“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Bolu Halk Platformu, 3 Bakan ile görüştü

  10 Ocak 2005

  Bolu Halk Platformu tarafından Ankara'ya yapılan çıkartmada, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Devlet Bakanı Ali Babacan ve DPT Müsteşarı Ahmet Tıktık ile görüşülürken, hesap-yöntem yanlışlıklarının düzeltilerek Bolu'nun mağduriyetinin giderilmesi istendi.

  Bolu Halk Platformuna katılarak konuyu sahiplenen AKP Bolu milletvekilleri ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, Bolu Halk Platformu tarafından hazırlanan sonuç bildirgesinin altına imza koyup ilgili bakanlara verdi.

  Bolu Halk Platformu üyeleri, AKP Bolu Milletvekilleri Mehmet Güner, Metin Yılmaz ve Yüksel Coşkunyürek'in aldığı randevular sonrası, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Devlet Bakanı Ali Babacan ve DPT Müsteşarı Ahmet Tıktık ile görüştü.

  Görüşmelerde 5084 sayılı Teşvik Yasası'nın Bolu'ya olan etkileri dile getirilirken, Bolu'nun F.B.G.S.Y.İ.H. yapılan hesap-yöntem yanlışlıklarının düzeltilmesi istendi.

  Heyet ilk görüşmesini Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile gerçekleştirdi. Bakan Coşkun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın deprem yaşayan bölgeleri teşvik kapsamına sokmak istediğini, ancak bazı kesimlerin direnmesi üzerine Başbakan'ın geri adım attığını bildirerek, Bolu'nun gerçek rakamlarını ortaya koyan raporu dikkatlice inceledi. Bakan Coşkun'a Bolu'nun derdinin, F.B.G.S.Y.İ.H.olmadığını, Bolu'nun çok özel, başka hiçbir ilde olmayan bir durumu olduğunu aktaran Yurdaer Kalaycı, "Depremden sonra Düzce bizden ayrıldı. 2000 yılında Düzce'nin Valisi yoktu. Hiçbir resmi dairesi yoktu. Devlette devamlılık esastır usulü ile o dönem istatistiki veriler üretildi. Bolu, F.B.G.S.Y.İ.H. 5684 Dolar ile Türkiye'nin en zengin ikinci ili oldu, Düzce ise 1142 Dolar ile 56'ncılığa düştü. Yani bir imkansız gerçekleşti" dedi. Kalaycı, "Bolu çok eskiden beri Devleti'ne bağlı, basiretli insanlar kentidir. Ama bıçak kemiğe dayandı. 1993'ten, 2000 yılına kadar % 1 büyüyen Bolu, bir mucize oluyor ve enkaz altından çıktığı dönemde % 21 büyüyor. Bu verileri DİE üretmedi. Bu veriler, Bolu'dan giden verilerle ortaya çıkıyor. DİE'de bu verileri sorgulamıyor. Biz Düzce'yi kıskanmıyoruz. Eğer Düzce Bolu'dan ayrılmasaydı, teşvik kapsamına giremezdi" ifadelerini kullandı.

  "Teşvik kapsamını maalesef, o dönemde Maliye Bakanlığı'na yaptırdılar" diyen Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, "Hazine, Maliye ve DİE, Başbakan'ın deprem bölgesi ile ilgili tavsiyelerine rağmen denge kuramadılar. Çünkü, bunu İMF'ye de anlatmak zorundayız" diye kendini savundu.

  Bolu Halk Platformu üyeleri ve AKP'li siyasiler, daha sonra Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı Ali Babacan ve DPT Müsteşarı Ahmet Tıktık ile görüşürken, ilimizin sıkıntılarını ve Bolu Halk Platformu'nun taleplerini iletti.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak