BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Muhtarlardan Vali'ye destek mektubu

Muhtarlardan Vali'ye destek mektubu
  31 Mart 2010
  Muhtarlardan Vali'ye destek mektubu

  *Abant'ta yapılan çalışmalar nedeniyle doğanın katledildiği gerekçesiyle büyük eleştiriler alan Vali Halil İbrahim Akpınar'a, Mudurnu'ya bağlı Sarıyer Köyü Muhtarı Haydar Büyüksütcü ile Samat Köyü Muhtarı Ali Öztürk destek çıkarak teşekkür mektubu yazdılar.  
      

       Bolu Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Mudurnu'ya bağlı Sarıyer Köyü ve Samat Köyü Muhtarları Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar'a Abant'ta yapılan çalışmalara teşekkür etmek için mektup gönderdi.
       Muhtarlar mektupta şu ifadelere yer verdi:
       ''Sayın Valim, Abant'da yapılan çalışmaları gördük, basında yazılanları okuduk, hayret içinde kaldık. Abant yeni bir görünüm kazanmış. Lüzumsuz virajlar, eğimler giderilmiş, yollar genişletilmiş, yol kenarlarının eğimleri düzeltilmiş, görünümü güzel olmayan beton oluklar (balık havuzları) kaldırılmış, yine güzel olmayan bataklıklar göl seviyesinin yükselmesiyle kaybolmuş, Abant Gölü'müzün alanı büyümüş kendimizin ve misafirlerimizin rahatça gezebilmesi için birçok çalışma yapılmış. Daha da yapılmasını istiyoruz.
       Bu yapılanları görmeyenlerin, tenkit edenlerin, Abant'ı yeniden gezmelerini ve görmelerini istiyoruz.
       Yine Küçük Abant Göleti hakkında yazılan ve söylenenleri de ibretle takip ediyoruz.
       Bölgemize yeni bir göl kazandırılmakta, turizm alanı genişletilmekte, hafta sonlarında Abant'a sığmayan tatilcilerimize yeni piknik alanları çıkmış bulunmaktadır.
       Boşa giden sular durdurulmuş, Abant Gölü'nün erozyon ile küçülmesi önlenmiş, giderek azalan yer altı sularının artması sağlanmış olup, bu bölgedeki birçok köyün su kaynaklarının miktarında artma beklenmektedir.
       Göletin yapılması ile bizim köyümüzün de olmak üzere 2-3 köyün birkaç dönüm merası daralmış olabilir, ancak mera hayvancılığı gittikçe önemini yitirmekte olup, kapalı besi hayvancılığı önem kazanmaktadır.
       Hava sporları meselesine gelince, hava sporları yapılan alana gölet gelmemiştir. Bu gürültü niye anlayamadık. Burada çoğunluğun yararı düşünülebilir getirisi götürüsü hesap edilebilir.
       Sazaklıkların çok büyük önemi olduğuna inanmıyoruz. Abant Nilüferi suda ve suya yakın bölgede yetişmektedir. Sazaklık bitkisini Abant Nilüferi ne tercih edilmesini de anlamıyoruz.
       7-8 yıl önce Mudurnu Beyderesi Köyü ormanlarında çıkan yangında Orman Genel Müdürlüğü yangın helikopterlerinin Abant'ta o yıl su seviyesinin düşük olması sebebiyle gölden az miktar da su alabildiğini, Mudurnu Masstaş Fabrikası yanındaki gölette su bitince Göynük ilçesi - Sünnet Gölü'nden su taşıma durumunda kalındığını hepimiz unutmadık. O zaman böyle bir göletimiz olsaydı, birkaç dekar ormanımız daha az yanardı.
       Orman bölgesi olan köylerimize yakın bir yerde böyle bir göletin olması ve Abant Gölü'nünde genişletilmesi bu yönde de değerlendirilmesi gerekir.
       Bölge köylüleri olarak tek endişemiz yayla evlerinin göletin oluşmasından sonra ki durumu ne olacak?
       Bizler Samat, Sarıyer, Çepni, Örencik, Pelitözü köyleri olarak evlerimizin tip proje kapsamında yapılmasına müsaade edilmesi, yerinde bırakılması temennimizdir.
       Yapılan bu çalışmalardan dolayı başta Sayın Valimiz olmak üzere çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.''
   

  • HERKES HADDİNİ BİLSİN2 Ocak 2012 . 11:56

   engin bey aynı dediğin gibi cahilliğini gizli tut madem o kadar çok mühendis var çıksında onlar yazsın sen başkalarının ağzından konuşma
  • Engin ÖZTÜRK30 Haziran 2010 . 13:49

   cahilliklerinizi internet ortamında da lutfen gostermeyınız. Abantta gelişi güzel bışey yapılamaz orda kactane cevre muhendisinin caliştıgından haberiniz varmı. Emin olun ki onlar sizden daha cok biliyor ve düsünüyorlardır ekolajik dengeyi abantın dogal halini
  • ruhi kabakçıoglu16 Haziran 2010 . 14:56

   ben samat koyü halkından bir  vatandasım yasım 64. otuz senedir koy ihtiyar kurulunda halkıma hizmet  ettim abanttan koyumuze devlet tarafından su getirdik. bu su borularımızı sayın valımize yazılan mektuptan sonra koye gelen su hattımız kırılmıştır. motorla bastıgımız trafeden elektrigimiz dahi kesildi degerli muhtarımızın valiye yazdigi mektubun karşılıgını boyle aldık.muhtarımız valiligi degil koyu korusun.çok yakında ilkögretim okuluda kehlikededir.muhrar ahır hayvacılıgından bahseddiyor halbuki koyumuz 170 hane ahır hayvancılıgı hiç yoktur soylenen soz yalandır parti peşinde gitmektedir 5  tane muhtarla görev yaptım hiçbir muhtarın devlet buyuguneteşekkür yazdiginı gormedim sadece bildigim birsey varki????
  • MUSTAFA KIRPIK1 Nisan 2010 . 10:49

   Bu yapılanları anlayamıyorum,eğer bu bilim adamlarına devlet ihtiyaç duymayacaksa görüş almayacaksa neden yetiştiriyor bu insanlar uzmanlaştıkları bir konuda bile önemsenmiyorsa bir vatandaş olarak kahretmekten başka elimizden bir şey gelmiyor. Muhtarlara fazla kızmayın o garipler partililerinin hazırladığı bir metne sadece imza attılar çağırın mektupta yazılan bir satırı mektuba bakmadan hatırlasınlar ben birşey bilmiyorum..Muhtarlar seçimlerde çok çalıştılar buna rağmen gidin o köy yollarını görün hiç bir şey yapılmamış halde. Ne yapsınlar hizmet alabilmek için imzada atarlar göbekte,Garibleri bu hale getirenler utansın..
  • MUSTAFA KIRPIK1 Nisan 2010 . 10:34

     Değerli yorumcular ve okuyucular ben bölgenin çocuğuyum ve abantta çalışanım, buraya otellere bir çok bilim adamı geldi, daha önceki haftalarda mimarlar toplantısı yapıldı, birçok kez bu değerli insanlarla ABANT ile ilgili sorular sorarak yapılanların doğru olup olmadığını öğrenmek istedim inanın hepsi ABANT a yapılabilecek en büyük kötülüğün şu anda yapıldığını söylediler ve gazetelerde bunları yazdı. Halk olarak en büyük eksiğimiz hiç bir araştırma yapmadan her konuda ahkam kesebilmemiz doğru olup olmaması hiç önemli değil hele birde siyasi görüşümüze yakın yöneticiler projeyi uyguluyorlarsa mutlaka desteklenmelidir mantığı ile bakılıyor,Ben bölgenin çocuğu olarak Prof.Dr.Okan KÜLKÖYLÜOĞLUNUN ABANT ile ilgili Bilimsel görüşlerini desteklemeliyiz.          
  • TURHAN31 Mart 2010 . 23:06

   DİKKAT ETMEK LAZIM BU YAZILAN MEKTUP SAHTE OLABİLİR.YAZILANLARDAN ÖYLE ANLAŞILIYOR.SAYIN VALİM KIRIMİNAL LABRATUVARDA MÜHÜRLERİN VE İMZALARIN ISLAK OLUP OLMADIĞINI İNCELETİP BİR AÇIKLAMA YAPMASI GEREKİR.
  • murat kurt31 Mart 2010 . 21:40

   valiliğe yazılan bu yazı tamamen düzmece.ben pelitözü köyündenim ve bizim muhtar böyle bir yazının altına imza atmamıştır,atamazda.bahse konu gölet çevre katliamından başka birşey olmayıp doğanın dokusunu bozmaktır,kaldıki bu göletin temmuz,ağustos ayında suların azaldığında nasıl balçık olup sivrisinek yatağı olduğunu herkes görecek.sarıyer ve samat muhtarları kendi avlusundan dışarı çıkmasın abant´ta onların hiçbir hakkı bile yok.
  • Abant Sevdalısı31 Mart 2010 . 19:49

   Muhtarların valiye teşekkürüyle ilgili olaraktan, Bu muhtarların doğanın korunması ormanların korunması, meraların korunması yaban hayvanlarının korunması ile ilgili hiçbir duyarlılığı yok.Çevre korumacılığından mahsun kalmışlar.dağda koyun güden bir çoban dahi gölgesinde oturduğu ağacı kestirmemek için elinden geleni sarfeder.Bu muhtarların bulunduğu köylerin abantta hayvancılık yapacak meraları dahi yoktur.sadece milli park alanında yaylaları vardır.yaylacılık demek hayvanlarını yaz mevsiminde otlatmaları demektir.bunlar hayvancılığa karşıysa bunların yayla evleride kaldırılması gerekir.Bu muhtarlar köylü değil şehirli olmuşlar,yaylalar köylünün hakkıdır.Abantta yapılan çalışmalarla sarıyer ve samat yaylalarının hiçbir alakası yoktur.onların yaylaları abant gölüne uzaktan bakan yaylalardır.Onun için olamalıdır ki abant ta yapılan çalışmalarla alkası olmayan kişiler gidipte valiye teşekkür ediyorlar.Bu muhtarlar başkasının cebinden bol para saçan türden insanlar,bu muhtarların dedikleri tarlaları olmadığı halde lafla tarla bağışlamaya benzer.Başkalarının yerleri hakkında birilerine teşekkür edebilme yüzsüzlüğünü nasıl gösterebiliyorlar ki! Sanki doğanın yok edilmesi onların resmen hoşlarına gidiyor.Yarın torunlarına bırakabilecekleri tek mirasları onlara yaptıkları kötülükler olacaktır.Siyasi yöneticilere yaranmak için bu tür davranışlar sergilemek ,böyle köy idarecilerine hiç yakışmayan türden.Bu bağlamda köy adına konuşamaları diğer köylü vatandaşlarının da aynı fikirde olduğunu ifade edemez..
  • BOLU´LU31 Mart 2010 . 18:06

   Serdar isimli yorumcu bırak muhtarları küçük düşürmeyi varsa daha parlak fikrin onu yaz...
  • Turgay ARIKAN31 Mart 2010 . 18:03

   Daha dün  Abant´taydım özellikle küçük Abant göleti harika olmuş gölet tam oluştuğu yazın zaman tam bir tablo gürünümü olacak. Abant gölü çevresinede bir düzen gelmiş. Kim ne derse desin sayın Vali doğrusunu yapmış.
  • Abant sevdalısı31 Mart 2010 . 17:31

   (SÖZDE) O dilekçeyi yazan sarıyer ve samat muhtarlarının ne çevreden ne doğadan anladıkları yoktur. Onların abant´ta yerleri de yoktur, sadece milli park alanı içerisinde yayla evleri bulunmaktadır. hayvan gezdirecek meraları da yoktur. Başkasının yerine söz söylemek bol keseden para saçmaya benzer. Ayrıca dilekçede bahsi geçen sözler düzmece olup, alakası olmayan bir şekilde anlatılarak toplumu kandırmaya yöneliktir. Şayet bu ifadeyi doğrulamak gerekirse, abant´ın su seviyesinin düşük olma ihtimali söz konusu değildir.Gölün derinliğinin 50 metreye kadar olduğu yapılan çalışmalarda geçtiğimiz 2 yıl içerisinde belirlenmiştir.Yangın için gelen halikopter gölden suyu aldıktan sonra o yük ile önündeki dağın yüksek olmasından dolayı dağı aşamamıştır.
  • Kamuran alagözoğlu 31 Mart 2010 . 15:21

   Valiliğin sitesinde yayınlanan mektupta; "Bizler Samat, Sarıyer, Çepni, Örencik, Pelitözü köyleri olarak evlerimizin tip proje kapsamında yapılmasına müsaade edilmesi, yerinde bırakılması temennimizdir" yazıyor.
   Örencik muhtarı ise gazetemizi arayarak benim böyle bir beyanatım yok, aksine biz Abant´ın tahrip edildiğini söylüyoruz ve burada yapılanlara karşıyız" şeklinde açıklamada bulundu. Bu durumda mektubu yazanların bahsi geçen köy muhtarlarının fikrini almadan, onlarda bizim gibi düşünüyorlar demeleri son derece yanlış ve de ayıptır.
  • SERDAR31 Mart 2010 . 14:48

   muhtarlarımız alınmasın ama bunu sahiden onlar mı yazıya döktü...
   neredeyse kusursuz bir anlatım dili kullanılmış, diksiyon düzgün, yazım yanlışı yok, üstüne üstlük bilgisayardan çıkma, muhtarlar sadece kaşelerini basmıp, imzalamışlar. Bana biraz fazla kusursuz geldi(ben dahil millet olarak kuşkucu olduk ya herşeye kuşkuyla bakıyoruz).
   isterdim ki sayın valimiz bu konuda son noktayı koyduklarına dair bir basın açıklaması yapsa da bu evrakı servis etmeseler.
  • AHMET DAĞDEVİREN31 Mart 2010 . 13:39

      BU ARKADAŞLAR NE ÇEVRECİLİĞİ NE EKOLOJİK DENGEYİ BİLMEDİKLERİNDEN ABANTA NASIL BİR ZARAR VERİLDİĞİNİ YILLAR SONRA BELKİ GÖRECEKLER AMA SEBEBİNİ KESİNLİKLE ANLAYAMAYACAKLAR

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak