Bolu'da BolununSesi Gazetesi okunur

Yiğit ölür namı kalır

Sinan Gökdemir

Yiğit ölür namı kalır
  19 Aralık 2020

       YİĞİT ÖLÜR, NAMI KALIR 

        Yemek kültüründen bahsediyoruz ya sık sık. Yıllardır bir türlü çözüme kavuşturamadığımız bir gerçek var. Mengen’in aşçısı meşhur, yemeği değil. Gelsin birisi bunun tersini ispat etsin. Mengen’in kendine özgü bir tek yemeği yok. Marka olmuş bir tek yemeği yok. Ama dünyanın neresine gidersen git, en az bir tane aşçısı var. Bizim yemeğimiz değil, aşçımız marka. Öyle olmasa ‘Aşçılık ve Turizm Festivali’ yerine ‘Yemek Festivali’ düzenlerdik. Bakın geçmişten bugüne festivallerde düzenlenen yemek yarışmalarımıza; kaldırık dolması, halışka, erişte, kedibatmaz, höşmerim vs. Bu yemekler her yerde var. Kimi höşmerime bal, pekmez, kimi şeker katar. Kimi erişteye keş, kimi peynir katar. Olanı biteni bu. Mengen pilavının özelliği nedir ki? Bezelyeli ya da kuş üzümlü olması mı? Her yerde var. Herkes yapıyor. Pirinci mi Mengen’den? Yoo. Kuyuda mı pişiriyorsun? Yooo. O zaman marka olan o pilavı yapan ustadır. Marka olan erişteyi yapan ustadır. Marka olan tüm dünya mutfaklarına hitap eden, hakim olan Mengenli yemek ustaları, aşçılarıdır. Bu böyle. Bunu hiç kimse, bu saatten sonra değiştiremez. Yiğit ölür, namı kalır. Eşek ölür semeri kalır. Saraylardan köşklere, Atatürk’ten İnönü’ye, geçmişten günümüze bir markadır Mengenli aşçılarımız.  

        SİRKE, TUZ… BU KADAR 

        Doğal beslenmekten bahsediyoruz. Neymiş gezen tavuk yumurtası? Neymiş köy somunu? Neymiş köy sütü? 

        Köy somunu kara fırında ekşi maya ile yapılınca doğal mı zannediyorsunuz? Onun hammaddesi, un. Doğal mıdır sizce? Benim bildiğim doğal un için tarlaya buğday ekecen, önce o doğal olacak. Buğdayları çuvala doldurup kasnak arabalarla Hişam Amca’nın değmene götürecen. Su değmeninde taşların arasından dökülen esmer unu, su, tuz ve ekşi maya ile yoğuracan. Saatlerce bekleyecen ki kabarsın. Sonra kara fırında pişir. Al sana köy ekmeği. Doğal olmayan ham maddeden doğal yemek çıkar mı? Çıkmaz. Gerçek doğal yumurta bulabiliyor musunuz? Mümkün değil. Yem vermezsen doymaz ki o tavuk.  Doysa bile o kadar o kadar yumurta veremez ki. Doğal besleyip yumurta elde edilebilse, bir yumurtanın satışını bir lira kurtarır mı? Kurtarmaz. Bizlerdeki sadece kötünün iyisini bulabilme ve onu tüketebilme çabasıdır. Ver hayvana yemi, yem hormonlu. Ver hayvana samanı, saman hormonlu. Ondan sonra köy sütü. Sırf doğal yollarla elde edilen süt, milyonlarca insana bu kadar maliyetle yeter mi? Yetmez. O zaman kendin, kendine yetecek kadar üreteceksin. Mümkün mü? Değil. O zaman kötünün iyisini aramaya, almaya, tüketmeye özen gösterelim. Ama hazıra da can dayanmaz. Arada bir elimizdeki imkânları kullanıp, üretmeye çalışalım. Mesela bir turşu kur. Kuyruğa girme. Sirke, tuz… Bu kadar. 

        Yüzünüzden gülücükler, yüreğinizden sevgiler eksik olmasın. Sevgiyle kalın.  

  Sinan GÖKDEMİR 

  Fotoğraf 1: Mengenli Kemalettin Erten. 43 Yıl Çankaya’da Başta Atatürk olmak üzere 5 cumhurbaşkanına aşçılık hizmeti vermiştir.  

  Fotoğraf 2: Süleyman Beşlioğlu. 22 sene İsmet İnönü’ye aşçılık hizmeti vermiştir. 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak