Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Atatürk Bolu'da Zeybek oynadı

Atatürk Bolu'da Zeybek oynadı
  17 Temmuz 2010
  Atatürk Bolu'da Zeybek oynadıAtatürk Bolu'da Zeybek oynadı

      Bu gün 17 Temmuz, Atatürk'ün Bolu'ya gelişinin bu yıl 76. yıldönümünü çeşitli etkinliklerle kutluyoruz. 

      17 Temmuz 1934 tarihinde Bolu'ya gelen Atatürk Halkevi'nin hatıra defterine şöyle yazmıştır; "Bolu Halkevi'nde bir gece kaldım. Bolu'nun güzelliğinden, halkın coşkun sevinçlerinden çok mütehassis oldum"  Gazi Mustafa Kemal

       Atatürk'ün Bolu'ya gelişiyle herkesin bildiği ve kayıtlara geçmiş anıların dışında, Bolulular'ın yaşadığı bazı anıları aktaran Gazetemiz Yazarı Nevzat Özdemir Hocamızın 2006 yılındaki köşe yazısından bir bölümü okurularımıza sunuyoruz;    

      Bolu'nun tarihinde ki unutulmaz anlardan biri de cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün Bolu'ya teşrifleridir.

      Atatürk Anadolu'yu daha yakından tanımak için zaman buldukça memleket gezilerine çıkıyordu. Bir çok yeri de ziyaret etmişti. Bu bölgeye gelememişti. Bolulular Atatürk'ü devamlı davet ediyorlardı. Bu davet ısrarları sonunda gezi 1934 yılı programına dahil edildi. Gezi Atatürk'ün Ankara'dan  Adapazarı'na kadar olan güzergâhı ilk defa görmesini de sağlayacaktı.

       17 Temmuz 1934 tarihinde gerçekleşen ziyaret Bolu'da büyük heyecan uyandırdı. Binlerce Bolulu onu heyecan ve sevinçle karşıladı. Bilindiği gibi Atatürk Bolu'da, Fırka Tepesi'ndeki Halkevi'nde bir gece kaldı. Halkı ve Bolu'yu idare edenleri de orada dinledi. Gece de şerefine Halkevi  bahçesinde bir balo ve şenlik düzenlendi. Ben vaktiyle bu anı yaşayan birçok kişinin canlı hatıralarını dinledim. Bu insanların çoğu artık vefat ettiler. Bunlardan birisi de Aktaş Mahallesi sakinlerinden artık aramızda olmayan Hacı Hasan Özhancı amcamızdır. Onunla 15 yıl evvel Aktaş mahallesindeki evinde konuşmuştuk. 90 yaşını aşmış olmasına rağmen fevkalâde dinç idi. Rahmetli Hasan Amca'nın anlattıkları Atatürk'ün Halkevi'ndeki gecesine biraz daha açıklık getiriyor.

       Bunları - yerel tarihimize de bir katkı olur düşüncesiyle - sizlerle paylaşıyoruz.

     "Bakın şimdi... Atatürk akşama doğru buranın saz çalanları yok mu demiş.. Var demişler.. Biz o zaman Bolu'da 15-20 kişi varız. Yarenleriz... Geceleri beni hep alırlardı. Ben olmadan eğlence olmazdı. Çünkü ben Bolu'da eğlenceleri idare eden kişi idim. Bu işi yapana 'hıcıp' adı verilirdi. Neyse... Belediye Başkanı Reşat Aker geldi. Atatürk sizi çağırıyor dedi. Tabi heyecanlandım. Burada yaptığımızı orada yapabilecek miyiz?

       Atatürk; 'gelsinler bir zeybek oynayalım' demiş. Fırka'ya varıncaya kadar 15 kişiden Deldel, Kollu, Koca İlyas, Muharrem ve ben yani 5 kişi kalmışız.

       Atatürk;

       -Zeybek bilir misiniz? dedi.

       Biri ben bilirim dedi. Deldel çıktı ortaya. Koca İlyas'a da sen çal dedi. Sazı beğendi. Zeybeği beğenmedi. Tabi biz Bolulular zeybek bilmiyoruz

     -Yok yok o zeybek değil! deyip kendisi indi aşağıya ve vur! dedi. Biraz oynadı, sonra da;

      -Ben de pek yapamadım, dedi.. Neyse oturduk. Beş kişiden dördünü gönderdi. Ben jandarma olduğum için üzerimde asker elbisesi vardı. Bana sen dur! dedi. Sorular sordu.

      -Sağ olun gidin! dedi? 

   

     

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları var cehaletinse hiçbir sınırı yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak