33 senedir Bolu halkı bu gazeteyi okuyor. Gazetemizdeki mesaj ve yorumlar, ne kadar çok okunduğumuzun KANITIDIR

Mahalli sanatçı olmak ve bu mertebeye gelebilmek

Konuk Yazar

  8 Eylül 2014

         AİBÜ Bolu Halk Kültürünü Araştırma Ve Uygulama Merkezi
         Türk Halk Oyunları Öğretmeni-Folklor Araştırmacısı-Orhan AYTAR
        

          Mahalli-Yöresel Sanatçı kavramları son günlerde kafamı karıştırmaya başladı. Bu kadar güncel olay varken, -çok mu önemli bir konu falan dedim ama zaten başımıza her şey, üşenmek, ertelemek ve de vazgeçmekten dolayı gelmiyor mu? dedim. Ve çok konuyu uzatmadan kısaca yazıyorum.
           Mahalli adı üzerinde mahallinden, Yöresel anlaşılacağı gibi, yöresinden yöreye has... SANATÇI...
           Mahalli, Yöresel sanatçılar dediğimiz güzel insanlar, değerli büyüklerimize, birçok isimler ekleyebiliriz. Ama en bildiğimiz isimler diyelim; Hacı Taşan, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş gibi değerler... Bolu da Mahalli sanatçı dediğimizde geçmişte TRT saz sanatçılarından Emin Aldemir, Kaval Sanatçımız Kıbrıscıklı Kemalettin KAYA... Sebenli Cemal, Ama Rasim... halka mal olmuş veya TRT tarafından tescillenmiş (Kemalettin KAYA gibi) siz daha isim ekleyebilirsiniz, şu an Hüseyin Aköğretmen (Akhoca) yöresel tavrını bozmadan dejenere olmayan büyüklerimizden. Mahalli Sanatçı unvanı, halkımız tarafından kolay bir şekilde insanlara verilmemeli..Onlar Mütavazi,Maddiyat ve şöhret ile işi olmayan büyük insanlar..
          Şu anda Mahalli Sanatçılarımızda müthiş bir artış oldu. Bu Değerli arkadaşlarımızın hepsini tanıyor ve Eğlence konusunda iyi olduklarını görüyor ve tebrik ediyorum.
        Belki bu arkadaşlarımız, kardeşlerimizde, bundan rahatsız, düğün işlerinden, eğlence sektöründen Mahalli Sanatçılığa geçiş geçmişe göre çok kolay oldu. Sağolsunlar kurum kuruluşlarda büyük destek vermekte, Allah yollarını açık etsin ama, yıllardır maddi konulara dalmadan kenarda duran, Mahalliler ne olacak? Eğlence sektörü farklı bir şey, mutlaka olmalı ama mahalli sanatçımız dediğimizde biraz düşünmek lazım. Mahalli Sanatçı O İli, O İlin insanlarını temsil ediyor. Yukarıda saydığım büyüklerimizin ağırlığı hassasiyeti hangi sözü ona mahallimizde mevcut, gerçekten bizi mi temsil ediyor.
            Eğlendirmek farklı bir şey, yanlış anlamayın, kolay bir şey değil, insanlar mutlaka eğlenmeli amaaa. Mahalli Sanatçı olmak o kadar kolay değil, o mertebeye gelmek, bu kadar ucuz mu?

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milletin büyüklüğü, nüfusunun çokluğu ile değil, akıllı ve fazilet sahibi adamlarının sayısı ile belli olur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak