Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Türk Dünyası Günü büyük bir coşku ile kutlandı

Türk Dünyası Günü büyük bir coşku ile kutlandı
  26 Mart 2009
  Türk Dünyası Günü büyük bir coşku ile kutlandıTürk Dünyası Günü büyük bir coşku ile kutlandı
       Abant İzzet Baysal Üniversitesi Türk Dünyası Topluluğu tarafından düzenlenen 'Türk Dünyası Günü büyük bir coşku ile kutlandı.
  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, AİBÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Zeki Gürel'in  "Türk Dünyası Kavramı" adlı sunumuyla devam etti. Gürel, Türk kavramının çok büyük ve nitelikli bir kavram olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, Türk dünyasının gelecekte dünyaya yön veren en büyük güçler arasında olacağını söyledi.
       'Türkiye- Türk Dünyası Kültür ve Sanat İlişkileri' adlı konuşmasında, Türk kültürünün tarih boyunca dünya üzerinde kurulan en büyük medeniyetlere temel teşkil ettiğini belirten TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin, Türkleri başarıya taşıyan en önemli unsurun Türk kültürü olduğunu ifade etti.
     
  "Toplumumuzda birçok mankurt var"
       Konuşmasında mankurt kavramını da açıklayan Yahya Akengin, günümüzde toplumumuz içerisinde yaşayan mankurtların sayısının hayli arttığını söyledi. Akengin, "Eski Türklerde mankurt diye bir kavram vardı. Belki içinizde bilmeyenler vardır. Mankurt, kısaca kendisi Türk olup, bilincini yitirmesi sonucu yine kendi milletine, Türk milletine karşı savaşan kişi anlamına gelir. O dönemde Orta Asya'da Türklerin düşmanları bunu yaş deve derisini Türk savaşçıların başına geçirerek ve onları sıcak havada bırakarak bilinçlerini kaybetmelerini sağlıyorlardı. Bilincini kaybeden savaşçılar, yine Türklere karşı savaştırılıyordu. İşte günümüzde de Türk toplumunun içersinde mankurtlar vardır. Fakat artık yöntem değişmiştir. Artık bilinçsizleştirme ve özünden kopartılma işlemleri başka yöntemlerle yapılmaktadır. Bakın günümüze, kendisinden başka bir şeyi düşünmeyen, bayrak vatan gibi derdi olmayan, sadece para için yaşayan bir gençlik var oldu ülkemizde. Bir de farklı bir kesim oluştu, bunlar da sözde din için yaşayan insanlar. Onlara da seccademi serebildiğim yer benim vatanımdır diye bir anlayış var. Bakın ne hale getirildik. Bu iki örneği teşkil eden insanlar günümüzün mankurtlarıdır. Bu iki anlayış ne yazık ki ülkemizin altını oymaktadır" şeklinde konuştu.
      
  "Türk coğrafyası büyük bir zenginliğin üzerinde oturuyor"
       Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği Başkanı Hikmet Eren 'Türkiye-Türk Dünyası Ekonomik İlişkileri' adlı konuşmasında, Türk devletlerinin bulunduğu coğrafyanın büyük bir zenginliğe sahip olduğunu belirtti. Hikmet Eren, "Bugün Türk devletlerinin bulunduğu coğrafya gerçekten yeraltı madenleri ve petrol açısından çok zengin. Hazar Havzası dünyanın en büyük petrol havzalarından biri. Ülkemizde ve diğer Türk cumhuriyetlerinde bulunan madenler gerçekten ekonomik açıdan büyük bir değer taşıyor. Ekonomik anlamda kurulabilecek bir işbirliği bütün Türk ülkelerini ayağa kaldırabilir" dedi.
       Konuşmaların ardından AİBÜ'de okuyan Türki cumhuriyetlerden gelmiş öğrenciler bir gösteri düzenlediler. Salonda bulunan öğrencilerin büyük bir beğeni ile izlediği gösterinin sonunda, Yrd. Doç. Dr. Zeki Gürel, Türk Cumhuriyetlerinden gelen öğrencilere içerisinde Türk Bayrağı, Bolu Türküleri CD' si ve çeşitli eşyaların bulunduğu çantaları hediye etti.
       Türk Dünyası Günü'nün son kısmında ise, Azerbaycanlı sanatçı Abdullah Kurbani'nin yönettiği Türk Halk Müziği Korosu salonda bulunanlara unutulmaz bir konser verdi. Türk Dünyasının her köşesinden türkülerin seslendirildiği konser sırasında, öğrenciler hep birlikte koroya eşlik etti. Türk kültürünün en büyük öğelerinden biri olan türkülerimizin en güzel örneklerinin seslendirildiği konserin ardından Türk Dünyası Günü sona erdi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak