Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

"İhalenin iptal edilmesi nedeniyle kaybeden Bolu oldu"

"İhalenin iptal edilmesi nedeniyle kaybeden Bolu oldu"
  12 Ocak 2010
  "İhalenin iptal edilmesi nedeniyle kaybeden Bolu oldu""İhalenin iptal edilmesi nedeniyle kaybeden Bolu oldu"

  *Termal İhalesini kazanan Astay firmasının projeyi geciktirmesi nedeniyle, Vali Halil İbrahim Akpınar'ın ihaleyi iptal etmesinin ardından, 50 milyon dolarlık yatırım başlayamadan yargıya taşınmış oldu.    
   
      Astay Gayrimenkul A.Ş.'nin 49 yıllığına işletme hakkını kazandığı Bolu Karacasu'daki 50 milyon dolarlık 5 yıldızlı jeotermal tesisleri ihalesi, projesi zamanında teslim edilmediği gerekçesiyle iptal edildi. Astay Gayrimenkul A.Ş. ise iptal kararını yargıya taşıdı. Astay Gayrimenkul İnşaat Yatırım ve Turizm A.Ş. Genel Müdürü Atilla Öztürk, Bolu'da bir basın toplantısı düzenleyerek, İl Özel İdaresi'nin katı tutumundan yakındı ve iptal nedeniyle Bolu'nun kaybettiğini ifade etti. 

      Öztürk, Karacasu Beldesi'ne 5 yıldızlı termal otel ve kür merkezi yapılması için 1 Aralık 2008 tarihinde ihaleye çıkıldığını hatırlatarak, "İhaleyi kazandık. İhaleye göre projenin 6 ay içerisinde tamamlanması gerekiyordu. Bir ay daha ek süre talep ettik. 1 Aralık 2009'da da avam projeyi takdim ettik. Projeyi zamanında teslim etmediğimiz gerekçesiyle iptal edildi" dedi.
      Öztürk, projenin iptal edilmesi nedeniyle Bolu'nun kayıpta olduğuna vurgu yaparak şunları kaydetti:

      "Kim kazandı merak ediyorum. Projemizin iptal edilmesi sebebiyle üzgünüz, bir miktar da kırgınız." "Projemiz kabul edilseydi 1 Nisan'da inşaata başlayacaktık. Proje 2,5 yılda tamamlanacaktı" diyen Öztürk, böyle bir otelin artık zor göründüğüne dikkat çekti. Öztürk, projenin iptalini yargıya taşıdıklarına işaret ederek şöyle devam etti: "Bizim sadece 1 milyon 900 bin TL'lik teminat için yargıya gittiğimiz söyleniyor. Bu doğru değil. Biz geçmişte Bolu'ya teminat kadar bağış yapmış bir şirketiz. Teminatımızın yanmasıyla ilgili bu söylem doğru değil. Yargı kararını verecek."

      Astay Firması Bolu'ya yabancı değil 

      Astay Gayrimenkul A.Ş. bilindiği gibi, Bolu Organize Sanayi Bölgesi'nde uzun yıllardan beri Yeni Dünya Tesktil olarak faaliyet gösteren firmanın kardeş kuruluşudur. 

     Organize Sanayi Bölgesi'ndeki camiyi tamamen kendi parası ile yaptırıp, camiye isminin verilmesini dahi istememiştir. Bugüne kadar okullarımıza binlerce bilgisayar alıp hediye etmiştir.

     "Hayırın gizli olanı makbuldür", "Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek" hadislerinde ifade edildiği gibi, Yeni Dünya Tekstil firması olarak, yaptığı hayır işlerini hiçbir zaman reklam etmemiştir.  

  • qw12 Ocak 2010 . 10:54

   "insafa davet" rumuzlu vatandaş, kimin hakkını kimden kaçırıyorsun? kurallar herkes içindir, sende uyacaksın bende uyacağım, elbette onlarda uyacaklar...bir tek yeni dünyanın patronları yok bu memlekette yatırımcı olarak...
   hem onlar boluya bizim kara kaşımıza kara gözümüze gelmiyorlar, anladın mı...
  • insafa davet 12 Ocak 2010 . 00:18

   Yatırım yapanın elindeki avucundakini de yitirdiği, kaptırdığı bu ülkede, bulmuşsunuz adam gibi bir yatırımcı ona dua edin. Bu firmaya bir tolerans pekala verilebilirdi. Ama bunun böyle olması istenmediği gibi, iptal edilir edilmez, arsayı ikiye bölüp yeniden ihaleye çıkma formülü ortaya konuldu. İnsan ötesini düşünmek bile istemiyor ama... düşünmeden de edemiyor!  
  • ga ga ya cevap 211 Ocak 2010 . 21:18

   Şartnameye ve kanuna göre verilemeyecek süreyi kimse veremez. Başbakan bile....Bunun için bilir bilmez konuşmayın. İdarecileri müfettiş gelince ve hapse düşerlerse Bolu bile kurtaramaz. Boş konuşmayın... ga ga
  • TAHİR11 Ocak 2010 . 21:17

   Astay firması projeyi tam bir senede teslim etmiş fazlada masum değil bence. Bolu karacasuda bu depişmeler olurken Taşkesti karacasudaki devremülk ve otel yatırımını görmeye değer ben yeni gördüm ve şaşırdım dev bir yatırım sonuçta taşketide bizim bu yatırıma kimin desteği olduysa tebrikler..
  • qa gaya cevap11 Ocak 2010 . 21:15

   Ga ga kardeşim. Adamlara 6 ay içinde projeyi yap ruhsatı al demişler. Yapmamışşşş... 6 ay daha süre vermişler. ( esasında inşaat süresinden keserek- zorlayarak) Gene yapmamış...Son gün dilekçeyi evraka veriyor gidiyor. Daha sonra ekleri olan projeleri getirmesi için son bi şans 7 gün içinde getir deniyor. 3 gün sonra projeleri yapamadıklarını ve 4 ay daha süre istedikleri dilekçeleri geliyor. Bunlara inanmayın. Tek dertleri teminat olan 1.9 milyonu kurtarmak. yatırım falan yapacakları yok. slm.ga ga
  • mahmut demir11 Ocak 2010 . 18:13

   çarıkçının ordaki tırlarda
  • qa11 Ocak 2010 . 17:19

   KARDEŞİM BOLUDA İDARECİ YOKKİ. KOLTUK SEVDALILARI ÇALIŞACAK 500 KİŞİNİN EKMEĞİNİ KAYBETMESİNE SEBEB OLDU. YİNE ALIRSINIZ YÜZDE 50

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak