Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Kıbrıscık'ı ayağa kaldıracak projeler meyve vermeye başladı

Kıbrıscık'ı ayağa kaldıracak projeler meyve vermeye başladı
  7 Mayıs 2009
  Kıbrıscık'ı ayağa kaldıracak projeler meyve vermeye başladıKıbrıscık'ı ayağa kaldıracak projeler meyve vermeye başladıKıbrıscık'ı ayağa kaldıracak projeler meyve vermeye başladıKıbrıscık'ı ayağa kaldıracak projeler meyve vermeye başladıKıbrıscık'ı ayağa kaldıracak projeler meyve vermeye başladıKıbrıscık'ı ayağa kaldıracak projeler meyve vermeye başladıKıbrıscık'ı ayağa kaldıracak projeler meyve vermeye başladı

     Kıbrıscık ilçesinde 40 girişimcinin bir araya gelerek kurduğu şirketin geliştirdiği projeler meyvesini vermeye başladı. Başlangıçta Kıbrıscık Köroğlu Hayvancılık Tarım Turizm İnşaat Orman Ürünleri Sanayi Ticaret Anonim Şirketi'ni kuran girişimciler, hazırladıkları proje kapsamında satın aldıkları Saanen keçilerinden süt almaya başladı. 350 keçinin 130'ndan her gün günde 2 kez otomatik makinelerle süt alınıyor.

     Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bilgin, amaçlarının kalıcı istihdam sağlamak olduğunu ve Kıbrıscık'a kurdukları bu modern tesislerin kendilerine güç kattığını belirterek, "Emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz, yeni projelerle ve yatırımlarla iş kapıları açacağız" dedi.

    

      Bilgin, şirket olarak hazırladıkları Saanen keçi projesi hakkında şu bilgileri verdi: "3 yıl içerisinde 2 bine ulaşması hedeflenen bu keçiler, belirli bir ücret karşılığında köylülere verilecek. Köylülerin keçilerden elde edeceği sütü satın alacak olan şirket, bunun için bir mandıra kuracak. Mandıradan elde edilecek ürünler, "Kıbrıscık Yaylaları" markasıyla piyasaya sunulacak."

      Bilgin, 173 olan Saanen keçi sayılarının şuanda 350'ye ulaştığını kaydetti. Keçilerin sütlerini otomatik olarak almak için 20 bin liraya sağım makinesi aldıklarını anlatan Bilgin, "20 gündür 130 keçiden günlük 220 kilogram süt alıyoruz. Yakında bu oranı 300 kilograma çıkaracağız. 80 keçi daha satın alacağız. Böylelikle günlük süt üretimimiz 500 kilogram olacak. Şu ana kadar 6 ton sütü Bolca Hindi'ye teslim ettik" dedi. Yönetim kurulu başkanı Bilgin, yakında yetersiz kalacak olan tesislerini büyütme projeleri hazırladıklarını dile getirdi.

     Şirket geçtiğimiz hafta yapılan genel kurulda sermayesini 600 bin liraya çıkardı.

  Şirketi yüzde 100 büyütme kararı aldıklarına vurgu yapan Mehmet Bilgin, şirket olarak ayrıca orman fidanı projesini başlattıklarını, meyve fidancılığı için başvuruda bulunduklarını, ikinci bahar evleri projesi çalışmalarının sürdürdüklerini belirtti.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak