Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Sürdürülebilir Orman Kriterleri çalıştayı yapıldı

  26 Mart 2009
       Orman Genel Müdürlüğü Strateji Geliştirme Daire Başkanlığının koordinasyonunda her yıl yapılan 'Sürdürülebilir Orman Yönetimi Kriterleri' (SOY) Çalıştay'ı, ilimizde yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.
  saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından, Çevre ve Orman Bakanlığı Türkiye Coğrafyası fotoğraf sunusu yapıldı.
       Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Bolu Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli, çalıştayda katılımcı olan kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin, her bir kriterin altında bulunan göstergelere katkıda bulunacaklarını, hatta yeni göstergeler eklenmesi yönünde görüş bildirilerek teklifte bulunulabileceğini, böylece yerinden yönetimin zenginliklerinin, hazırlanacak raporlarda yer alacağını ifade etti.
       Bolu Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer de, çalıştayda yaptığı konuşmasında, "Bolu ilinin yüzde 63 'ü ormanlarla kaplıdır. Bu oran ülkemiz genel alanının yüzde 27,2'sinin ormanlarla kaplı olduğu düşünüldüğünde ilimizin orman varlığı açısından çok zengin ve şanslı bir durumda olduğu gözükmektedir. Bu sebeple ormanlarımız hakkında kanaat oluşturulmasında Bolu ilinde yapılmakta olan bu çalıştayın önemi ortaya çıkmaktadır ve çalıştayın Bolumuza, ülkemize ve tüm katılımcılara faydalı olması temennisiyle başarılar dilerim" dedi.
       Daha sonra Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü Bolu ili tanıtım sunusu eşliğinde Orman Bölge Müdürlüğü'nün faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.
       Plan Proje Şube Müdürü İbrahim Yüksel'in Bolu İli Sürdürülebilir Orman Yönetimi Kriter ve Göstergeleri konulu sunusunun ardından, toplam altı kritere ait, gönüllülük esasına göre çalışma grupları oluşturuldu.
       Sürdürülebilir Orman Yönetiminin uygulanmasında karşılaşılan sorunların mahallinde katılımcı yaklaşımla tespit edilmesi ve bu sorunlara bütün ilgili taraflarla birlikte ortak çözüm yollarının aranması, ormanların sürdürülebilirliğinin sağlanarak, yönetim kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen çalıştayda; katılımcılık ilkesi çerçevesinde şeffaf bir anlayışla kriter ve göstergelerin değerlendirme ve yorumlamaya tabi tutularak ve farklılıkların yakalanmasına çalışıldı. Her bir Çalışma Grubunun konusuyla ilgili göstergeleri tartışıp değerlendirilmesiyle, bulunan ortak noktalar, raporlanmak üzere karara bağlandı.
       Çalıştaya Bolu Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli, Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Türkyılmaz, şube müdürleri, Bolu ili ve ilçelerinde bulunan Orman İşletme Müdürleri, Orman Kooperatifleri Birliği Başkanı İdris Şenel, Kamu Kurum ve Kuruluşlarından Meteoroloji Müdürü, PTT Baş Müdürlüğü, Defterdarlık, DSİ, TCK, Bolu Belediyesi, SEDAŞ, TEİAŞ (Adapazarı), Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, TKİ, Tarım İl Müdürlüğü Bolu ve Düzce İlleri Temsilcileri, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü, Bolu Muhtarlar Derneği, Köroğlu Avcılar Derneği, Erozyonu Önleme ve Ağaçlandırma Derneği, Türkiye Ormancılar Derneği, Sanayi ve Ticaret Odası Bolu ve Düzce İlleri Temsilcileri katıldı.
     

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak