Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Dağcı.. Unutmak.. Mızrak.. Fırın.. Pilot..

Erdoğan Mühürcüoğlu

  26 Kasım 2016

       Dağcı.. Unutmak.. Mızrak.. Fırın.. Pilot..
        Doktordan çıktım.. Bahçede çınar ağacının altındaki banktayım.. Ben akran biri geldi.. Boş mu? dedi; 'Oturabilir miyim? 'Tabi, tabi' dedim 'buyrun..! Önceleri pek konuşmadık.. Sonradan açıldık, gevşedik.. Bolu'ya çok gelmiş, özellikle de Kartalkaya'ya..
  * * *
        İstanbul'da Röntgen mütehassısı bir arkadaşı varmış.. 'Genç denebilecek bir yaşta vefat etti' diyor..' Deme ya! dedim.. 'İsmi neydi? Belki tanıdığım biridir..' Hatırlamaya çalıştı, çıkartamadı.. 'Nasıl hatırlayayım birader' dedi 'O kadar çok sene geçti ki üzerinden..' İstanbul'da Merter'de bir klinikte doktormuş arkadaşı, aynı zamanda Dağcılık Federasyonu Başkanı.. Kaçkar Dağlarında, bir tırmanış sırasındaki kazada ölmüş.. 'Valla' dedim 'Hiç duymadım.. İsmini hatırlayabilseydiniz belki tanırdım kendisini..'
  * * *
        Eve gelir gelmez ilk işim ona bakmak oldu.. Hakkaten var böyle biri.. Tayfun Tercan; Doktor, Dağcılık Federasyonu Başkanı.. Nasuh Mahruki'de öve öve bitirememiş Tayfun abisini.. Düşündüm de; Ömür dediğin aslında bir göz açıp kapama süresi.. Ya da, Mehmet Sadrettin abinin dediği gibi 'Tek sayfalık hikaye' Bu arada, Mehmet Sadrettin abi de Sadri Alışık oluyor..
  * * *
         UNUTMAK..
        Duymuş muydunuz? Türkiye'de milli futbolcuların % 90'ından fazlası lise mezunuymuş.. İki tanesi yüksek okul mezunuymuş sadece.. Bolusporlu futbolculardan da bahsetti arkadaşlar.. Abidin'den mesela.. Bolu'ya geldiği yıl Liseye kaydı yaptırılmış.. Nail de öyle.. Sonra Cevher.. O da Bolu'da liseye kayıt yaptıranlardan.. Baya şaşırtıcı geldi bana.. 
  * * *
        En çok şaşırdığım da; İstanbul'a Fenerbahçeli Naci Erdem ile anlaşma yapsın diye gönderilen ekibin yanlışlıkla Galatasaraylı Naci Özkaya'yı Bolu'ya getirmesi.. Naci'ler karışmış yani.. Niyet ve Kısmet meselesi.. Boluspor konuşulur da içinde Nuri olmaz mı hiç? Onu da konuştuk tabii.. Nuri'nin Anadol arabasını, Nilgün'e hava atmak için evin önünde ciyak ciyak lastik öttürmelerini.. Yalan dünya..
  *
        Olanlar oldu geçti artık sen ne dersen de, 
        Benim kadar suçlusun suçlusun bunda sen de.. 
  * * *
          Oturur bir şeyler yazarsın, sonra silersin.. Yazarsın silersin- yazarsın silersin.. Kimse okumasa, kimse görmese de sen herşeyi söylemiş olursun.. Murathan Mungan bir kitabında; 'Kaybettiklerimizin bize en büyük kötülüğü, kendilerini bize tekrar tekrar hatırlatmaları' diyordu.. Ne biçim kaybetmekse bu.. Hatırlamak için hafızan var, ama unutmak için hiçbir şeyin yok..' Neyse, değiştirelim..
  * * *
        MIZRAK..
        Rahmetli Şeref Amca'nın babası İngilizlere esir düşünce Bolu'ya şehit oldu diye haber gelmiş.. Ayılanlar, bayılanlar olmuş, yas tutanlar.. Sonra ilginçtir; Tam soyadı kanunu çıktığı sıralarda öldü sanılan amca çıkmış gelmiş Bolu'ya.. Filmlerdeki gibi aynı.. Ona sıra geldiğinde 'Biz herkese lakabına göre soyadı veriyoruz ama' demişler 'madem sen askerde en öndeydin, mızrak taşıyordun, senin soyadın Mızrak olsun..'
  * * *
         Neden anlattım bunu? Necdet Sütunç ile Rekor Kundura'nın ılca havuzunda abraş kurma iddiaları var, ona girizgah olsun diye.. Gerçi İsmail abinin anlatımları da Evliya Çelebi'ninkiler gibi.. 'Ilcada havuzdayız' diyor; 'Bir baktım suyun altından bir çift göz bize doğru yaklaşıyor.. Timsah gibi.. Dur ya, dedim ben bu gözleri tanıyom bir yerden.. Dur bakalım, dur bakalım derken, timsah bir atladı Kel Necdet Abi'nin üzerine.. Bi baktık; sudan çıkan rekor kundura Şeref Abi..' 
  * * *
         Hahahaha..! İnanmadık tabii..! Ama Lakaplara göre soyadı verilmiş ya; Allahtan herkese uygulamamışlar bunu diye düşündük.. 'Bit kıranlar' var, 'Ayı Nazifler' var, 'fındık sığmazlar' var, 'altı aylıklar' var, 'Kuru büzük' ler var.. 'Adınız? 'Secaattin! 'Soyadınız? 'Kurubüzük..! Hahahaha.. 'Sen yaz yaz! diyor benim ortak; 'Bolu'ya nasıl girecen bakalım? 'Amaaan sende!' dedim 'Ondan kork, bundan kork, çuvaldaki undan kork.. Ben mi koydum lakapları..
  * * *
       Bahçede, Erik ağacının altındaki açılır kapanır masanın başında bir adam.. Yüzünde altmış yılın derin çizgileri, feri gitmiş yeşil gözler.. Elde mendil.. Gözler kısılmış, kızarmış.. Anlatıyor da anlatıyor.. 1957 de 'Tatava'daki trafik kazasında kaybettiği babasını anlatıyor.. Hepsi asker adayı bir otobüs dolusu gençmiş bunlar.. Şoför de Giresunlu Selahaddin diye biri.. 'Otobüsün üstündeki Corcor'lar bile telef oldu' derken dudaklarımızı ısırdık.. Bazen bir dramdan bile mizah çıkabiliyor.. 'Culuk' deseydin bari be hemşo..! Mudurnu ağzıymış..
  * * *
         FIRIN..
        'Ayının 40 türküsü var, kırkı da armut üzerine' demişler.. Bizim sohbet de giderek soba ateşinde pişen yemeklere Kara Abdullanın fırınında çekilen cantıklı pidelere evrildi.. 'Bilgi fırını, Özakman'ın fırını, Ekmekçi Kadir'in fırını.. Hatta pideleri fırına sürmek, pişenleri dışarı çekmek için kullanılan kürek bile geldi gündeme.. 
  * * *
        Ucuna ıslak bez dolanıp fırın tabanının temizlendiği kürek.. İsmail ağanın fırınının önünde 'Kopuk' ustanın kürek sapı darbesiyle iki büklüm olan arkadaş da vardı aramızda.. Bu tür darbelere, İftara yakın ve özellikle pide kuyruklarında maruz kalıyormuşsun.. Bizdeki kuyrukların durumu malum.. On kişilik bir kapasitemiz var.. Sayı on'u geçti mi, kuyruğun başı neresi, ortası neresi; bulamazsın.. 5 metre boyunda kürek, 3 metresi fırında 2 metresi sokakta.. Bir de 'yere un dökülüyor, üzerine basıp günaha giriyoruz' diye çalıştırılan gayri müslim işçilerden bahsedildi.. İlginç..
  * * *
        'Tehcir' yıllarında Bolulu ailelerin himayesinde kalan çocukların teslimi sırasında yaşananlardan.. 29 çocuk ve 3 Ermeni kadının Ermeni yetkililere teslim edilip edilmediği tartışması yapılmış bir zamanlar.. Bir kaç Müslüman çocuğun yanlışlıkla Ermenilere verilmiş olabileceği ihtimali konuşulmuş..
  * * *
        Kürsi-i Millet Gazetesi'nin 17 Şubat 1919 tarihli sayısında bir haber var mesela.. Kafamı karıştıran da o oldu zaten.. 'Adalet Bekleniyor” diye manşet atılmış ve Ermeni cemaatine yanlışlıkla teslim edilen bir kız çocuğundan bahsedilmiş gazetede..
  * * *
        PİLOT...
        Kara Abdulla'nın fırını soruyor arkadaş.. Çavuşlar tarlasının girişindeydi dedim.. Şimdi yerinde oğlunun Pet şop'u var galiba.. Bizim Hakkı'nın da sokağıydı orası.. Hatırladım da; Lastik gibi bir adamdı Hakkı.. Biz Cahit Hoca'nın Macuna hattı gibi kasalarından atlayamazken, o takla, ters takla, yan parende, burgu; Fırıl fırıl dönerdi kasaların üzerinde..
  * * *
        En son duyduğumda Albaydı.. Pilot Albay Hakkı Süslüoğlu.. 'Bu Çavuşlar tarlasında ne varsa var' diyor arkadaşlar.. Kafaları Casio hesap makinesi gibi bunların.. Makam, mansıp sahibi olanlar, yetenekli ve matematik zekalılar hep ordan çıkıyor.. Geçenlerde Güneydoğu'da düşen bir savaş uçağından bahsetmiştik.. Onun pilotu Yılmaz da o mahalledenmiş.. 
  * * *
        Gerçi bir tane pilot da bizden çıkmış, Akpınar'dan; Muhsin Özkaya.. 'Pilot Hayrettin' abi de var ama, o sayılmaz.. O'nun sadece lakabı Pilot .. 'Cin çükü' nün abisi oluyor kendisi.. 'Cin çükü' diye yazılıyor, 'Cin bilmem nesi' diye okunuyor.. Bahar sinemasında Erol Taş'a sinirlenip sigarasını perdeye doğru mermi gibi fırlatan adam o.. Rol modelimiz.. Lisenin önünde görüp; 'Bullada vakit gaybeletme oğlum' diyen 'Hangi gız o? göster..! Halıya sarıp gacuram..'
  * * *
         Muhsin Özkaya'nın Akpınar'lı olmasına, tam sevinecektik, paylaştığı bir fotoğraf sevincimizi kursağımızda bıraktı.. 1954 yılına ait bu fotoğrafta çocuklardan birinin altına 'yarı yıl tatilinde askere gitti' diye not düşmüş Muhsin bey.. Baktım da; Çocuk daha ilkokul 3 de.. Devlet de 'Ohooo! dedi demek ki, 'biz bunu beklersek yandık..
         Hoşça kalın..
                                                 Erdoğan Mühürcüoğlu 
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bilgi insanı şüpheden, iyilik acı çekmekten, kararlı olmak korkudan kurtarır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bry Turizm