Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bize her gün bayram.. İlhan Çelen..       

Erdoğan Mühürcüoğlu

Bize her gün bayram.. İlhan Çelen..       
  1 Mayıs 2022

   

         BİZE HER GÜN BAYRAM.. İLHAN ÇELEN.. 
         Günler, haftalar, aylar derken, yine geldik bir Ramazan Bayramı arifesine.. Üstelik de senenin tümünü; aşı, maske, mesafe tartışmalarıyla geride bırakarak.. Bayram günlerinde çalmayan kapılar, dağıtılamayan şekerler, yapılamayan ikramlar ve alınamayan harçlıklardan sonra..
  * * *
        Barış manço’nun ''Bugün Bayram'' şarkısı yine dilime pelesenk bu Bayram arifesinde.. Bir babanın eşinin ölümünden sonra çocuklarını mutlu etme çabasının konu edildiği şarkı.. Çocuklarını bayram sabahı annelerinin mezarına götürmek için hazırlık yaparken söylediği..
  *
       Bugün Bayram
       Erken kalkın çocuklar
       Giyelim en güzel giysileri
       Elimizde taze kır çiçekleri
       Üzmeyelim bugün annemizi..
  *
         Bazı hazin yaşamlar, neşeli ortamların el çırparak söylenen şarkıları oluyor nedense.. Bazen de iki damla yaş oluyor, yanaklardan yuvarlanan..
  * * *
        Hep mi enflasyonu, hep mi hayat pahalılığını konuşacağız, hep mi zam yapılmayan bayram ikramiyelerinden dert yanacağız.. Bu bayram arifesinde eski bayramları, konuştuk bir kaç pörsük ! arkadaşla.. Seneye de giysin diye alınan büyük beden pantolonları çeke çeke gittiğimiz komşu kapılarını, her bayram gidip; bütün müşterilerin, elini öptüğümüz ''Demokrat Kahve'yi.. Maytap, mantar, çatapat almaya gittiğimiz şimdi yerinde yeller esen Aktarlar Sokağı'nı.. Veli Hoca'nın Kapalı Hal binasının arkasındaki Luna Parkını, onun el yapımı atlı karıncalarını, salıncaklarını, elle çevrilen dönme dolaplarını..
  * * *
        Bazen mangalda külleri karıştırır gibi eski hayallerini karıştırıyor insan.. O küllerde bir kıvılcım bulmak, onu üfleyip canlandırmak, istiyor.. Canlanan ateşin içinde mahallesini, sokağını, konu komşusunu bulmak istiyor.. Vee çocukluk aşkını.. Saçını çekip, dil çıkararak, arkasından itip, defterini saklayarak, her saklambaç oyununda onu kurban seçerek sevgisini göstermeye çalıştığı çocukluk aşkını.. 
  * * *
         NİYE YIKTIN?
         Eski Belediye, Demokrat Kahve, Şehir Sineması, Gazipaşa Okulu.. İnsan zaman zaman 'neden yıktık buraları? diye de soruyor kendine.. Sadece oralar olsa gene iyi, Aktarlar sokağını, eski Sanat Okulunu, Eski Postane'yi, Halkevi'ni.. Sanat Merkezi duruyor da onun yanındaki Eski Postane niye yok mesela.. Orası da Sanat Merkezi ayarında bir yer değil miydi Allah aşkına? Allasaydık pullasaydık da bir kenarda dursaydı.. Yıktık yerine başka bir bina mı yaptık? Yooo.. Peki yıktık da yol mu geçti üzerinden? Yooo? Eeee, neden öyleyse..? 
  * * *
         Hatırladığım kadarıyla çok canlı, çok hareketli bir yerdi orası.. Üst katta iş önlükleriyle santralci bayanlar.. Girişte ''Telgraf'' yazan yuvarlak pencere, ardında Lütfi Erol Bey... Saray Sineması'nın bir üst sokağında oturan.. Ud'cu Seher Hanımın komşusu..
  * * *
         Udçu Seher Hanım dedim de; Kazım Karabekir Paşa'nın akrabasıymış Seher hanım biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum yalan yok.. Kazım Karabekir Paşa'nın 'Perizat Hanım' vasıtasıyla Seher Hanım'a her ay para gönderdiğini, zaman zaman gelip Saray Sineması'nın yanındaki barakada gizlice ziyaret ettiğini.. Perizat Hanım'ın yanında kız kardeşi 'Benli Belkıs'ın da olduğunu.. Benli Belkıs ve Perizat Hanım'ın ünlü sanatçı 'Şehrazat'ın halası olduğunu.. Seher Hanım'ın en son Vaysal Sokak'ta 'Güvercinci Ali Çavuş' un evinde oturduğunu? Ben bilmiyordum en azından.. Gençliğinde bir polisle evlendiğini, Bu evlilikten Bedriye isminde bir de kızı olduğunu..
  * * *
        Aman neyse ne.. Yine saptık konumuzdan.. Demokrat Kahve diyordum ben.. O kahvede sohbetlerine kulak misafiri olduğumuz amcalardan bahsediyordum.. Hans abi, Kel Necip, Cingan Ali.. Sobanın başında Kocabıyık Rıza Çavuş, Genco Hamdi.. Çarsı iznine tankla çıkanı bile dinledik o kıraathane'de.. ''Tekmeyi vurdum girdim komutanın odasına'' diyen Nezihi Başçavuş'u..
  * * *
         Bugün bir fotoğrafını koydum o kıraathanenin.. Çok güzel bir fotoğraf.. Belli mi olur, fotoğrafa bakarken önünde oturanlardan biri tanıdığınız  bile çıkabilir..
  * * *
        YAŞLI ADAM..
        Reşat Aker Sokak’ta yaşayan yaşlı bir adamın vefatından bahsediyordu geçen günkü gazeteler.. Kendisinden 3 gündür haber alamayınca komşuların durumu polise bildirdiğinden.. Eve camdan giren Polis ekiplerinin yerde hareketsiz yatan şahsın 80 yaşlarındaki İlhan Çelen olduğunu belirleyip cansız bedenini ambulansla Morga kaldırdığından..
  * * *
        Baktım da hiç kimse yorum yapmamış haberin altına.. Hiç kimse onu tanımamış.. Yeni Sinemada çalıştığı yılları, Yılmaz Güney'in ''Kovboy Ali'' filminde küçük de olsa bir rolü olduğunu farketmemiş.., Bolusporlu Ayhan Çelen'in kardeşi ''Şavrole Şerafettin'' abinin komşusu olduğunu da..
  * * *
         Babasının görevi nedeniyle Bolu'da bulunan Daver Kolağasıoğlu adlı bir köşe yazarı da Yurdaer Kalaycı'nın 1960'larda yazıp yönettiği bir bir oyundan sözederken İlhan Çelen ve o oyunda rolü olan diğer arkadaşlarından da bahsediyordu.. Taner Baykal, Ahmet Şahin, İhsan Özkurada, Üner Can, İsmail Canpolat'tan.. ''Ümmik Ali'yi oynayan Kürşat Yücetürk'ten, ''Kambur''u oynayan Şerafettin Yılmazer'den ''Kel Rıza''yı oynayan Sadi Keçelioğlu'dan ''Dıngıt Hacı''yı oynayan Asım İnce'den, ''Yağcı Osman'' rolündeki Ziya İşkan'dan.. 
  * * *
        Ne diyebiliriz ki.. Ölüm hiçbirimizin kaçamayacağı bir gerçek.. Bir gün bir bakıyorsun ki filmin sonundasın.. Sonra da, ya bir gazete köşesinde habersin İlhan Çelen gibi, ya da Ayhan Altunç ağabeyin duygulu sesinden belediye hoparlöründe; ''Eş dost ve akrabalarına teessürle duyurulur'' anonsuyla.. 
  * * *
        Hayatta hiçbir şeye de fazla takılmamak lazım galiba.. Adam sen de! deyip devam etmek yaşamaya.. Can Aksın'ın bir yazısında rastlamıştım; koşu bandının mucidi 54 yaşında ölmüş, Dünya vücut geliştirme şampiyonu 41 yaşında cortlamış.. Bütün hayatı oradan oraya zıplamakla geçen Tavşan sadece 2 yıl yaşıyorken, sürekli ense yapan kaplumbağa 200 yıl yaşıyormuş..
          Hoşça kalın.. İyi bayramlar herkese..
           Erdoğan MÜHÜRCÜOĞLU.. 01.05.2022

  • Ersoy,G3 Mayıs 2022 . 12:26

   Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Arif abi Enişte mız olurdu

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları var cehaletinse hiçbir sınırı yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm