Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Yine alırız, yine içeriz...!

Yine alırız, yine içeriz...!
  16 Mart 2012
  Yine alırız, yine içeriz...!Yine alırız, yine içeriz...!Yine alırız, yine içeriz...!Yine alırız, yine içeriz...!

        Sigara ve alkol kullanımı günümüzde ilkokul çağına kadar indi. Kötü alışkanlıkların yaygınlaşmasının nedenini vatandaşa sorduk. Vatandaşlar kötü alışkanlıkların temelinde eğitimsiz ailelerin çocuklarını yeterince uyaramadığını ve çocuklarının yanında sigara kullandıkları için yaygınlaştığını söylediler. Vatandaşların bazıları sigara ve içki bağımlılığına ilginç cevaplar vererek; "istedikleri kadar zam yapsınlar, gene içeriz, gene içeriz" demekten geri durmuyorlar.  
        İçki ve sigara tüketiminin toplumda giderek artması, alınan bütün tedbirlere ve uyarılara rağmen sigara tüketim yaşının ilkokul çağına kadar inmesinin ardından, bu alışkanlıkların yaygınlaşma nedenini vatandaşımıza sorduk. Sigara ve alkol kullanımıyla ilgili soru yönelttiğimiz vatandaşların bazıları içki ve sigara bağımlılığına ilişkin ilginç cevaplar verdi.

       "İstedikleri kadar zam yapsınlar o sigarayı yine alırım, yine içerim"     

       64 yaşındaki Halil Çelik isimli vatandaş alkol ve sigara bağımlılığı ile ilgili sorumuzu şu şekilde cevaplandırdı "Sigara kullanıyorum hem de yıllardır. Bana kimse sigaraya başladığımda içme zararlı dememişti. Bu yaştan sonra zaten istesem de bırakamam. Alkolün de sigaranın da bağımlısı oldum artık. İçmediğimde canım istiyor. Devlet sigarayı da, alkolü de piyasadan tamamen kaldırmalı satmamalı. Ancak o zaman içmekten vazgeçerim. Devlet ne yapıyor ancak zam getiriyor içmememiz için ama istedikleri kadar zam yapsınlar ben o sigarayı yine alır yine içerim. Devlet bu şekilde sigarayı gündeme getirip duruyor başkada bir şey yok. Sigaraya zam yapmasın da görsün bakalım emekli maaşlarını nasıl ödeyebilecekler"dedi.

         "Yavrum bu sana zararlıdır diyebilmeliyiz"
        Mudurnulu Ağkanım Çağan "Sigara ile ilgili her şey engellenmeli çocuklar takip edilmeli aile çocuğun alkole ve sigaraya tutumu hakkında konuşmalıdır. Çocuğunu bilinçlendirmelidir. Engellemeliyiz  -'yavrum bu sana zararlı' diyebilmeliyiz. Komşularımdan, arkadaşlarımdan eşinin sigara içmesinden rahatsız olanlar korkularından tepki göreceğiz diye ağızlarını açamıyorlar. Benim evimde sigara içen yoktur mesela çünkü biz kendi büyüklerimizden öyle gördük"dedi.

        Çocuklarım bana özenmesin diye sigara kullanmayı bıraktım

        Emekli ve 68 yaşında olan Rüstem Çakır "86'lı yıllarda bende sigara kullanırdım. Evde bir gün sigara paketi gördüğümde eşime paketin kimin olduğunu sordum. Büyük oğlumun olduğunu söyledi. Çocuklarımı karşıma aldım iki oğlumun da kafasını birbirine tokuşturup bir daha ağızlarına o sigarayı sürmeyeceklerini söyledim. Çocuklarım bana özenmesin diye kullanmayı bıraktım. Ama nerde benim gibi düşünen aileler! Yol böyle devam ederse ya çocuğunu gözden çıkaracaksın ya da o böyle kötü alışkanlıklara sahip olacak. Bu da beni ve benim gibi aile sahibi insanları çok üzer, acı verir.
    

        3. sınıf insan muamelesi gördüm!    

        Yurtdışına çıkmıştım bir işten dolayı, bir apartmanda oturuyoruz bana sigara kullanıp kullanmadığımı sordular ben evet deyince bana aşağıyı gösterdiler. 3. sınıf insan muamelesi yaptılar o zaman çok utandım kendimden. Şimdi ülkemizde de sigara kullanım alanları oluştu ama geçmişte bunun ayıbını gördük. Bizim eğitimsizliğimizden kaynaklanıyordu içmemiz. Ben köyde büyüdüm babam, annem bana kızmazdı sigaranın zararlı olduğunu bilmezdim bile. Yatılı okulda okudum tuvaletlerinde gizli gizli sigara içtiğimiz günler oldu. Ama şimdi ise şu caddeye çıktığım zaman çocukların ellerinde sigara görüyorum ve bu duruma gerçekten çok üzülüyorum "dedi.

      Gereksiz yere canımız sıkıldığında dudak tiryakisi gibi tüketiyoruz

      İ.İ.B.F öğrencisi Emre Kılıç "Sigarayı iki gün önce bıraktım ve spora başladım ara sıra canım sıkılsa ve stres olsam da içmemekte kararlıyım. Arkadaşlarıma da tek tavsiyem bir an önce bıraksınlar. Hem bir öğrenciye göre pahalı hem de sağlıksız. Sigara bağımlılıktır diyoruz ya aslında tamamen alışkanlık olmuş. Gereksiz yere canımız sıkıldığında dudak tiryakisi gibi tüketiyoruz" dedi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Çatı Tamiri