BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

GÖÇMEN.(1) BİR GÖNÜL…İKİ SEVDA…

Filiz Sarıkaya Yılmaz

GÖÇMEN.(1) BİR GÖNÜL…İKİ SEVDA…
  6 Mayıs 2020

  GÖÇMEN.(1)
  BİR GÖNÜL…İKİ SEVDA…

  Herkesin bir hikayesi vardır.
  Her göçmenin de bir göçmenlik hikayesi..
  Göçmenlik, yaşamayan hiç kimsenin üzerinde yorum yapamayacağı bir tercihtir. İkinci dünya savaşının ardından Avrupa ‘nın kalkınma sürecine destek olmak için iş gücü desteğine giden ilk göçmenler yaklaşık elli yılı geride bırakmak üzere… İlk giden göçmenler çocuklarının torunlarını görerek dördüncü kuşağa uzandı…
  Göçmen; bir ülkeden başka bir ülkeye yerleşmek amacı ile kendi isteği ile gider ve gittiği ülke ile geldiği ülke arasında ki tüm hukuk kurallarına uyarak yaşamını devam ettirir. Zorunlu bir göç değildir ve gittiği ülkede kimse onu zorunlu olarak tutmaz. Hatta entegrasyon sürecine ve durumuna göre yaşadığı ülkenin vatandaşı da olabilir. Böylece iki vatandaşlık hakkı ile iki ülkenin de bütün sosyal haklarına sahip olur. İster zihinsel gücünüz ile masa başında çalışan beyaz yakalı göçmen olun, ister bedensel gücünüzle çalışan mavi yakalı göçmen olun ülkenin yaşam tarzı ile uyumlu dans etmezseniz iki kültür arasında sıkışır kalırsınız…
  Mülteci; Herhangi bir nedenle zulüm gören, ya da göreceği korkusu ve endişesi taşıyan ve bu sebeple ülkesinden zorunlu olarak ayrılmak zorunda kalan, dönemeyen veya dönmek istemeyen kişilerdir. Bu kişilerin iltica ettiği ülkeler tarafından endişelerinin haklı bulunması ve kabul edilmesi gerekmektedir. Yani mülteciler göçmen değildir.
  Gurbetçi; Doğup büyüdüğü aile ocağından ayrı yerde yaşayan, çalışan, geçimini başka yerlerde sağlayan kimseler de gurbetçidir. Yani sadece Almancılar değil, mesela İstanbul’da yaşayan Bolulularda bir gurbetçidir.
  Dünyanın çeşitli yerlerinde yaklaşık üç buçuk milyon Türk yaşıyor. Göçmenlerin yaşamlarını anlatmaya değil sayfalar kitaplar yetmez. Bu yüzden benim üzerinde çalıştığım ve uğraştığım başka bir projem var. Amma ve lakin bu süreçte Bolulu göçmenlere de ulaşmak ve onların hikayelerini de dinlemek istiyorum.
  Biz geçen yaz, Bolu’muzun kıymetli insanlarından Cumhur Bandakçıoğlu ile GÖÇMEN BOLULULAR için neler yapabileceğimizi, onları Bolu’da nasıl karşılayabileceğimizi, kısa tatil sürelerinde resmi işlemlerini yapmaları için işlerini nasıl kolaylaştırabileceğimizi konuşmuştuk. Fakat Bolu Belediyemizin fazlaca sorunlarla devralındığı bir dönemde daha acil yapılması gerekenler ve öncelikler vardı bu nedenle konuya ilgi gösteremedik.
  Gerek havayolu ile Türkiye sınırlarına girip pilotun ‘iniş için alçalmaya başlıyoruz’ anonsunda, gerekse karayolu ile gelirken Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli ,Karaağaç vs gümrük kapılarına ulaştığınızda TÜRKİYE’YE HOŞ GELDİNİZ…. Yazısını ve Türk Bayrağını gördüğünüzde çarpan kalbinizin ve mutluluğunuzun sesini ancak bu duygular için çarpan bir başka kalp anlayabilir.
  Sesimi Türkiye dışında yaşayan ve tatillerini Bolu’da geçiren, Bolu ile bağı olan, Bolu’da olması gerekenler için fikirlerini öne sürebilecek bütün hemşerilerime duyurmak istiyorum. Ve belki de güzel bir yaz akşamında bütün GÖÇMEN BOLULULAR’IN bir araya gelebileceği bir organizasyon için lütfen bana filizylmz14@hotmail.com ulaşın. Eminim Bolu Belediye Başkanımız Tanju Özcan için de Bolu’yu seven her göçmen çok değerlidir ve seslerine kulak verecektir.
  (devam edeceğim..)

  Filiz Sarıkaya Yılmaz

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak