Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Haber.. Tatil.. Pire Hasan.. Ayhan..

Erdoğan Mühürcüoğlu

  22 Eylül 2016

        Haber.. Tatil.. Pire Hasan.. Ayhan..

         İki satırlık bir haber belki ama; cayır-cayır yakan bir ateş saklı içinde.. 'Eski eşinin Nilgün (47) işe gelişi sırasında karşısına çıkan ve kurşun yağdıran eski eş (53) diye başlıyan bir haber gösterdi arkadaşlar.. 'Ve seken kurşunla ayağından yaralanan veznedar Halil İbrahim Arslan' diye devam eden.. Polisteki ifadesinde; 'Servisten inip içeri girdiğim sırada silah sesleri duydum' diyor veznedar.. 'Ardından Genel Müdürlüğün bahçesinden hızla Hipodrom Caddesi'ne çıkan bir şahıs gördüm.. Elinde 14'lü silahla bekliyordu kaldırımda.. Sonra ani bir hareketle başına dayadığı silahı ateşledi..

  * * *

        Bir şiir vardı o geldi aklıma.. Şair; 'Neden birden değişir her şey' diye soruyordu o şiirinde 'Bahar neden kışa dönüşür aniden?, gelme artık yalvarırım yar' diyordu; 'Gelme..! Ama gitme de.. Neden yar? Bir senin yanında güçsüzken ve ilk senin yanında ağlamışken.. Neden? Halbuki en çok sen bilirdin karanlıktan korktuğumu.. Halbuki en çok sen bilirdin.. Neden..?

  * * *

        Bu bayram 'Tahta Kuşlar'daydık.. Tuncer Kurtiz dayıyı ziyaret ettik.. Sonra; 'rahmetli de burada otururdu' denilen yere çıktık.. 'Bayram bayram nerden açtık bu konuyu' dedik, kızdık kendimize.. Hatta biraz da saçmaladık.. Bir şarkı patlatayım mı? dedi arkadaş.. 'Patlat anasını satayım' dedim.. 'Hayat sen ne çabuk harcadın beni' var, onu söyle.. 'çaresi olsaydı, ömür alırdım' onu patlat..

  * * *

        TATİL..

        Başta Altınoluk olmak üzere Küçükkuyu, Akçay, Ören, insan kaynadı bu bayram.. Cafeler, barlar, restoranlar, para bastılar tabiri caizse.. Bayramdan önce adam başı 50-60 liraya kalkılan masadan aynı menü için 100 lira alındığını gördük.. 'Bu kalabalıkta kime ne kadar geçirsek kardır" diye düşündüler besbelli..

  * * *

        Kimsenin de gıkı çıkmadı iyi mi? İtiraz eden meden olmadı.. Pazardan marulu maydanozu yarı fiyatına almak için güvercin gibi takla atanlar, iki şişe sütü ucuza getirmek için 80'lik dede ile at pazarlığı yapanlar.. Her şeye itiraz eden, kükreyen, nutuk atan, mangalda kül bırakmayanlar.. 'Ne lan bu? Adam mı soyuyosunuz oğlum! diyemedi..

  * * *

        'Boş boş konuşma' diyor terzi arkadaş.. Adamlar 3 gün para kazanacak, ne var yani bunda? Bizde de lokantacı Abdullah amca vardı; Ne çabuk unuttun? Her toplamada 'elde var biiiirr' diyordu Abdullah amca da.. İki kere iki dört, elde var biiir.. Şef garsonu meyhaneci Hüseyin, yardımcısı da pire Hakkı..'

  * * *

        Hatırladım tabii.. Tepesinde pervane olan lokanta.. Yeni Sinema'da da vardı aynısından, hastasıydım pervanenin.. Taban tahtalarının gıcırtısını bile hatırlarım oranın.. Varilden bozma odun sobasını da.. Perdede Aysel Tanju, balkonda 'nokta noktam..'

  *

       Unutamazsın Nokta Noktam, unutamazsın.

       Kan değil, tüküremezsin..

       Ruj değil, silemezsin..

        Unutamazsın Nokta Noktam, unutamazsın..

        (Rıza Polat Akkoyunlu)

  *

        PİRE HASAN..

        Bizde de amma pire varmış ha.. Pire Hakkı, Pire Mehmet, Susuz Kınıklı Pire İsmail, Pire Sabri.. Sonra Pire Necip.. O da, okul maçlarında attığı basketlerle ünlüymüş.. Attığı her şut 'laap' diye geçiyormuş çemberin içinden.. Ribauntlar, top sürmeler, bacak arası yapmalar.. Şişko Cengiz'in tribün desteği de var tabii.. Bandocu Ali'nin davul solo'su ile 'Domatesin çekirdeği'.. O da hatırı sayılır bir destek.. Tribünde Cengiz'in arkasında Bülent, Burhan Sümer, Ahmet Aksoy, Naim Öztürk.. Hepsi rahmetli.. Potaya asılıp sallanırken sırt üstü düşen bile vardı.. Ya Ali Ürpek'di, ya da deve Erkan.. Yükseklik 3 metre bilmem kaç santim..

  * * *

        Bandocu Ali, geçit törenlerinde havaya fırlattığı sopayı bir düşürse diye dua ettiğim Majör.. O sopa uçsa gitse, bir daha asla geri gelmese dediğim.. Ali sopasını hiç düşürmedi ama bugün anlatılan bir olay epey güldürdü bizi.. Mengen Lisesi'nin majörü resmi geçit sırasında havaya fırlattığı majör sopasını tutamayınca, Milli Eğitim Şube Müdürü başından yaralanmış.. Müdür Bey'in başına üç dikiş atmışlar hastanede..

  * * *

        İşe bak! 'Bolu canavarı' Hasan Duman'ın lakabı da 'Pire Hasan'mış.. Cezaevi avlusunda volta atarken bir zıplarmış adam hooop dışarda.. Bolu'dan üç kere kaçmış bu şekilde.. Çorum cezaevine götürdüklerinde; 'Hadi buradan da kaç bakalım Hasan efendi' demişler.. İki gün bile geçmemiş ki, Hasan Duman'ın selamı gelmiş Bolu Dağı'ndan.. O Bolu Dağı ki; Osmanlı'dan bu yana eşkiyaya hep sahip çıkmış.. Kol kanat germiş, sarmış sarmalamış..

  * * *

        Bolu Dağı'nda eşkiyaların kullandığı silahlara ait bir fotoğrafa rastlamıştım.. Onu paylaştım bugün.. Dağda terör estiren, soydukları arabaları beygirleriyle birlikte uçuruma yuvarlayan eşkiya silahları.. Dinlenme tesislerinden biri paylaşmıştı..

  * * *

       AYHAN..

       Hop dedik Ayhan; 'Biraz da bizim mahalleden bahsetsen yazılarında' diyor.. Yukar Çarşı'dan, İhsaniye Mahallesi'nden filan da bahsetsen.. Recep Okur'un Spor Toto dükkanından, dükkanın önündeki hoparlörden.. Çıkınlar'dan Tevfik Efendi'den mesela.. Midilli atıyla bir inişi varmış o yokuştan; sanki vahşi batı'nın gelmiş geçmiş en hızlı kovboylarından biri.. Gerçi ayaklarını iki yana açıyormuş yere değmesin diye ama; o kadar da oluversinmiş..

  * * *

        İhsan Abi'yi yazmışız.. Türkan Hocanım'ı yazmışız.. Hatta onların düğününü bile yazmışız, ama Düzceli huyu güzel, kendi güzel Türkan Hocanımı atlamışız.. 'Abantsporlu Lütfü abi vardı Düzceli; onu yazarken Türkan Hocanım'la eşi Sami Abi'yi de yazıver bari' diyor.. 'Merdivenci Abdullah usta'nın 'su motoru' da çok reyting yapar.. Araya sıkıştırabilseydin keşke.. Abdullah usta İpini çekip motoru çalıştırdı mı, etrafta ne var ne yok Azer Bülbül gibi titremeye başlardı..

  * * *

        Bugün baltayı taşa vurdu ama Hop dedik Ayhan.. Güya Bolu Gençlik'ten Kötü Kenan abiyi anlatacak 'Ah benim Kenan Abim' diye başladı; 'emekli Astsubaydı, bir dönem de icra memurluğu yaptı.. Hiç unutmam; çok kötü bir kavga çıkmıştı stadyumda.. Omzundan ceketi bir attı; gömleğin kollarını bir sıvadı, 'ya destur! çekip bir daldı Düzcelilere.. 'Eeee? ' Ayağına da çekmiş sarı çizmeleri..!

  * * *

        'Lan sahtekar' dedik 'sen bunu geçen sefer de Şişko Cengiz diye anlatmadın mı? Sağlıkçı Ayhan Yangınoğlu beline sarılıp durdurdu demedin mi? Ayhan Yangınoğlu komşumuzdu, babası sünnetçi Hamdi ağaydı' demedin mi..?

  * * *

       'Sarı çizmeler' demese farketmeyecez..! Zaten epeydir de kuruluyorum.. Benim için 'Aslı faslı olmayan ipe sapa gelmez şeyler yazıyor' demiş.. Ordan burdan toplamaymış yazdıklarımız.. İki yüzlü herif! Bu sıralar biyopsi'ye pataloji'ye filan bulaştık ya; 'abi canın bişey istiyor mu? diye soruyor sık sık.. 'Daha karpuz kesecektik, nereye? filan diyor.. Ne dersin şimdi bu adama, nasıl elinden tansiyon aletini alıp kafasına kafasına indirmezsin..

  * * *

         'Sen pek kulak asma ona' diyor İsmail Abi.. Demesine göre; çocukken hiç konuşmazmış bu salak.. Sanat mektebinde hademelik yapan biri varmış, nefesi çok kuvvetli, ona götürmüşler.. Artık ayarı fazla mı kaçırdı adam nasıl olduysa, Ayhan bu defa da hiç susmamaya başlamış.. Neyse.. Bu günlük de bu kadar olsun.. Evi misafir bastı..

         Hoşça kalın..

                                                      

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  İşinin esiri olan insan, başkasının esiri olmaz

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak