BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Uçuyoruz!!!!!

Filiz Sarıkaya Yılmaz

Uçuyoruz!!!!!
  7 Ocak 2020

         UÇUYORUZ!!!!!

         Avrupa’nın herhangi bir şehrinden güzel ülkemize kişi başı üç bin türk lirası, dört kişilik bir aile onikibin türk lirası ile uçuyoruz…. Muhteşem havaalanımızda on türk lirasına bir simit, kırk türk lirasına bir fincan kahve içiyoruz….

        Antalya’da Tarkan sahneli bir otelde kişi başı gecelik beş bin türk lirası ödüyoruz. Dört kişi konaklama yirmi bin lira…. Tarkan‘ın aldığı para iki milyon…

        Uzaklara gitmeye gerek yok, Kartalkaya, Abant bizim… Geceliği bin türklirası ile konaklama hakkı parası olanların.

        Celine Dion İstanbul konserleri bin iki yüz türk lirasından başlıyor…. Yer bulabilirsen…

         Almanya’da üretilen sekizyüzbin euro’luk Porsche marka otomobiller sanki İstanbul caddelerinde sergiye çıkmış…

         İkibinyirmi yaz sezonu için Bodrum otellerinde bir ailenin bir haftalık konaklama ücreti Elli bin Türk Lirası….

        Normal bir otomobil.. Seksenbin lira, ortalama beş bin lira maaş alan bir insanın aldığı maaşın onaltı katı… Bir memur emekli ikramiyesi ile bir otomobil alabiliyor, büyük mutluluk….

        Bu yaz İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi'nde küçük bir check up yaptırmak istedim. Ücretli hastayım, her randevu için elli lira, ultrason, mr vs cihazlar için ekstra ücretle dörtyüz liraya yakın para ödedim. Hastane personelinin dikkatini çekmiş olacak ki, ‘abla sen sigortadan bi kağıt getirsene, biz Suriye’lilere bile bedava bakıyoruz, neden para ödüyorsun‘ dedi….. Helal olsun ödediğim paralar, sektöre bir nebze olsun katkım oluyorsa…. Allah devletimize zeval vermesin…(ironi yapmıyorum, her hafta röntgen, mr, ultrason çektirmeye gelen insanlar varmış… Büyük masraf.. lüks!)

        İnsanların paralarını finans danışmanları ile idare edebildiği bir yüzyılda, asgari ücreti ile ayın sonunu getirebilen kahramanlara helal olsun…

        Hayatlarının kontrolllerini yaşam koçlarına teslim eden, yaşam koçları ile yaşayan insanları gerçek yaşama bırakıp biraz survıvor ile yüzleşmelerini görmek gerek.
       Bu yazı vesilesi ile Matematik öğretmenim Kemal Özbay’ı sevgiyle anıyorum, bize “bir gün boğaz köprüsünden geçerken bile matematiğin ne kadar işe yaradığını anlayacaksınız” derdi de.. Ne demek istediğini anlamazdık.. Ah hocam şimdi çok iyi anlıyorum sizi !!

        Dolaplarda ayakkabılarımızı koyacak yer bulamaz, kıyafetlerimizi asmak için ekstra ekstra mekanlar  yaptırırken, sığamadığımız evleri büyütmeye çalışırken, kullandığımız her kağıt parçasının, bir damla suyun hesabını yapmazken, dünyada olup bitenleri üçüncü sayfalardan okurken, insan olmaktan utanıyor insan….

       2020… tüm canlılara huzur, bereket, sağlık getirsin… Hırsların törpülendiği, adaletin ve dürüstlerin kazanacağı güzel günler görmek umuduyla…

        Bu  arada, söylemeyi unutuyordum., uçuş sırasında herhangi bir tehlike anında oksijen maskelerini önce kendinize takacaksınız… Kendine hayrı olmayanın başkasına hayrı olur mu????

                                                                           Filiz Sarıkaya Yılmaz

  • Murat GÜCÜM18 Ocak 2020 . 11:15

   Geç okudum. Kaleminize sağlık.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak