Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Orhan Fırat; "Öğrenciler bizim baş tacımızdır"

  11 Nisan 2005

  Üniversite öğrencilerinin gerçekleştirdiği eylemler sırasında, en çok eleştirilen Karaköy Kooperatifi'ne bağlı minibüsçüler adına açıklamalarda bulunan Kooperatif Başkanı Orhan Fırat, kooperatifin sıkıntılarını kamuoyuna açıkladı.

  Yapılan tüm eleştirilere rağmen suskun kalmayı tercih eden Karaköy Kooperatifi Başkanı Orhan Fırat, geçtiğimiz hafta yayınladığı basın açıklamasıyla suskunluğunu bozdu. Kendilerini yaptıkları açıklamalarla rencide edenlere soruları olduğunu belirten Fırat, "Bizler Karaköy Kooperatifi başkan ve üyeleri olarak her türlü yıllık artışları baz alıp, iyi hizmete ve sürekliliğe dikkat edip, çevre illerden ve üniversitelere taşıma yapan kooperatiflerden fiyat tespitlerini alıp, fiyatlarımızı belirleyip, üniversiteye müracaat ediyoruz. Belediye Encümeni'nde fiyatlar belirlenip, üniversiteye gönderiliyor. Fiyatlar, Rektörlüğün onayından sonra bizler tarafından uygulamaya konuluyor. Belediye ve Rektörlüğün tespit ettiği fiyatlar, bizlerin istediği fiyatların devamlı altında olmuştur. Bizleri devamlı rencide edici beyanatlarda bulunanlara sormak istiyorum. Bizlerin geçindirecek ailesi, çoluk çocuğu yok mudur? Bizlerin çoluk çocuğu okula gitmeyecek midir? Bizlerin araç gereci yenileyecek çağdaş taşımacılığa ayak uyduracak gelirimiz olmasın mı? Bizler sağduyulu, şoför ve nakliyeci olarak hareket etmekteyiz. Üniversite öğrencisiyle bizi karşı karşıya getirmek isteyenler bu emellerine ulaşamayacaklardır" dedi.

  Kısıtlı imkanlarına rağmen hem öğrencilere hem de üniversitenin bazı etkinliklerine katkıda bulunduklarını belirten Fırat, "2003 yılından bu tarafa akaryakıt, amortisman, vergi, sigorta ve bakım ücretleri ortalama % 40 artarken, Bolu Belediye başkanlarımız değerli öğrencilerimizi düşünerek, bizlere % 7'lik bir artış vermiştir. Aynı giderlere sahip, diğer taşıyıcı birliklerine ise, % 15'lik artış vermiştir. Bizler Kooperatif olarak mağdur öğrencilere sahip çıkıp, kendi evladımız gibi görmekte, onlara yönelik taşıma bursları vermekteyiz. Çeşitli yollardan öğrencilere yönelik yardımlar yapmaktayız. Üniversite için öğrencilerimizin yaptığı çeşitli etkinliklere ücretsiz veya maliyetine araç tahsis etmekteyiz. Ayrıca, üniversite personeline maliyetine servis yapıp, bölüm ve fakültelerin düzenlemiş olduğu yıllık kataloglara en büyük desteği biz Karaköy Kooperatifi vermekteyiz. Her yıl en az 10-15 bölüm, katalog hazırlamaktadır. Bizler gibi servis yapan diğer illere baktığımızda; Sakarya ilinde öğrenci 750 bin TL., sivil 900 bin TL., Eskişehir ilinde öğrenci 900 bin TL., sivil 1.200 bin TL., Ankara ilinde öğrenci 900 bin TL., sivil 1.200 bin TL'dir. Ayrıca bu şehirlerde yol güzergahında indir-bindir şeklinde hizmet verilmekte olup, bu durum kâr marjını artırmaktadır. Bizim kooperatif olarak böyle bir şansımız bulunmamaktadır" ifadelerini kullandı.

  Kendilerine başvuracak tüm mağdur durumdaki öğrencilere ellerinden geldiğince yardım etme sözünü yenileyen Fırat, "Ben, Orhan Fırat olarak hem Karaköy Kooperatif Başkanı aynı zamanda Karaköy muhtarıyım. Bizlere her ne konuda mağdur bir öğrenci başvurursa, maddi ve manevi onlara yardımcı olacağımızı huzurunuzda beyan ederim. Öğrenciler bizim baş tacımızdır. Onlar varsa biz buradayız. Tüm arkadaşlarımda bunun bilincindedir. 5 kuruşluk zam için Bolu'nun gündeminde kalmaktan inanın çok üzülüyoruz. Bizler kooperatif olarak, yılın 185 günü net olarak çalışmaktayız. Diğer günlerdeki hizmetlerimizde yaz okullarında % 60, tatillerde ise % 80 olarak azalmaktadır. Ayrıca o günlerde bazen masraflarımızı karşılayamamakta, hatta zarar ettiğimizi bile bile hizmetleri aksatmamaktayız" şeklinde konuştu.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak