol patates ve çorbayı bırak ulaşım turizm yenilik ticaret bunları öğren ve havaalanına karşı çıkma........
  • Tolga6 Haziran 2012 . 00:14

   Sadece ilçeniz Gerede de satılan dış hat bilet miktarına bakarsanız,Bolu daki miktarı rahatlıkla tahmin edersiniz.İstanbuldan 50 den fazla ülkeye 2 saat ucuş süresi içinde ulaşılabiliyor.Ama Bolu dan AHL'ye ulasmak için min.5 saat gerekiyor.Birde zaman/maliyet açısından düşünün havalimanın ne kadar gerekli olduğunu.
  • DELİ5 Haziran 2012 . 21:02

   ben BOLU YA hem havaalanı hem tren garı hem gemi limanı hemde uzay istasyonu istiyorum yetkililere duyrulur...
  • selami duvarcı5 Haziran 2012 . 15:24

   Istanbul'dan Bolu'ya oto yol var fakat Izmir, Antalya, Adana gibi buyuk kentlere otoyoldan ulasım ya yok veya cok uzun sure alıyor. Hafta sonları Bolu'ya gelmek istiyenler icin havalanı şart. Aslında otoyola karşı olmamak havaalanına da karşı olmak demektir. Hangisi daha cok dogayı bozar uzerinde dusunulmeli. Bolu butun gelismelere karsi cıkmaya devam ederle bir sure sonra yakın sehirler sizi ilce yapalım diye dalga gecmeye baslıyacaklar emin olun.
  • ERDAL GÖREN5 Haziran 2012 . 15:05

   SAYIN,FIRAT BEY YORUMLARINIZ VE GÖRÜŞLERİNİZE BİR KONU HARİCİNDE HARFİYEN KATILIYORUM.BOLU,YA YAPILMASI PLANLANA HAVA LİMANI ŞU ANDA ÇALIŞMASI RANTABIL OLMADIĞINDAN ZORDUR.ANCAK YERİNİN PLANLANMASI VE İSTİMLAK EDİLECEK ALANLARIN BELİRLENMESİ VE BU ARAZİLERE YAPILAŞMA YAPILMAMASINI SAĞLAMAK VE GELECEK KUŞAKLARA BE BU ORTAMI HAZIRLAMAK ŞU ANDA ÇOK ÖNEMLİDİR.VE YAPILMAK İSTENENDE ŞU ANDA BUDUR.SAYĞILARIMLA.
  • yılmaz5 Haziran 2012 . 12:46

   Aslında liman daha iyi olur.Yani bolu ya deniz gelse...
  • günseli ayık5 Haziran 2012 . 12:10


   Seçim sırasında sallanan palavralardan biri olduğu için Bolu halkı pek önemsememiştir.Fakat 2014 seçimlerinde de yine aynı yemeği önümüze sürecekler fakat halk bu kez bu yemeği yemeyeceği gibi lokantanın kapısına da kilit vurduracaktır merak etmeyin.
  • Berkay Karakaya5 Haziran 2012 . 11:07

   Harika yazı. Bolu gibi otoyol ile Türkiye'nin en büyük iki şehrine bağlantılı olan şehre havayolu istemek amiyane tabirle "görgüsüzlük"ten başka bir şey değil. Uzak şehirlere gitmek için de misal; haftada 1 kere bile adana/izmir gibi şehirlere uçakların dolacağını sanmıyorum. E o zaman havalimanı gibi bir yatırım yapmak, bu çapta bir müşteri profiline, havaya para saçmaktan öte değil. Bolu'da turizmi ve ulaşımı geliştirmek için yapılması gereken binlerce farklı şey var.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak