“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Bolu Ormanları, bir yılda 10 trilyon kazandırdı

  10 Ocak 2005

  Orman İşletme Müdürü Sırrı Köstereli, 2004 yılı içerisinde gerçekleştirilen faaliyetleri ve 2005 yılında gerçekleştirmek istedikleri planlarını anlattı. Köstereli, "2004 yılında üretilen endüstriyel odunlardan, 10 trilyon gelir elde edildi" dedi.

  Orman İşletme Müdürlüğü'nün 2004 yılı içinde yaptığı faaliyetlerden bahseden Köstereli, "Orman İşletme Müdürlüğü olarak 2004 yılında 90 bin m3 endüstriyel odun ürettik. Tomruk, sanayi odunu, yakacak odun bunların başında geliyor. Bunların satışından 10 trilyonluk gelir elde edildi. Bunun yanında 15 hektarlık saha, ağaçlandırmaya hazır hale getirildi. 12 km'lik orman yolunda üst yapı malzeme çalışması yapıldı. 1000 km'lik orman yolunda bakım çalışması gerçekleştirildi. Müdürlüğümüz çalışmalarını sadece ormanlar üstünde yoğunlaştırmadı. Karacasu Lojmanları'ndaki binaların tamamının onarımı yapıldı. Çalışmalarımızla Bolu ekonomisine çok fazla katkı sağladık. Orman köylüsüne de 3 trilyonluk gelir sağlandı. Yaptıkları iş karşılığında 3 trilyonluk kazanç sağladılar" dedi. Orman kaçakçılığının ilimizde rastlanmadığını söyleyen Köstereli, "2004'de koruma hizmetleri, yangınla mücadele gibi hizmetlerimiz de devam etti. Gerçi ilimizde orman kaçakçılığı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, 2004'te de meydana gelmedi. Bu yönden şanslıyız. Ama biz, bize gelen her türlü şikayeti değerlendiriyoruz" dedi.

  2005'te neler yapılacak?

  Köstereli, 2005 yılı içerisinde gerçekleştirmek istedikleri projelerden de bahsetti. Köstereli, "2005'in ilkbaharında, 40 bin adet fidan dikimi gerçekleştirilecek. Yine 2005 yılı içerisinde 60 bin m3 endüstriyel odun üretmeyi bekliyoruz. Orman yollarındaki bakım çalışmalarımızı 2005 senesi içerisinde artırmayı hedefliyoruz" dedi. Daha sonra vatandaşlara seslenen Köstereli, "Vatandaşlarımızın, yaz ayları başta olmak üzere her mevsim orman yangınları konusunda duyarlı olmalarını istiyoruz. Ormanlara karşı kanunsuz bir hareket yapıldığını gördüklerinde bizleri arayabilirler" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak