Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

İşin ucunda kıyak emeklilik olunca...!

İşin ucunda kıyak emeklilik olunca...!
  22 Aralık 2011
  İşin ucunda kıyak emeklilik olunca...!

     Bolu Milletvekili Tanju Özcan'la birlikte 5 milletvekilinin verdiği önerge ile yasaya eklenti yapılarak, milletvekillerine "Özel Emeklilik Düzenlemesi" kanunlaştı. Bu düzenleme ile emekli milletvekilleri Cumhurbaşkanı'na bağlanan yaşlılık aylığının yüzde 42'si kadar, yani yaklaşık 6 bin TL emekli maaşı alacaklar.

      TBMM Genel Kurulu'nda, Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülürken verilen bir önerge ile milletvekillerine özel emeklilik sağlayan 5TBMM Genel Kurulu'nda, Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülürken verilen bir önerge ile milletvekillerine özel emeklilik sağlayan 5. madde değiştirildi. Yeni madde ile emeklilik prim gününü doldurmuş ve emeklilik koşullarını taşıyan en az 2 yıl milletvekilliği yapmış olanlar, emekli sandığı üzerinden emekli olma hakkını elde edecekler.

      TBMM Genel Kurulu'nda, bütçenin ardından yapılan ilk görüşmede Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ele alındı. Tasarının maddeleri üzerinde yapılan görüşmeler sırasında Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Ankara Milletvekili Fatih Şahin, Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak imzasını taşıyan önerge ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 5. fıkrasından sonra gelmek üzere şu kanun metninin eklenmesi kabul edildi:

      "Dışarıdan bakanlık veya Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği görevlerinde bulunanlara veya bu görevleri herhangi bir sebeple sona erenlere, Kanunun 26, 28, 44, geçici 2 ve geçici 4 üncü maddeleri gereğince aylık bağlanmasına hak kazanmaları ve en az iki yıl süreyle bu görevlerde bulunmuş olmaları halinde, 27, 29, geçici 2 ve geçici 4 üncü maddelere göre hesaplanacak aylık tutarından az olmamak kaydıyla, Cumhurbaşkanına ödenmekte olan aylık ödeneğin yüzde 40'ı esas alınarak Cumhurbaşkanına bağlanacak yaşlılık aylığının yüzde 42'si oranında malullük, emeklilik veya yaşlılık aylığı ödenir. Bu fıkra hükümlerine göre aylık ödenebilmesi için, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce geçici 4 üncü madde kapsamında dışarıdan bakanlık ya da Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği görevi esas alınarak malullük veya emeklilik aylığı ödenenler hariç olmak üzere, malullük, emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanmış olanlar ile aylık bağlanma şartlarını haiz olmayanların en az iki yıl süreyle Başbakanlık Müsteşarı emsal alınarak sigorta primi veya geçici 4 üncü madde kapsamında emekli keseneği ile kurum karşılığı ödemiş olmaları da zorunludur.

      Yukarıdaki fıkraya göre tespit edilen aylığı almakta iken ya da dışarıdan bakanlık veya Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği görevleri sırasında veya bu görevlerinin sona ermesinden sonra ölenlerin bu kanunda düzenlenen koşullara sahip olan hak sahiplerine, iki yıl süreyle bu görevlerde bulunmuş olma ve sigorta primi veya emekli keseneği ile kurum karşılığı ödenmesi açısından yukarıdaki fıkrada düzenlenmiş olan şart aranmaksızın, bu maddeye göre hesap edilen aylık esas alınarak ölüm ya da dul ve yetim aylığı bağlanır.

      Ancak, dışarıdan bakanlık veya Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği görevlerinde bulunanlar ile bunlardan ölenlerin hak sahiplerine, 27, 29, 33, geçici 2 ve geçici 4 üncü maddelerine göre hesaplanan aylık, altıncı ve yedinci fıkraya göre bağlanan aylıktan düşükse aradaki fark, Hâzineden tahsil edilir. Bu madde kapsamında bağlanan aylıklar, Cumhurbaşkanına ödenmekte olan aylık ödenekteki değişime bağlı olarak yeniden hesaplanarak ödenir ve bu aylıklar hakkında 55.maddenin ikinci fıkrası uygulanmaz."

      Komisyon ve hükümetin katıldığını açıkladığı önergeye 4 siyasi partinin grup başkanvekilleri de katıldıklarını sözlü olarak TBMM Genel Kurulu'nda ifade ettiler.

     Bu düzenleme ile emekli milletvekilleri Cumhurbaşkanına bağlanan yaşlılık aylığının yüzde 42'si kadar, yani yaklaşık 6 bin TL emekli maaşı alacaklar.

  • erol gül26 Aralık 2011 . 09:47

   sevgili vatandaşlar şapkamızı önümüze koyup iyice düşünmemiz lazım millet vekillerimizi biz değil sayın genel başkanlar seçiyor onlarda nerede kısa zamanda zengin olmuş nerede açık bulurumda menfaat sağlarım diyen avukatlar ve servetinin kaynağı meçhul kişileri milletimize aday olarak empoze ediyorlar bize bundan sonra düşen görev menfaati için değil halkı için ,asgari ücetli için çalışacak halkın içinden gelen vekilleri seçmemiz gerektiğini düşünüyorum
  • Ne önemi var25 Aralık 2011 . 00:13

   yazıklar olsn verdiğimiz oylara. Sizlere kadar şehit, gazi aileleri var sizlerde bizim hakkımızı böyle savunacaksanız size tek bir kelime söylüyorum Allah sizi islah etsin !!
  • Goca Bolulu24 Aralık 2011 . 18:29

   CHP liler partisine oy verirken liste başında kim var bir daha görsünler ve düşünerek oy versinler.Alın siz vekiliniz !!! Kıyak Adammış doğrusu...
  • şef23 Aralık 2011 . 21:55

   Sevgili Uğur Çiloğlu sanırım sizin maaşınız da milletvekilli maaşı seviyesinde ve haliniz vaktiniz yerinde.
   Neyin hakkından bahsettiniz acaba.Kürsüye çık merhaba de al hak ettiğin parayı sonra vicdanım rahat.Güzelmiş.
   Asgari ücretle çalışana 30 lira zor veren vekiller kendilerine güzel emeklilik hazırladılar.
  • Engin Celasun23 Aralık 2011 . 11:21

   Yazıyı çok beğendiğim için Savaş Aydın'dan alıntı:
   Tebrik ediyorum sayın milletvekilim yani benim oraya gönderdiğim ve benim haklarımı koruyacak olan refah düzeyim yüksek imkanlarda olarak yaşama imkanı sağlayacak olan sayın milletvekilim size çok teşekkür ederim ve saygıyla sizi ayakta alkışlıyorum.emekleriniz için bravo
  • CHP li23 Aralık 2011 . 10:45

   ZEHİR ZIKKIM OLSUN.YİYİN ELBET HESABINI VERECEKSİNİZ "ÖTE TARAFTA" AMA BENİ ASIL ÜZEN BU TEKLİFTE SAYIN TANJU BEYİN DE İMZASININ OLMASI.OLMADI TANJU BEY.OLMADI KOÇUM.BİR CHP Lİ OLARAK BU GÜNE KADAR SENDEN ÖVGÜYLE BAHSEDERKEN, BU TEKLİFİNLE BENİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTIN.
  • hasan bayramoğlu23 Aralık 2011 . 10:39

     Hey gidi menfaat dünyası;Tanju Özcan kendi geleceğini teminat altına almak için,bir daha seçilemeyeceğini bildiği için şimdiden bu yasa teklifinin bir parçası olmuştur.İktidar olsun,muhalefet olsun bizim halk olarak böyle bir şeyi hoş görmemizi beklemesinler.25 yıl çalışıp emekli olacağım diye Sigortalı işe girdim,CHP desteklisi Yaşar Okuyanın verdiği kanun teklifinin yasalaşması sonucu 27yıldır çalışmaktayım dahada 3 yıl çalışmam gerekiyor.Madem kanu çıkartıyoprsunuz yüreğiniz yiyorsa kanunun çıktığı tarihten itibaren geçerli niye diyemiyorsunuz sayın vekiller...Bir ilgileniverin bizim gibi SSK.madurlarıyla da görelim gerçek halkçılar kimlermiş...!
  • naisim soyisim23 Aralık 2011 . 10:20

   İşte "Takke Düştü Keli Göründü" halkın menfaatlerini hemen yarıda bıraktı kendi derdine düştü.
   Kıyak emekliliğin sevdasına düştü, yazıklaR OLSUN SİZE
  • mehmet can DUYARLI23 Aralık 2011 . 09:13

   Ya bu adamın iç yüzünü daha seçimler öncesi yazdık. Bu adam menfeati için yapmıyaçağı iş,işbirliği yapamıyaçağı kişi yoktur diye.!Sayın milletvekilinin konuşmaktan başka yaptığı ve yapabileceği iş yoktur.Hani nerde Boluluların Ankara'ya gittiği zaman paspasın altından anahtarı alarak gidecekleri Tanju ÖZCAN'a ait ev.!Bolu halkı bu insanın iç yüzünü iyi anlamalıdır artık.!
  • ismail hakkı yokuş23 Aralık 2011 . 09:09

   emekliye memura %3-4 zammı çok görenler kendileri için olan yasayı oy birliği ile 15 saniyede alıyorlar.....!
  • savaş aydın23 Aralık 2011 . 08:43

   Tebrik ediyorum sayın milletvekilim yani benim oraya gönderdiğim ve benim haklarımı koruyacak olan refah düzeyim yüksek imkanlarda olarak yaşama imkanı sağlayacak olan sayın milletvekilim size çok teşekkür ederim ve saygıyla sizi ayakta alkışlıyorum.emekleriniz için bravo
  • devletin malı23 Aralık 2011 . 08:14

   Devletin malı deniz,...................
   Danışmana yokmu? Yakında onun içinde kanun metnine bir eklenti yaparlar
  • Uğur Çiloğlu23 Aralık 2011 . 04:47

   Hak edenler için sorun yok ve vicdanları rahat olacaktır lakin bırakın görev yapmayı bir kere dahi kürsüye çıkmadan süreyi dolduranlar!!!
  • Neriman mertkan22 Aralık 2011 . 23:28

   Vay benim bu milletvekillerine oy veren asgari ücretli çalışanıma !!!! vay !!!!!! vay !!!

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak