Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

TEKMER törenle hizmete girdi

TEKMER törenle hizmete girdi
  19 Ocak 2009
  TEKMER törenle hizmete girdi

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi törenle hizmete girdi.

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından geliştirilen 'Teknokent Projesi'nin ilk ayağı olan Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi çalışmalarına başladı. Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nün yapacağı araştırmalar ve geliştireceği ürünler için her türlü imkanı içinde bulunduran TEKMER, aynı zamanda bölgede bulunan gıda sanayisine de katkı sağlayacak. Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi, âtıl durumda bulunan eski Zirai Donatım Kurumu ambarlarından birinin onarılarak gıda sektöründe araştırma ve üretim yapabilecek bir üs haline getirilmesiyle aynı zamanda gıda endüstrisinin gelişmiş olduğu Bolu için de yeni atılımların öncüsü olacak.

  Açılış töreninde bir konuşma yapan AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç, bu merkezin oluşmasında AİBÜ'ye destek olan tüm kuruluşlara ve şahıslara teşekkür ederek, "Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi bizim için çok önemli bir proje idi. Âtıl halde bulunan bu depoların, teknoloji merkezleri haline gelmesi gerçekten çok sevindirici bir durum. Bu merkez ileride kurmayı düşündüğümüz 'Teknokent'in ilk halkasını oluşturan bir yapı özelliği de taşıyor. TEKMER'in üniversitemize, Bolumuz'a ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

  İlk ürün 'glutensiz erişte'

  TEKMER'in faaliyete geçmesinde büyük katkıları olan Prof. Dr. İlbilge Saldamlı da yaptığı konuşmada Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nde çölyak hastaları için glutensiz erişte üretiminin başarıyla gerçekleştirildiğini söyledi. TEKMER'in Bolu'ya büyük katkısının olacağını da belirten Saldamlı, merkezin açılmasında emeği geçen başta AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç olmak üzere tüm kurum ve şahıslara teşekkür etti. Gıda sanayiinin gelişmiş olduğu Bolu'da bütün kuruluşların buradaki çalışmalardan yararlanabileceklerini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. İlbilge Saldamlı, "Bu merkez gerçekten hem Bolu için hem de üniversitemiz için çok önemli. Bolu'da gıda üzerine üretim yapan birçok firma ve kuruluş bulunmakta. Bu hem bizim için hem kuruluşlarımız için büyük bir avantaj. Burada ilk olarak çölyak hastaları için glutensiz erişte üretimini başarı ile gerçekleştirdik. Çölyak hastaları tahılların içinde bulunan bazı özelliklerden dolayı tahıl ürünlerini normal insanlar gibi tüketemiyorlar. Bu hastalar için dışarıdan besin alımı yapılıyor. Bu da bir hayli maliyetli bir durum. İleride bu üretimi daha seri hale getirip hem çölyak hastası vatandaşlarımıza ucuz besin sağlanmasını hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.

  Kurdele kesiminin ardından, gıda bölümü öğrencileri ve öğretim üyeleri glutensiz erişte üretimi gerçekleştirerek, üretim safhaları hakkında gelen misafirlere bilgi verdiler.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak