“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Alnıak; "İstinaf Mahkemesi Bolu'ya kazandırılmalıdır"

  10 Ocak 2005

  Bolu Barosu, Bölge Adliye Mahkemeleri Çalışma Grubu tarafından hazırlanan rapor hakkında açıklamalarda bulunan Bolu Barosu Başkanı Av. Tuncay Alnıak, "İstinaf Mahkemeleri yerel mahkemeler ile Yargıtay arasında filtre görevi üstlenecekler. Türkiye genelinde 15 ile 22 arasında İstinaf Mahkemesi kurulması planlanıyor. Bu mahkemelerden birinin ilimize kurulmasını sağlamalıyız. Teşvik yasalarından yararlanamayan Bolu'nun, en azından İstinaf Mahkemeleri'yle desteklenmesini sağlamalıyız. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan Zonguldak Milletvekili. İstinaf Mahkemesi'ni Zonguldak'a kapabilmek için bastırıyor. Eğer biz alamazda Zonguldak bu mahkemeyi alırsa, bizim için siyasi bir ayıp olur. Bu mahkeme Bolu'ya kurulursa, 100 yeni istihdam ve yılda 25 bin kişinin ilimize gelmesi demektir ki bunun ekonomik katkısı tartışılmaz bile" diye konuştu.

  Bolu Barosu, 2007 yılına kadar kurulması planlanan İstinaf Mahkemeleri'nden bir tanesinin Bolu'ya kurulması için Bolu kamuoyunun desteğini istedi. Bölge Adliye Mahkemeleri Çalışma Grubunun hazırladığı rapor hakkında bilgiler veren Bolu Barosu Başkanı Av. Tuncay Alnıak, Bölge Adliye (İstinaf)Mahkemeleri, Yargıtay benzeri bir yapıda, yerel mahkemeler ile Yargıtay arasında bir nevi filtre görevi yapacak mahkemeler olarak öngörülmektedir. Bölge Adliye Mahkemeleri, bölgelerin coğrafi durumları ve iş yoğunluğu göz önünde tutularak belirlenen yerlerde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun olumlu görüşü alınarak, Adalet Bakan-lığı'nca kurulacaktır. 15 ile 22 merkezde kurulması öngörülen her bir Bölge Adliye Mahkemesi; en az 3 Hukuk, 2 Ceza Dairesi ile bir Cumhuriyet Başsavcı-lığı'ndan oluşurken, ilimizde kurulması halinde yeni 100 kişilik istihdam demektir" dedi.

  İstinaf Mahkemeleri'nin ilimizde kurulması halinde en az Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin Bolu'ya yaptığı katkı kadar bir ekonomik girdi sağlayacağını belirten Av. Alnıak, "Yılda en az 10 bin davaya bakması öngörülebilecek olan İstinaf Mahkemeleri'nden %50'sinin duruşmalı olarak yapılacağı düşünüldüğü takdirde, yılda en az 25 bin kişinin ilimize gelebileceği düşünülürse, asgari üniversitenin ilimize sağladığı gelir kadar gelir bırakacaktır. İstinaf Mahkemesi'nin kurulmasıyla en az 100 kişilik yeni bir istihdam sağlanacaktır ki, bu rakamın İl Jandarma Komutanlığı personel sayısı ile hemen hemen aynı olup azımsanmayacak bir ekonomik girdi yaratacaktır. Kısıtlı sayıda kurulacak bu mahkemeler nedeniyle -en başta Adalet Bakanlığı olmak üzere- ülke çapındaki tüm kamu kurum ve özel kuruluşlar ile medya organlarının ilimize yönelik ilgisini önemli oranda artıracağı aşikardır" diye konuştu.

  Bolu'nun Batı Karadeniz Bölgesi içerisinde bulunan iller arasında en avantajlı il konumunda olduğuna dikkat çeken Av. Alnıak, "İş yoğunluğu, TEM Otoyolu, E-5 karayoluna yakınlığı, ilimizin sahip olduğu yatak kapasitesi, Bolu Barosu tarafından satın alınan ve Ekim 2005'de faaliyete geçecek olan Avukat Evi, yapımı devam eden öğretmenevi, ilimizde bir üniversite rektörlüğünün bulunması, mahkemelerce tayin edilecek olunan bilirkişi olabilecek kişi ve kuruluşların bulunması ve 5084 Sayılı Teşvik Yasası ile verilmeyen teşvikler nedeniyle ilimizin sıkıntı içerisinde olması bizim avantajlarımızdır. Bunun yanında Bolu'nun bu konuya duyarlılık göstermesi ve gerekli girişimleri yapması lazım. Bu mahkemeye Zonguldak ve Bartın'da taliptir. Bu illerin siyasi ağırlıkları nedeniyle, mahkemeler bu illerden birisinde kurulursa bizim için siyasi bir ayıp olur. Bu nedenle başta siyasilerimiz, sivil toplum örgütlerimiz ile İstinaf Mahkemesi'ni Bolu'ya kazandırmak üzere birlikte hareket etmeliyiz" şeklinde konuştu.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak