Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Böyle bir otopark İstanbul'da yok

  11 Nisan 2005

  Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, pazar yeri için gerçekleştirilen proje hakkında açıklamalarda bulundu. Projenin mali kaynağının şu anda nasıl karşılanacağı ile ilgili kesin bir karar verilmediğini belirten Başkan Yılmaz, proje bittiğinde elde edilecek 2 bin araçlık bir otoparkın İstanbul'da bile olmadığına dikkat çekti. Pazar yeri çalışmasının hayata geçmesiyle, bazı insanlara rahatsızlık verebileceklerini belirten Başkan Yılmaz, bu rahatsızlıklarında geçici olacağını ve Bolu için yapılan bu çalışmaya Boluların sabırla yaklaşmalarını istedi.

  Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, seçim vaatleri arasında bulunan ve göreve geldiği günden bu yana üzerinde çalıştıkları "Pazar Yeri Projesi" hakkında açıklamalarda bulundu. Avam projenin 15 Mayıs'a kadar hazırlanacağını belirten Başkan Yılmaz, otopark kapasitesi 2 bin olan Türkiye'de başka bir proje bulunmadığını, projenin hayata geçtiğinde 50 bin m2'lik kapalı alanı kapsayacağını belirtti.

  Çalışmalar esnasında çeşitli mağduriyetler olabileceğini belirten Başkan Yılmaz, "Çalışmalar başladığı anda çeşitli mağduriyetler olacaktır. Mevcut yapıları yıkarak çalışmalara başlayacağız. İlk yıkacağımız yapı, en az yıkımlı yapı olabilir. Onlar bittikçe, insanlar taşınacak ve diğer taraflara devam edilecektir. Bunlar yapılırken, buradaki insanlara rahatsızlık verecek miyiz? Tabi ki rahatsız olacaklardır. Bahsettiğim büyüklükteki bir proje kolay değil. Bu projenin Bolu Belediye Meydanı'na da bir bağlantısı olacaktır. Bolu'nun geleceğine yönelik bir projedir. Bir çok insan bu projeyi şakaya, gırgıra alarak mütalâa ediyor. Biz bunlara da saygı duyuyoruz.

  Ben o projeyi şu anda yaşıyorum. O binaları görüyorum. Bolu'nun gidişatını görüyorum. Benim gözümle herkesin görmesi mümkün değil, onlarda yapıldıkça göreceklerdir" dedi.

  Projenin maliyetinin ne şekilde karşılanacağına karar vermediklerini belirten Başkan Yılmaz, "Tabi bu yarın bitecek bir proje değil. Uzun soluklu bir proje. Biz şu ana kadar yaptığımız hesaplara göre, Bolu Belediyesi'nden bir lira para çıkmayacak. Hatta kâr edeceğiz. Tabi arz-talebe bağlı olarak devam edecek bir proje. Bu arz-talep istenilen düzeyde olursa, kendi dönemimizde bitecektir. En azından önemli bir bölümünü bitirebiliriz. Sıkıntıya düşülebilir. Türkiye'nin şartlarında yarın ne olacağını bilemeye biliriz. Şu anda istikrarlı bir ortam var, yarın bozulabilir mi bilemiyoruz? Dengeler bozulabilir ve süre uzayabilir" ifadelerini kullandı.

  Projede kendileri açısından en önemli kısmın otopark olduğunu belirten Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, "Biz pazar yerinde iki kat istiyoruz. Otopark kısmını istiyoruz, dükkanların bulunduğu kısımlar müteahhidin olsun. Sistemi oturtmadık daha. Kooperatif halinde yapabiliriz. Metrekare fiyatlarını belirler, herkese dükkanlarını satarız veya kat karşılığı müteahhide yaptırırız. Ancak bunlar avam projeden sonra belli olacak. Şu anda rahatlıkla kendi kendini karşılayabilir diye düşünüyoruz. Biz 1-2 trilyon harcayabiliriz. İki kat işyeri, iki kat garaj. Bolu'nun park problemini çözecek bir proje. En az iki bin araç kapasiteli bir otopark yapılması düşünülüyor. İstanbul'da bile böyle bir otopark yoktur. Böyle bir proje Türkiye'de yok. Ancak Fransa'da olduğunu duydum. Ama oradan esinlenerek bu projeyi yapmadık. 2 bin aracın giriş-çıkışları ile müthiş bir çalışma yürütülüyor. Şu anda proje koordinatörlüğünü, seçim döneminde de bu projeyi hazırlayan Mimar Uğur Tunçok yönetiyor" diye konuştu.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak