Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

10 Daire… 

Ali Özdemir

10 Daire… 
  14 Kasım 2023

  10 Daire… 

  Birkaç gün önce giyim ürünleri dükkânı olan bir arkadaşımın işyerinde üç beş kişi oturuyorduk. Toptan mal satışı yapan 30-35 yaşlarında bir genç de son model ticari minibüsünden inerek aramıza katıldı.  

  Havadan sudan konuşurken mevzu ekonomiye geldi. Güneydoğulu olan toptancı kardeşimiz “Ben ticaretle uğraşıyorum. Ülkenin halinden, gidişatından çok memnunum. 15 yıldır tekstil ticaretiyle uğraşıyorum. Ülke uçuşta. Kalkınıyoruz. Uçuyoruz. Benim şu anda 10 dairem var. Allah yöneticilerden razı olsun. Bu ülkede isteyen herkesin evi barkı olur. Geçim sıkıntısı diye bir şey görmüyorum. Fakirim diyenlere inanmıyorum vb.” dedi. 

  Aramızda bulunan yaşlı bir kişi “Ben 7500 TL emekli maaşı alıyorum. Yıllarca asgari ücret ile çalıştım. Ev, bark sahibi olamadım. 4 bin TL kira ödüyorum. Geçinemiyorum. Beslenemiyorum” dedi.  

  Genç yaşta 10 daire sahibi olan iş bilir genç tüccar “Ev sahibi olamadıysan suç sende. Kafanı kullansaydın ev sahibi olurdun vb.” dedi. 

  Konuşmalar, akıl dışı diyaloglar çok canımı sıktı. Kendimi daha fazla tutamadım. “Kardeşim, 15 yılda ticaret sayesinde 10 daire sahibi olduğunu söylüyorsun, son model lüks ticari minibüse biniyorsun, kılığın - kıyafetin de gayet pahalı ürünlerden oluşuyor. Bu kadar çok kazanç elde ettiğine göre son 15 yılda ne kadar vergi ödedin?” dedim. 

  Bu soru karşısında yüzünün rengi değişen kardeşimiz ödediği vergiyi söyleyemedi. Sadece, “Sattığım malların yüzde 90’ı faturasız, kayıtdışı. Para tahsilatlarını elden yapıyorum vb.” dedi.   

  Ülkenin imkanlarını kullanarak aşırı derecede zengin olan kardeşimiz daha sonra tüm esnaflara çakma, taklit, yasa dışı, patentsiz giyim ürünleri sattığını da anlattı.  

  Taklit ürünleri satıp yakalanma durumunda avukatlara, hakimlere ağlamanın da çok işe yaradığını, hukuki cezaların çok düştüğünü de anlatıp; Allah, kitap, din, iman, Kur’an diyerek yanımızdan ayrıldı… 

  Kıssadan hisseyi siz çıkarın… 

  Ali Özdemir 

  www.aliozdemir.net 

  0505 220 83 85 

  13.11.2023 

  • Murat Baş22 Kasım 2023 . 09:53

   Ülkemiz insanı ikiye ayrılır. Yolsuzluğu bilenler ve yapanlar. Yolsuzluğu bilmediği için henüz yapamayanlar. Bunların dışında kalan dürüst insan sayısı yıldan yıla yok denecek kadar azaldı. Bahsettiğim bu kesimler avam kesimleridir. Bunlardan ayrışarak büyük çaplı yolsuzluklar yapan devletlİ kesimini gözleri görmez bile. Kendi aralarında çekişir dururlar. Devletli kesimin istediği de budur zaten. Din, siyaset, spor, seks, dedikodu, hastalıklar, sosyal medya gibi konularla ve birbirleri ile uğraşmaları işlerini kolaylaştırır. Hülasa; öküz önüne gelen otu yer, ağacın arkasını görmezmiş.
  • Yakıp Arslan 15 Kasım 2023 . 12:37

   Sayın hocam, yukarıda açıklanan hususlar, kayıt dışı ekonominin bir göstergesi olup, tamamen gerçektir Devlet tarafından tüm ekonomik faaliyetler sıkı bir denetime tutulsa bu işler düzelir. Mesela, hurdacılar, kuyumcular, taksiciler, küçük esnaf Vs. . alım satımlarında belge vermezler. Emlak ve arsa alım satımlarında, kiralamalarda devletin mutlaka gerçek rayiç fiyat belirlemesi gerekir. İyi çalışmalar.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bry Turizm