BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Halk otobüsleri güven vermiyor....

Filiz Sarıkaya Yılmaz

Halk otobüsleri güven vermiyor....
  2 Ekim 2019

       HALK OTOBÜSLERİ GÜVEN VERMİYOR…..

       Bolu’nun bir ilçesine gitmek üzere  minibüste yolcu olarak seyir halindeyim… Genç sayılacak yaşlarda bir şoför ve yolda inmek isteyen yaşlı ve bastonlu bir dede arasında geçen diyaloğa üzülerek şahit oluyorum. Kaba mı kaba davranışlı şoför yolda duruyor ve dedenin yavaş yavaş hareket etmesine tahammül edemeyerek ‘çabuk ol biraz’ diyor. Henüz inmek üzere olan dedenin bir bacağı içerdeyken aracını yavaş yavaş hareket ettiriyor.. Yaşlı dede sakince, ‘ah oğul ben senin yaşına geri dönmeyeceğim ama sen benim yaşıma geleceksin’ diyor.. bütün nezaketiyle…. Gözlerim dolmuştu… Bir hayat dersi almış ve hafızama kazımıştım….

         Acemi olarak gelip usta olma çabası ile ilerlediğimiz şu dünyada insan kırk yaşını aşınca farkındalıkları çoğalıyor. Daha yaşanılabilir bir dünyada, iyi insan olma yolunda daha bir gayretli oluyor.

         Bir başkasını anlamak, bizi kendimize bir adım daha yaklaştırıyor.

         Aradan geçen yıllarda yaz tatillerini geçirdiğim memleketimin hep biraz daha modernleşmiş yüzünü  görmek isterken, maalesef Bolu’nun toplu taşıma araçlarının insanlara verdiği sıkıntılara şahitlik etmeye devam ediyorum.

        Toplu taşıma araç şoförlerinin halkın önünde örnek teşkil edecek kadar kibar, beyefendi ve kural ihlali yapmayacak kadar dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu onlar için bir lütuf değil bir zorunluluk olmalıdır.

        Adına dönel kavşak denilen göbeklerde öncelik her zaman yuvarlağın içindeki aracındır, bu bir uluslararası trafik kuralıdır! Yayalar için yapılan geçitlerde ,araçlar durmak ve yayaya yol vermek zorundadır. Toplu taşıtlarda ve bütün araçlarda ayakta ve koltuk sayısından fazla yolcu almak yasaktır. Sakatlara, yaşlılara, bebeklilere her zaman öncelik verilmelidir. Bolu Belediyesi denetimli toplu taşıma araçları bu kurallara uymamaktadır. Ben şahit oldum, eminim benim gibi bir sürü insan da bunun farkındadır. Oralarda şahit olduklarımı buralardan yorumlayınca bazıları bana ‘uzaktan gazel okuma’ diyor ama uzaklardan yaptığım objektif bakış açıları benim oralarda bizzat yaşadığım şeylerdir. Buralarla kıyaslamıyorum bile, çünkü bu henüz mevzubahis bile olamaz.

        Kibar olmak, nazik olmak, güleryüzlü olmak, kurallara uymak, insan hayatını önemsemek  insani duygulardır… Böyle seçimler insanları hafifleştirmez bilakis insanlığına değer katar… İlgililerin bu konu ile ilgileneceğini  ve değişim için adım atacaklarını ümit ediyorum….

         Cenevre’den sevgilerle..

                                                                      Filiz Sarıkaya Yılmaz
   

  • BOLU4 Ekim 2019 . 13:53

   İnsan insanı sayacak, değer verecek ve anlayacak ki biz huzur içinde saygı içinde yaşayalım. Sadece Bolu için değil heryer için geçerli. Diğer yazılarınızı da okudum ve anladım ki Cenevre'de yaşayan memleket sevdalısı(!) birisiniz. İlginiz alakanız beni çok etkiledi umarım Türkiye'ye geldiğinizde bunlarla ilgili çalışma yaparsınız.
  • BOLU4 Ekim 2019 . 13:47

   Birbirimize karşı saygımızın olması için önce refah seviyemizin yerinde olması lazım. İnsanlar gelecek kaygısı içinde. Maalesef herkes Cenevre'de yaşama şansına sahip olmuyor. Çoğu insan akşamı nasıl ederim diye düşünüyor. İnsanlar mutsuz ve bu mutsuzluğun temelini düşünmemiz lazım. Madem bu kader memleket düşkünüyüz çözüm bulmalıyız. Tamam yazı yazalım fikrimizi söyleyelim, başka? Tamam kursa da gitsinler, sonra? Önce insan mutlu olacak ki yapt
  • BOLU4 Ekim 2019 . 13:31

   Bolunun otobüs ulaşımını sıklıkla kullanan biriyim. Bahsettiğiniz sorunların temeline inip çözüm yolu üretmek yerine Cenevre ile kıyaslama bile yapılamayacağını söylemeniz beni çok düşündürdü. Bu sorunun temeli insanların sizin deyiminizle beyefendi ve nazik olmayışları değil çalışma şartlarıdır. Empati yapabilmek için sizi bir günlük otobüs şoförü olmaya davet ediyorum. Maalesef her insan çok iyi şartlarda çalışmıyor. Olan bu olayı Bolu'dan

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak