Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Uyuşturucu ile mücadele

Konuk Yazar

  28 Haziran 2017

  Uyuşturucu ile mücadele

  Sayın okuyucular, hepimizin gözlemlediği gibi son yıllarda uyuşturucu kullanımının hem sayı olarak arttığını ve hem de bu kullanımın daha küçük yaşlara doğru inmekte olduğunu görüyoruz. Bu tablo ne anlama geliyor? Geleceğimiz olan gençlerimizin büyük bir tehlikenin içine doğru yürüdüğü, daha doğrusu yürütüldüğü anlamına geliyor.
  Önce şu gerçeği görmeliyiz; Sezar'ın hakkını Sezar'a vermemiz gerekiyor derler ya işte burada da devletin hakkını verelim ve diyelim ki devlet uyuşturucu ile kıyasıya mücadele ediyor. Peki başarı oranı nedir? Kanımca istenilen seviyede değil. Peki neden değil. Bana göre bunun birkaç nedeni var. Şöyle Ki;
  1)Tıbbi engeller. Nasıl mı? Yeni yeni ortaya çıkarılan ve piyasaya sürülen bazı ilaçların uyuşturucu etkilerinin olması ve bu ilaçların zaman içinde bağımlılık göstermesi. Günümüzde, insanoğlunun yaşam mücadelesi o kadar ağırlaştı ki 'depresyon” denen illetin üstünden gelebilmek için çoğu insanlar bu ilaçları kullanmak durumunda kalıyorlar. Neyse bu Tıbbi hususa fazla girmeyeyim, yoksa 'her konuya maydanoz oluyor” derler.
  2)Özenti ve merak; Bu konu yani uyuşturucu konusu o kadar çok gündeme getiriliyor ki çoğu insan mesela 'bonzai nedir” (doğrumu yazdım bilmiyorum) diye merak ediyor, bazı durumlarda haber daha detaylı olarak veriliyor, örneğin 'bonzai almış, kendinden geçmiş” gibi haberler karşısında bazı kimseler 'bakalım bir de ben kendimden geçeyim diyerek deneme amaçlı bir kez kullanıyor ama işte o 'bir defa” bin defa ile sonuçlanıyor. İşte burada insanı özenti ve meraka yönelten o haberlerin detaylı olarak verilmesinin sakıncaları ortaya çıkıyor.
  3)Ah şu zamlar var ya zamlar, Şekspir'in 'var olmak, olmamak işte bütün mesele bu” dediği gibi işte bütün mesele bu ZAMLAR. Nasıl mı?
  Ben küçüklüğümde uyuşturucu olarak sadece 'afyonun” ve 'esrarın” adını duyardım. Zira o tarihlerde Bolu'da haşhaş, kendir ve kenevir ekiliyordu. Dolayısı ile afyon ve esrar kolayca temin edilebiliyordu. Daha sonraları, kokain, eroin, morfin adlarını duyar oldum, son zamanlarda ise bu adlara Ekstazi, bonzai, LSD gibi otuzdan fazla ad eklendi. Peki insanlar bu uyuşturuculara neden yöneldi sorusunun cevabı olarak yukarıda belirttiğim gibi Tıbbi gelişmeler, ÖZENTİ ve MERAKIN yanında ve belki de en önemlisi ZAMLAR diyorum. Bu hususu biraz açmak istiyorum; Yıllarca önce bir TV programında 'bir kumarcı” ile röportaj yapılmıştı. Kumarcıya, 'kumarcı parası olmasa yine de kumar oynayabilir mi” diye sorulduğunda kumarcı şu cevabı vermişti; 'Oynar” demişti. Peki 'parayı nereden bulur” diye sorulduğunda ise şu şaşırtıcı cevabı vermişti; 'Kumarcı parayı bir şekilde bulur.” Ben bu cevaba hala şaşarım. İşte ben de diyorum ki gerek sigaraya ve gerekse alkole bu kadar zam yapılırsa insanoğlu onun yerine ikame edebileceği nesneyi 'bir şekilde bulur ve nitekim buluyor.” Ya sahte alkole, ya kaçak sigaraya yöneliyor veya uyuşturucuya yöneliyor. Not; Gerçi alkole bu kadar fahiş zam yapılmasının altında yatan temel ve fakat gizli düşüncenin 'haram olduğu için onunla mücadele ediliyor olması” dır ama bu durum padişah 4. Murat'ın dahi başarılı olamadığı tarihsel bir gerçektir. Bu konuda bir parantez açarsak, Bolu Belediyesi'nin 'belediyeye ait olup müstecirleri tarafından işletilen büfelerden alkol satışını neden yasakladı ?. Sayın okuyucular, ben yoruldum, onun cevabını da sizler bulun. Gelelim asıl konumuza, Bu fahiş zamların yanında ve hatta daha da önemlisi eskiden kent merkezlerinde pek çok meyhane vardı. İşte o zamanlar hem fiyatların normal seviyede olması ve hem de pek çok meyhane (içkili mekanlar) olması nedeniyle vatandaşlar hem uyuşturucuya yönelmiyordu -zira gerek de yoktu-, hem de kent dışına çıkıp kırda, ormanda, bayırda, çayırda demlenmiyordu. Son zamanlarda bazı il ve ilçelerde açık alanlarda dahi alkol alınmasının yasakladığını duyuyorum. Ah şu Zeki Alaysa ile Metin Akpınar'ın oynadığı 'yasaklar” komedisini, bugünlerde cesareti olan bir TV kanalı yayınlasa da o mizahi güldürüyü günümüzdeki yasakçı uygulamalara uyarlasa diyorum. Gerçi o kanal yöneticileri 'fetö'cü” damgasını yer ama olsun, vatanı için kanını, canını verenlerin yanında o kadar fedakarlık yapan insanlar da olsun istiyorum.
  Hani halk arasında 'geri tepti” diye bir söz vardır ya işte bu zamlar da geri tepti diyorum ve herkese sağlıklı uzun ömürler diliyorum.
                                                       İlhami Candemir

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Abant Bungalov Evleri