BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Dursun Koç; "sigara tüketimi son 20 yılda Amerika'da yüzde 20 azalırken, Türkiye'de yüzde 80 artış gösterdi"

Dursun Koç; "sigara tüketimi son 20 yılda Amerika'da yüzde 20 azalırken, Türkiye'de yüzde 80 artış gösterdi"
  10 Şubat 2010
  Dursun Koç; "sigara tüketimi son 20 yılda Amerika'da yüzde 20 azalırken, Türkiye'de yüzde 80 artış gösterdi"

      Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, sigara tüketiminin son 20 yılda Amerika'da yüzde 20 azalırken Türkiye'de yüzde 80 artış gösterdiğini söyledi.
       Dr. Koç yaptığı açıklamada, 09 Şubat'ın tüm dünyada ''Dünya Sigarayı Bırakma Günü'' olarak belirlendiğini, sigara alışkanlığının önlenebilir bir hastalık olduğunu ve toplum sağlığını sarsan temel bir etken olarak kabul edip buna göre bu hastalığın önüne geçmek için çalışmalar yaptıklarını belirtti.
       Türkiye'de 17 milyon kişinin sigara tükettiğini kaydeden Dr. Koç, ''17 milyon kişinin sigara tüketicisi olduğu, tüm kanser ölümlerinin üçte birinin nedeninin sigara olduğu ülkemizde de, sigara tüketimini azaltmak ve sigaranın zararlarını anlatabilmeye yönelik olarak '9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü' olarak belirlenmiştir'' dedi.
       Sigara ile oluşan önlenebilir hastalık ve ölümler konusunda Türk halkının dikkatini çekmek istediklerini sözlerine ekleyen Dr. Koç, ''Her yıl yapılan etkinlikler ve çalışmalar, ülkemizin sağlığını ve gelecek nesillerini korumak için yapmaları gerekenler konusunda yoğunlaşmaktadır'' şeklinde konuştu.
       Olayın ciddiyeti açısından rakamların çok şeyi anlattığını dile getiren Dr. Koç, ''Gelişmekte olan ülkelerde sigara içme oranı erkeklerde yüzde 50-70, kadınlarda ise yüzde 2-10'dur. Gelişmiş ülkelerde sigara salgını azalıyor. Son 20 yılda sigara tüketimi, Amerika'da yüzde 30 azalırken, Türkiye'de yüzde 80 artış göstermiştir. Sigara içicilerinin sadece yüzde 15'i zengin ülkelerde, yüzde 85'i gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor. Bundan dolayı da, gelişmekte olan ülkeler, tütün salgını tehlikesi ile karşı karşıya. Sigara kullanımı ciddi bir salgın olarak değerlendirilmelidir'' diye konuştu.
   

  • Masum Korkusuz10 Şubat 2010 . 10:40

   Bir yandan sigara tüketimi bizimkisi gibi ülkelerde tavan yaparken bir yandan da TEKEL işçilerini işten atıp, TEKEL´i özelleştirip yabancı sigare tekellerine ülke peşkeş çekiliyor. Bu hükümetin izlediği politikalar, ülkemizi bir sömürge durumuna doğru götürüyor. Özal ile başlayan sömürgeleştirme süreci tamamlanıyor.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak