“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Pepe; "Alaaddin'in Sihirli Lambası değil bu iş"

  10 Ocak 2005

  İl Özel İdare Müdürlüğü'nden alınarak, Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne bağlanan Abant ile ilgili soruları cevaplayan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, yapılacak çalışmaların za-man istediğini belirtti. Pepe, "Abant'ta Alaaddin'in Sihirli Lambası'ndan proje veya şapka-dan tavşan çıkartmıyoruz. Zaman gerekiyor" dedi. Pepe ayrıca yapılacak çalışmaların devlet bütçesinden değil, özel yatırımcılar kanalıyla yapılacağını da belirterek, yatırım yapmak üzere kimsenin kendilerine başvuruda bulunmadığını sözlerine ekledi.

  Abant Gölü Tabiat Parkı Uzun Devreli Master Planı'nda ortaya konulan projeler bahane edilerek, Bolu'nun elinden alınan ve projede yer alan çalışmaların devlet tarafından yapılacağı belirtilen Abant ile ilgili çalışmaların üzerindeki sis perdesi aralanmaya devam ediyor.

  Abant'ta yapılması beklenen çalışmalarla ilgili olarak sorulara cevap veren Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "Abant'ta Alaaddin'in Sihirli Lambası'ndan proje veya şapkadan tavşan çıkartmıyoruz. Abant'ta yapılması planlanan her proje kurullardan geçiyor. Proje bir kuruldan ancak bir yılda çıkar. Aladağ, Kartalkaya ve Abant'ın bir kordon olduğunu ve burada yapılması gereken çalışmaların neler olduğunu biliyoruz" dedi.

  Bolu kamuoyunun Abant'a giriş noktasında Boluspor'a alınan cüzi ücret için duyarlılık gösterdiğini belirten Pepe, "Giriş kapısından Boluspor'a cüzi bir girdi sağlanıyordu.Bolu kamuoyu da bu yüzden Abant'a hassas yaklaşıyor. Ancak biz Abant'ı kurtarmak istiyoruz. İl Özel İdareye ait tesisleri, gölün kenarındaki tesisler ve yaylalardan gelen atıklar gölün dolmasına neden oluyor. Araçlardan çıkan egzoz dumanı, gölün dengesini bozuyor. Bu şekilde devam etseydi, 10 yıl sonra Abant elden çıkmış olacaktı" ifadelerini kullandı.

  Büyük Abant Oteli'nin, oluşturmak istediği Kongre Merkezi ile ilgili sorulara da cevap veren Pepe, "Kongre merkezi ve kayak merkezleri için bize her hangi bir resmi başvuru yapılmadı. Yapmak isteyene destek olacağız. Her türlü kolaylığı sağlayacağız. Ancak özel sektörden bugüne kadar böyle bir talep gelmedi. Devlet burada yatırım yapmayacak, plan ortada. Özel sektör, Abant Gölü Tabiat Parkı Uzun Devreli Master Planı çerçevesinde proje sunabilir. Ama altını çiziyorum, Abant Gölü Tabiat Parkı Uzun Devreli Master Planı'na uyması gerekiyor" şeklinde konuştu.

  Abant Gölü Tabiat Parkı Uzun Devreli Master Planı çerçevesinde, göl çevresine motorlu araç giremeyecek, çadırlı kamp alanları, köy ürünleri satış noktaları, giriş-kontrol noktaları, futbol sahaları, geleneksel yaylacılık, günü birlik kullanım alanları, festival alanı, manzara seyir terasları, ziyaretçi ve tanıtım merkezi, kış sporları(Telesiyej Projesi), golf ve çim kayağı pistlerinin yapılması öngörülüyor.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak