Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Diyabet hastalarına çay ve kahve uyarısı

Diyabet hastalarına çay ve kahve uyarısı
  4 Ağustos 2011
  Diyabet hastalarına çay ve kahve uyarısı

       Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Dikbaş, iftardan sonra ve sahurda içilen çay ve kahvenin diyabet hastalarında kalp krizine neden olabileceğini söyledi.
   
      Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Dikbaş, iftardan sonra ve sahurda içilen çay ve kahvenin diyabet hastalarında kalp krizine neden olabileceğini söyledi.

      Yrd. Doç. Dr. Dikbaş, diyabet hastalarının doktorları ile görüşerek oruç tutmaları gerektiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Dikbaş, "Diyabet hastalarından bazıları insülin ve şeker hapı kullanıyor.

      Özellikle insülin kullananlara oruç tutmalarını tavsiye etmiyoruz. Oruç tutup aç kaldıkları için kan şekerlerinde dalgalanmalar yaşanıyor. Bu da organ bozukluklarına yol açıyor. Böbrek hastası olanlar diyaliz makinesine bağlı kalabilir. Gözlerinde problem olan hastalar ise kalıcı görme bozuklukları riski ile karşı karşıya kalabilirler" dedi.

      Yrd. Doç. Dr. Oğuz Dikbaş, iftardan sonra ve sahurda çok fazla çay içen diyabet hastalarının kalp krizi riski ile karşı karşıya kalabileceğini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Dikbaş, "Vücuttaki suyu atıcı etkisi olan kahve ve çay gibi içeceklerin gece çok fazla içilmesi çok sakıncalı.

      Özellikle sahurda çok fazla çay içilmemeli. Çok fazla çay ve kahve içmek oruç tutan kişide, bunalma, iftar saatine yaklaşıldıkça şuur durumunda bulanıklaşmaya neden olur. Kalp ve böbrek hastalarında ise çay ve kahve içmek kalpte çarpıntıya ve ritim bozukluğuna neden olur.

      Özellikle iftardan sonra çok fazla çay ve kahve içen kişide kandaki kafein ve teofilin düzeyinin artması sonucu yüksek derecede çarpıntı yaparak, kalbin pompa işlevini bozup kalp krizine neden olur" diye konuştu.

      Yrd. Doç. Dr. Dikbaş iftarda çok fazla yemek yenilmemesini gerektiğini vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Dikbaş, "İftarda çok fazla yemek yenilmesi mide asidini arttırarak ülser ve gastrite yol açar. Kanın vücuttaki bağırsaklara ve mideye yoğunlaşması sonucu tansiyon hastalığı ortaya çıkar" diye uyarıda bulundu. -

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak