Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Müslümanların kemiklerini sızlatan hafriyat

Müslümanların kemiklerini sızlatan hafriyat
  14 Mart 2012
  Müslümanların kemiklerini sızlatan hafriyatMüslümanların kemiklerini sızlatan hafriyatMüslümanların kemiklerini sızlatan hafriyatMüslümanların kemiklerini sızlatan hafriyatMüslümanların kemiklerini sızlatan hafriyat

        Fırka Tepesi'nin güney yamacında eskiden Müslüman Mezarlığı olarak kullanılan alanda yapılan kazı çalışmalarında insan kemikleri ortaya çıktı. Ortaya çıkan insan kemiklerinin hafriyat topraklarının içinde kamyonlara doldurularak atılmasına vatandaşlar tepki göstererek; "insan kemiklerin bu şekilde hafriyat toprağıyla birlikte atılmasına insani ve vicdani duygularımız el vermedi" dediler.      
       
       Gazetemizi arayarak kazılarda çıkan insan kemiklerinin çıkan taşın toprağın içinde kamyonlara doldurularak götürüldüğünü belirten Vatandaşlar; "İslam inancımıza göre büyük bir günah işleniyor. Çıkan insan kemiklerinin bu şekilde atılması bizim Müslümanlık anlayışımıza göre; insani, vicdani ve ahlaki duygularımıza ters düşmektedir. Sondaj kazılarında çıkan insan kemiklerinin, toprağın içinden özenle ayıklanarak bir başka mezarlığa gömülmesi gerekirken, çıkan toprağın içinden ayıklanmadan kamyonlara yüklenerek bir yerlere dökülmek üzere götürüldüğüne şahit olduk, içimiz sızladı ve çok üzüldük" dediler.

        Mimarlar Odası Başkanı Semih Dimicioğlu'ndan elde ettiğimiz fotoğraf arşivine de bakıldığında 1930'lu yıllarda burasının bir Müslüman Mezarlığı olduğu görülüyor. Şu an kazı yapılan alanın yakın tarihte Müslüman Mezarlığı olarak bilindiğini, ayrıca tarihi birçok belge de ispatlıyor.

         Mezarlardan çıkan insan iskeleti kalıntılarının ne yapılması gerektiği konusunda görüşüne başvurduğumuz din adamları, İslam inancımıza göre kazıların dini merasimle yapılması gerektiğinin altını çizdiler. Din adamları; çıkan iskelet kalıntılarının büyük bir itina ile topraktan ayıklanması gerektiğini ve hiçbir uzvunun orada bırakılmamasına özen gösterilmesi gerektiğini önemle belirterek, başka bir mezarlıkta da yine dini bir törenle gömülmesi gerektiği konusunda fetva verdiler.  

  • ersin 17 Mart 2012 . 01:32

   Bunun adı müslüman a.'inin müslüman mezarlarına yaptığı saygısızlık bunların zihniyeti eğer amaçlarına ulaşmakta müslümanlığı engel olarak görürlerse çiğnemekte hiç tereddüd etmezler.
  • bolu16 Mart 2012 . 17:53

   Müslüman Mezarlığı'ndan çıktıkları her halinden belli olan insan iskeleti kalıntılarının gördüğü bu insanlık dışı muamele karşısında vicdanımız sızladı. Aynı bölgede özenle açılmış hiristiyan mezarları da var. Acaba onların içinden çıkan kemiklerde bu şekilde hafriyatla birlikte mi atıldı merak ediyorum.
  • taşçı16 Mart 2012 . 15:53

   Bunların diriye saygısı yok ki ölüye olsun.Şaşırmadım....
  • Murat Akın 15 Mart 2012 . 13:41

   Müslüman mezarlığından çıkan kemiklere yapılan muamele üzerine yazmak istedim.
   Müslümanlık inancında ceset, sadece kefenle direk kara toprağa verilir.
   Birçok Kültürde değerli eşyaları ile ceset şatafatlı bir mezara defnedilir.
   Yabancı mezarları (lahitler) çok değerliyken, Müslüman kemiklerinin bir kıymeti yok tabii.
   Müslüman bir toplumda yaşadığımıza göre (en azından öyle saniyoruz) çıkan bu kemiklerin hiçbir MADDİ, MANEVİ değerinin olmadığı düşünülerek kamyonlarla hafriyata devam ediliyor.
   Be hey müslümanlar, o zaman neden ülkenin heryerini kazıp gömü, eski gâvur mezarı, define arayıp duruyorsunuz.
   Sizce bu işte bir sürü gariplik yok mu?
   Müslümansak nasıl Müslümanlık bu?
   insan isek nasıl insanlık bu?
  • mangal15 Mart 2012 . 09:58

   Müslümanlık deyince mangalda kül bırakmayanlar. Bu habere diyecek bir laf bulamıyorsunuz dimi. İnsanın ölüsüne saygısı duymayanlar, dirisine de duymazlar.
  • bolulu15 Mart 2012 . 09:52

   Peki buraya kültür merkezi vb kompleks yapılırken mezarlar ve mezarlık ne olmuş. orada mezarlık olduğunu kimse bilmiyor muymuş. mezarları kaldırmışlar mı yok mu etmişler.
  • Fatih15 Mart 2012 . 09:24

   Müslüman mezarlarını darmadağan edeceksin, kemiklerini hafriyat kamyonuna doldurup bir kenara atacaksın. Gayrimüslim mezarları olan lahitleri büyük bir özenle açarak koruma altına alacaksın. Atalarımızın kemiklerini sızlatan görüntüler bunlar. Yazıklar olsun size.  
  • vatandaş15 Mart 2012 . 08:28

   Bunu yapanlar ve yaptıranlar müslümanız diye gezmesinler
  • Müslüman15 Mart 2012 . 08:13

   Müslüman'a gavur eziyeti derler ya. Kelimenin tam anlamıyla burda böyle olmuş.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak