BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Akaryakıt Operasyonu'nda 34 zanlı mahkemeye çıktı

Akaryakıt Operasyonu'nda 34 zanlı mahkemeye çıktı
  23 Şubat 2011
  Akaryakıt Operasyonu'nda 34 zanlı mahkemeye çıktıAkaryakıt Operasyonu'nda 34 zanlı mahkemeye çıktıAkaryakıt Operasyonu'nda 34 zanlı mahkemeye çıktıAkaryakıt Operasyonu'nda 34 zanlı mahkemeye çıktıAkaryakıt Operasyonu'nda 34 zanlı mahkemeye çıktıAkaryakıt Operasyonu'nda 34 zanlı mahkemeye çıktı

      Bolu'nun da dahil olduğu 7 ilde eş zamanlı yapılan akaryakıt kaçakçılarına yönelik operasyonda 34 zanlı mahkemeye sevk edildi.   
   

      Ankara Emniyeti, geçtiğimiz günlerde patlamayla sarsılan Ostim ve İvedik sanayi sitesinde akaryakıt kaçakçılarına yönelik operasyon düzenledi. Eş zamanlı yapılan operasyonda 40 kişi gözaltına alındı. Emniyet'te yapılan sorguda şebeke üyelerinin, kaçak akaryakıt taşıyan kamyonları takibe alan polisi, diğer çete üyelerini yönlendirip, araçlarına çarparak oyaladığı ortaya çıktı. Sorgusu tamamlanan 34 kişi sabah saatlerinde Adliye'ye sevk edildi.
      Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin yaptığı istihbari çalışmalar sonucu, akaryakıt kaçakçılarına yönelik operasyon düzenlendi. Yapılan teknik takip sonucunda patlamayla sarsılan Ostim ve İvedik'te 37 işyeri başta olmak üzere, Kırıkkale, Aksaray, Bolu, Erzurum, Batman, Çorum ve Mardin'de eş zamanlı düzenlenen operasyonda 40 kişi gözaltına alındı.
      Zanlıların iş yerlerinde yapılan aramalarda, 358 bin 360 litre karışımlı ve hileli akaryakıt, 22 bin 944 litre madeni yağ, 13 bin 490 litre white spirit, 11 bin 840 litre mazot, 2 bin 180 litre sentetik tiner üzerine toplam 408 bin 814 litre ürün, 1 adet tabanca ve bu tabancaya ait 9 mm çapında 15 adet fişek ele geçirildi.

      Yakalanan şahıslardan 34'ü, "TCK 220. maddesi kapsamında kanunun suç saydığı fiilleri işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgütü yönetmek, örgüt faaliyetleri çerçevesinde 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na, 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu'na ve 213 Sayılı Vergi Usul kanunlarına muhalefet etmek, haksız ve hileli kazanç elde etmek, can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmek suçlamalarıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi.

       Aralarında daha öncede aynı suçtan kaydı bulunduğu belirtilen şebeke üyelerinin, polisi atlatmak için ilginç bir yöntem kullandığı ortaya çıktı. Kaçak akaryakıt sevk eden zanlıların kendilerini takip eden polisi atlatmak için diğer şebeke üyelerini telefonla aradığı ve takip eden polis aracına çarparak, onları oyalamalarını istediği belirlendi. Şebeke üyelerinden bazılarının yasal benzin istasyonu sahibi olduğu tespit edilirken, bir istasyonun bir gecede yaklaşık 20 ton kaçak akaryakıt sattığı kaydedildi. Şebekenin bu şekilde milyarlarca lira haksız kazanç elde ettiği ifade edildi.
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak