Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Belediye Meclisi'nde rapor tartışması

  11 Nisan 2005

  Belediye Meclis Toplantısı'nda, Denetim Komisyonu tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi esnasında tartışma çıktı. Komisyon üyesi Şemsettin Koca, Tanju Özcan'ın gerçekleştirilen 25 toplantıdan sadece 7'sine katıldığını belirtmesi üzerine, söz alan Tanju Özcan, "Sayın Koca beni her toplantı öncesi aradı. Ancak mesleğim gereği sabahları duruşmam olduğunu belirttim. Komisyonun mesai saatleri sonrasında toplanmasını talep ettim. Ancak üzülerek söylüyorum ki talebim siyasi olarak görüldü ve kabul edilmedi. Benim geçmişte hiçbir komisyonda görev almaktan kaçınmadığımı herkes bilir. Burada görevden kaçıyormuşum gibi bir hava gstirilmesi beni üzdü" diyerek tepki gösterdi. Komisyon üyesi Şemsettin Koca ayrıca geçmiş dönemlerden bu yana 902 milyar 384 milyar lira su faturasının tahsil edilemediğini, su açma-kapama işlerinin özelleştirilmesini önerdiklerini belirtti.

  Nisan ayı Belediye Meclisi Toplantısı'nda bu seferde, Mehmet Konuk, Şemsettin Koca ve Tanju Özcan'ın oluşturduğu Denetim Komisyonu'nun hazırladığı rapor sonrası tartışma çıktı. Komisyon Üyesi Şemsettin Koca hazırlanan rapor hakkında bilgi verirken, Komisyon üyesi Tanju Özcan'ın raporda yer alan 5 maddeye itiraz şerhi koyduğunu, 25 birimi denetlediklerini, Tanju Özcan'ın bu denetimlerden 7 tanesine katıldığını belirtti. Ayrıca tahsil edilemeyen 902 milyar liralık su bedeline de dikkat çeken Koca, "Yaptığımız denetimlerde 902 milyar 384 milyon liralık tahsilatın yapılamadığı, su açma-kapama işlerinin özel bir şirkete ihale edilebileceğini düşünüyorum. Bolu Belediyesi bünyesinde bulunan su açma-kapama biriminde iki görevli bulunuyor. Bunların da tüm Bolu'ya yetişebilmesini beklemek haksızlık olur" dedi.

  Koca'nın sözleri üzerine söz alan Tanju Özcan hiçbir zaman görevden kaçmadığını belirterek, "Komisyon üyemizin beni suçlarcasına yapmış olduğu açıklamaları üzülerek takip ettim. Doğrudur, komisyon çalışmalarının sadece 7 tanesine katılabildim. Ancak Komisyon Başkanı Mehmet Konuk ve Komisyon üyemiz Koca'dan çalışmaların sabahları duruşmam olduğu için mesai sonrası yapılmasını talep ettim. Bu talebimin siyasi olarak değerlendirildiğini düşüyorum ve kabul edilmedi. Ben bugüne kadar hiç çalışmadan kaçmadım. Böyle de bir hava yaratılması beni üzdü. Benim çalışmalardan kaçıp kaçmadığımı geçmişte tüm kamuoyu bilir" diye konuştu.

  Denetim Komisyonu'nun hazırladığı rapor hakkında ortaya konan değerlendirmelerin ardından düşüncelerini aktaran Alaaddin Yılmaz, "İlk defa bir Denetim Komisyonu oluştu. Keşke, hazırlanan raporu komisyon üyeleri hep beraber hazırlasalardı. Ve keşke, arkasında fon olmasaydı. Bana göre çok önemli bir belge oluşturulmuştur" dedi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak