Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

AİBÜ nükleerin merkezi oluyor

AİBÜ nükleerin merkezi oluyor
  26 Ekim 2011
  AİBÜ nükleerin merkezi oluyor

       AİBÜ'de bünyesinde, dünyanın Askeri ve Sivil Amaçlı Nükleer Radyasyon Dedektörleri ihtiyacının karşılanmasını sağlayacak teknolojilerin geliştirileceği "Nükleer Radyasyon Dedektörleri Araştırma ve Geliştirme Merkezi (NÜRDAM)" kurulacak.
       Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ercan YILMAZ`ın öncülüğünü yaptığı 2012 yılında başlayack olan Devlet Planlama  Teşkilatı destekli proje kapsamında Türkiye de ilk ve dünyada ikinci büyük Nükleer Radyasyon Dedektörleri Araştırma ve Geliştirme Merkezi kurulacaktır.

       Abant İzzet Baysal Üniversitesi Nükleer Radyasyon Dedektörleri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Radyasyon Dedektörleri, Dozimetre teknolojileri ve uygulamaları alanında araştırma, uygulama ve geliştirme çalışmaları yürütecek.

       Nükleer Radyasyon Dedektörleri ve Dozimetre teknolojilerini Türkiye'de geliştirmeyi ve bu alanlarda Türkiye'nin rekabet gücünü arttırmayı hedefleyen Merkez, Askeri ve Sivil amaçlı toplum çıkarları doğrultusunda en verimli biçimde kullanılması ve uygulanması yönünde yöntemler geliştirerek toplumun ve sanayinin hizmetine sunmayı amaçlıyor.
      Proje kapsamında Fizik Bölümü öğretim üyeleri, Fakültemizin diğer bölümleri , Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve İrlanda Tyndall National Microelectronic araştırma merkezi  işbirliği içinde çalışacaklardır.  Proje hem Ar-Ge hem de Mikro ve Nanoteknoloji içeren pekçok sayıda ve farklı amaçlara hitap edecek ürünlerin ortaya çıkmasını sağlamanın yanısıra yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin tez konularını belirleyecektir. Ayrıca Lisans öğrencileri içinde bir sinerji oluşturması hedeflenmektedir.
  Çevresel, ekonomik ve yurtdışına bağımsızlığı açısından büyük bir öneme Nükleer Radyasyon Dedeltörleri ve Dozimetre teknolojilerinin gelişimi için gerekli toplumsal altyapıyı oluşturmayı da amaçlayan Merkez, Türkiye'de bu teknolojiler alanında çalışanlar için en uygun ve elverişli ortamı yaratarak beyin göçünü azaltmayı ve yurt dışında bu alanda çalışanlar için ülkeye geri dönüş için imkan yaratmayı da hedefliyor.

      Faaliyetleri

      Merkez, Radyasyon Dedeltörleri ve Dozimetre teknolojileri alanında araştırma yapacak, ulusal ve uluslararası projeler yürütecek. Ulusal ve uluslararası düzeyde ilgili kurslar, konferanslar, seminerler, yarışmalar, kongreler, sempozyumlar düzenleyecek olan merkez, üniversite mensuplarının araştırma faaliyetlerine destek olacak.
       Ayrıca, proje kapsamında geliştirilecek olan Mikro Radyasyon sensörleri ile Nükleer Tıp ve Radyoterapi de önemli bir çığır açacaktır. Kanser tedavisinde anlık radyasyon dozlarını verecek olan bu sensörler vasıtasıyla daha güvenilir bir tedavi sağlama imkanı oluşacaktır.
       Amaçları doğrultusunda ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapacak olan Merkez, kamu ve özel sektöre ihtiyaç duydukları alanlarda araştırma, inceleme, danışmanlık hizmeti verecek, bilimsel görüş verecek, rapor hazırlayacak ve amaçları doğrultusunda ulusal ve uluslararası işbirliğini geliştirecek. Merkezin yönetim organları, Merkez Müdürü, Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Danışma Kurulu'ndan oluşacaktır.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak