BolununSesi, yazılmayanları ve yazılamayanları yazar

ELLERİ ÖPÜLESİ ANNELERİMİZ

Konuk Yazar

  14 Mayıs 2017

  ELLERİ ÖPÜLESİ ANNELERİMİZ

   

  Sayın okuyucular,bilindiği gibi bu gün(14 Mayıs Pazar günü) 'anneler günü” dür.Önce Antik Yunan'da,sonra İngiltere'de ve daha sonraları ise ABD rinde annelerle ilgili birçok kişi ve kuruluşlarca, toplumlarda 'annelerin yeri ve önemi hususlarında” değişik düşünce ve bu düşüncelerin hayata geçirilmesi bağlamında girişim ve çalışmalar olmuştur.Nihayet bu girişimler ve çalışmalar sonucu 1914 yılında ABD lerinde her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü 'anneler günü” olarak ulusal tatil ilan edilmiştir.O gündür bu gündür Mayıs ayının ikinci Pazar günü 'anneler günü” olarak kutlanmaktadır.

  Ben de 9 yaşımda yitirdiğim Annemin,anneler gününü 'beni iyi ki doğurmuşsun ANAM” diyerek kutladım.Aslında buradaki 'anneler günü” sözü bu gün anneler günü olduğu için kullanılmıştır, Aslında bana ve sizlere göre her gün anneler günüdür. Ben annemi -sizler gibi- hemen hemen her gün kutlamışımdır ve o her zaman hatırımdadır.

  Sayın babalar, ( ben de bir babayım,bir dedeyim, hatta PİR dedeyim.TORUNUMUN ÇOCUĞU bana Pir dede dediği için ben de pir dedeyim dedim)lütfen kıskanmayın,ben anaların yeri bir başkadır diyorum.Nasıl mı? Şöyle;

  Elime diken batsa ANAM diyorum, ekmek keserken elimi bıçak çizse ANAM diyorum, birisi arabama çarpsa ANAM diyorum, bedenime ani bir saldırı olsa ANAM diyorum, sıcak bir cismi tutsam elim yanınca ANAM diyorum,yani sözün özü iradem dışı olumsuz ve ani bir durumla karşılaştığımda ANAM diyorum. Bir futbol maçında rakip oyuncunun tekmesine maruz kalan oyuncu yere yattığında 'ANAM,ANAM diye bağırmıyor mu?Yahut bir cismin yapısını incelerken 'bunun ANA maddesi” şudur diyorum.Örneğin ekmeğin ANA maddesi un diyorum, çiğ köftenin ANA maddesi et diyorum,çılbırın ANA maddesi yumurta diyorum. ANA yol diyorum, ANA para diyorum, ANA damar diyorum,ANA arter diyorum.Hatta vatandan söz ederken ANA vatan diyorum, ANA yurt diyorum,hurmanın ANA vatanı Kuzey Afrika ve Arabistan Yarımadası'dır diyorum.Vs.Vs.

  Bir romanın,bir hikayenin,bir fıkranın 'ANA”^teması nedir diye sorarız.

  Ağlarsa 'ANAM”ağlar gerisi yalan ağlar demişiz.ANA karnı demişiz, ANA kucağı demişiz.Kaçanın ANASI ağlamaz demişiz.ANA başta taç imiş her derde ilaç imiş demişiz ANA gibi yar Bağdat gibi diyor olmaz demişiz.Peygamberimiz ne demiş,cennet ANALARIN ayakları altındadır,Hz.Ali ne demiş,Kadına saygılı ol.Çünkü o insanoğlunun ANASIDIR. Kimliklerimize baktığımızda şunu görüyoruz,ANA adı. Yani kimliklerimizde dahi anne denilmiyor, ANA adı deniliyor.

  Sayın okuyucular, görüldüğü gibi varsa da ANA,yoksa da ANA.Peki hal böyle iken neden ANALARIMIZA ANA demiyoruz da Türkçe ses uyumuna da aykırı olan ANNE diyoruz? Ben bu sorunun cevabını araştırdım, kimi etimologlarca 20.YY da kullanılmaya başlanılan İstanbul şivesi olduğu ileri sürülmektedir. Vallaha ben google'nin yalancısıyım. Sayın okuyucular var mısınız bundan böyle annelerimize işin aslı olan ANA diyelim ve bir kampanya başlatalım.

  Analarımızın 'ANALAR” günü kutlu olsun.

  İlhami Candemir

   

     

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Geçmişten çok geleceği düşünmeliyiz, çünkü bundan sonra orada yaşayacağız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak