BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Sektörel bazda teşviklerden de ses yok!

Sektörel bazda teşviklerden de ses yok!
  18 Temmuz 2005

  5084 sayılı Teşvik Yasası'ndan faydalanamayan Bolu'ya, AKP Bolu milletvekilleri ve AKP'nin yerel siyasetçileri tarafından verilen "Sektörel bazda teşvik" sözleri yerine getirilmeyi bekliyor. Teşvik Yasası'nın çıkmasıyla muhalefetin ağır eleştirilerine maruz kalan AKP'liler, Bolu'ya da sektörel bazda teşvik verileceğini belirtmişlerdi. Ama bu teşvikten de ses gelmiyor.

  Bolu makus kaderine boyun eğmiş, hükümetin diğer illerdeki projelerini takip etmeye devam ediyor. Hükümetten bir türlü beklediği desteği alamayan Bolu, 5084 sayılı Teşvik Yasası dışında kalınca, AKP'nin Bolu milletvekilleri ve yerel siyasetçilerinin açıklamaları sonrası, kendisine sektörel bazda teşvik verileceği vaatleriyle avutuldu. İcraat yerine sürekli kağıt üzerinde olmayan projelerle avutulan Bolu, milletvekillerine ve yerel siyasetçilerin açıklamalarına inanarak en azından elindeki yatırımcılara bazı teşviklerin verileceğini sandı. Ancak aradan geçen onca aya rağmen, sektörel bazda verileceği belirtilen teşvik açıklamalarının da ?Buzun üzerine yazılmış' vaatler olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kaldı.

  Düzce Valisi Halil Nimetoğlu yaptığı basın açıklamalarında, 1. Organize Sanayi Bölgesi'ne yatırım yapan 48 firma yetkilisiyle bir araya gelerek kullanacakları enerji çeşidini görüştüklerini, Tepetarla mevkiinde kurulması planlanan 2. Organize Sanayi Bölgesi için tescil çalışmalarının kısa süre içinde tamamlanacağını ve yatırımcıların yoğun talepleri nedeniyle 3. Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması için yer arayışlarına başlayacaklarını Düzce kamuoyuna müjdeliyor.

  Bolu, DPT tarafından 2004 yılında istenen teşvik uygulanacak sektörler olarak tavukçuluk, hizmetler ve turizm, metal, tekstil ve dericilik sektörlerinin isimlerini yetkili mercilere bildirmişti. Ancak 5 sektör için istenen teşviklerden şu anda hiç birine herhangi bir teşvik verilmedi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak