“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Ekoturizm nedir?

Sinan Gökdemir

  20 Mart 2014
       Ekoturizm çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı bir seyahattir. Turizm pazarında, doğaya dayalı turizm olarak tarif edilen ekoturizm, sürdürülebilir kalkınma aracı olarak görülmektedir. Uluslararası Ekoturizm Topluluğu TIES (The International Ecotourism Society) ekoturizmi şöyle tarif etmektedir: "Ekoturizm genellikle küçük gruplar halinde yapılır. Konaklama ve yeme içme türü hizmetler çoğunlukla yerel düzeydeki küçük ve orta ölçekli firmalar tarafından verilir." Uluslararası Doğa Koruma Birliği'nin tanımına göre ekoturizm, doğayı ve kültürel kaynakları anlayarak korumayı destekleyen, düşük ziyaretçi etkisi olan ve yerel halka sosyo-ekonomik fayda sağlayan, bozulmamış doğal alanlara çevresel açıdan sorumlu seyahat ve ziyarettir(Kurdoğlu, 2001, s: 4). Uluslar arası Ekoturizm Topluluğu TIES (The International Ecotourism Society);
       "Ekoturizm, çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı seyahattir" olarak tanımlamıştır. Ekoturizm kavramında, yeşil turizm, alternatif turizm, doğa turizm, yabanıl turizm, macera turizmi, kültürel turizm gibi terimler kullanılmaktadır. Ekoturizm, genellikle küçük gruplar halinde, ailelerin işlettiği küçük tesislerde, geleneksel mimarinin ve yerel kaynakların kullanımını hedef almaktadır.
       Ekoturizm amacına uygun gerçekleştirildiği takdirde, hassas ekosistemlerin korunması ve bu bölgelerin içerisinde ve çevresinde yaşayan nüfusun sosyo-ekonomik gelişmesi için kaynak yaratabilen bir araçtır. Önemli ekoturizm potansiyeli olan dağlık ve ormanlık bölgelerdeki köylerde yaşayan halkın yoksulluğu göz önüne alındığında, ekoturizmin sosyal sınıflar arasındaki dengesizliği azaltabilecek bir etken olduğu anlaşılabilir.
       Konuşuruz, konuşur dururuz. Kahvehanelerde, meyhanelerde, ağaç diplerinde, çeşme başlarında. Saydıklarım çok şeylere şahitlik yapmıştır. Hani derler ya, dili olsa da konuşsalar. İşimiz gücümüz türbelere mendil bağlamaktır. Her şeyi başkasından bekler dururuz. Mengen'e yok şu yapılmalı, yok bu yapılmalı. Mengene iş sahası lazım. İyi lazımda hangi fabrikayı kuracanda, Mengen zarar görmeden büyüyecek.
       Asgari ücret verilen bir yerde kaç Mengenli istihdam eder. Örneği var. Tekstil atölyeleri açıldı kaç defa. Hangisinden hayır çıktı. Ya işçilerinin parasını vermediler, ya da esnafımızı dolandırdılar, olmadı belediyemizi dolandırdılar gittiler. Hem de kimseye haber vermeden, bir gece ansızın çekip gittiler.
  Aşçılarımız meşhur bizim. Yemeğimiz değil, tezini defalarca yazdım. Hep yanlış anlaşıldım. Üzerine basa, basa yine yazıyorum. Bizim Allah aşkına hangi yemeğimiz meşhur. Bakın yemeklerimiz demiyorum. Yemeğimiz diyorum.Sadece ilçemize ait meşhur olan bir yemek adı söyleyin.Kuyu kebabımı, sırık kebabımı, köftemiz mi, salatamız mı? Hangisi meşhur ki!
       Kaldırık dolması her yerde var. Höşmerim her yerde var. Bizde olup da başka yerde olmayan yemek hangisidir ki! Bence yok. Bilen varsa söylesin. Aşçımız, aşçılarımız evet onlar farklı. Hem de çok farklı. Herkesin ayrı bir yeteneği var. Kendini iyi yetiştirenleri kastediyorum. İstediğin yemeği yapsınlar sana. Gelen yemek soruyor, değişik yemek, mengene ait yemek soruyor. Bu olgu değişmeli. Yemek ile aşçı ayrılmalı. Bizim aşçılarımız meşhurdur. Onlarında yüzde yüzü dünyanın her tarafındalar. Bu bu. Aksini iddia eden varsa konuşsun. Eko turizmin ne olduğunu araştırıp yukarıda yazdım. Bizim memleketimize yapılacak, doğasına, ağacına zarar vermeden yapılacak en büyük yatırım bu olsa gerek.
       Mentur kurulmuştu doksanlı yıllarda. Büyük umutlarla. Fos çıktı. Halbuki hayata geçirmek istedikleri projelerden bir tanesi için adım atsalardı, bugün Mengen çok farklı bir konumda olabilirdi. Bunun dışında, Hindiba pansiyon, Feycan pansiyon, Nesil Pansiyon, birde Dirgine tarafında vardı. Benim aklıma gelenler bunlar. Bu arkadaşları kutluyorum. Ufak ufak başladılar.Ümit ederim ki, ön ayak ve örnek teşkil etmişlerdir.
       55 köyümüz var. Hepsi bir doğa harikası. Bana kalırsa bakir sayılırlar. O köylerde öyle güzel ahşap evlerimiz var ki, inanılmaz. Çürüyüp gidiyorlar. Başka yerlerde yeni binalardan daha fazla para eder, para kazanır duruma geldiler de, Mengen de bir türlü olmadı.
       İşimiz gücümüz laf üretmek. İşte ben bunun için yukarıda isimlerini saydığım girişimcilerimizin taltif edilmesini arzu ederim. Tabi benim bilmediğim var ise de onlarında. Destek verilmeli onlara. İhtiyacımız var bu tür girişimlere. Ve bundan sonrada bu tür yatırım yapmak isteyenlere ihtiyacı var ilçemizin. Ve bu tür çalışmalara yön verebilecek kişilerden faydalanılmalı.
       Mesela Adil Gürkan ağabeyim ile bir ara yaptığım söyleşide onun bu konularda bayağı bir araştırma yaptığını ve fikir sahibi olduğunu gördüm. O bir Mengenli olarak her zaman üzerine düşeni yapacaktır diye düşünürüm. Seçimlere bir şey kalmadı. Mengen'de her şey normal ve rutin bir şekilde ilerliyor. Daha öncede yazmıştım. Dedikoduların haricinde severim Mengen'in medeni oluşunu, uygarlığını.
       Ufak tefek şeyler tuzu biberidir. Onun haricinde her zaman sağ duyuludur Mengen. Palavralara pek kanmaz. Her zaman ders verilecek birileri var ise dersini verir Mengen. Dersine iyi çalışır çünkü. İki süslü ve tehditvari konuşmalara, laflara pek aldırış etmez. Değil iki vekille gelmek, istersen meclisi getir, kafasında bir olgu vardır, yerinden kalkmaz.
       Köprü açılışı yapılırken bile masasından kalkmayacak kadar şakşakcılıktan uzaktır. Severim bu huyunu. Ve Mengen halkı hangi gazetenin neyi niçin yazdığını, hangi kanalın neyi niçin yayınladığını ayırt edecek kadar kültürlüdür.
  Ben Mengen'i Bunun için seviyorum. Ve diyorum ki; Bu EKOTURİZM de iş var. İyi düşünün adaylar. Yüreğinizden sevgiler, yüzünüzden gülücükler eksik olmasın. SEVGİYLE KALIN.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak